ilmastointilaitteen

pystyykö ilmastointilaitteen asentamaan vanhaan autoon esim. 92 vm accordiin? ja mitähän tämmönen maksaisi jos olisi mahdollista? en viittis hyvästä autosta luopua jos se ei maksaisi maltaita.
3634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Maksaa n. 2000€

Äänestä

Asensin moisen -97 Primeraan.
Hommasin purkaamosta osat;
kompressorin; tämän kiinnittämiseksi tarvin myös uuden laturin kiinnikkeen, mutta kaikki löytyi purkuautosta.
Ilmastointikenno (höyrystin) oli kiinni kanavassa, jonka vaihdoin kokonaan omaani, tämä löytyi hanskakotelon takaa, lisäksi siinä oli kennon lämpötilatunnistin.
Putket sain myös purkuautosta, mutta kuivaimen hankin uuden, tähän liitin vanhan painekytkimen. Kaikki tiivisterenkaat uusin.
Kojetauluun kytkin lisäksi purkuautosta. Kaasuttimeen tarvittiin lisäksi solenoidi, joka lisää kierroksia, kun ilmastointi kytkeytyy, tämä saattaa olla paikoillaan.
Toinen flekti piti myös hommata ja lauhdutin (asennetaan jäähdyttimen etupuolelle) oli aika hurjasti vääntynyt, mutta pitää mainiosti sisällön oikealla puolella.
Sähköasiat voivat sitten olla mielenkiintoisia, tämä oli mielestäni eniten epäilyksiä aiheuttava juttu, ennen kuin moiseen ryhdyin. Kuitenkin tutkittuaani, löysin joka paikasta, valmiin liittimen ja kun purkuauto oli samaa ikäluokkaa, niin liittimet sopivat, toki ECU:uun täytyi kytkeä yksi irrallaan johtosarjassa ollut piuha. Ongelmaksi muodostui sitten konehuoneesta painekytkimeltä johtosarjaan nätisti liitetty johto, jota ei ECU:n päästä sisältä sitten löytynytkään, tälläisen puuttuminen voi viedä aikaa, jos ei ole sähkökuvia, tämä kun ratkesi niin värkki alkoi toimia, toki järjestelmä tyhjennettiin ja kuivattiin ja kompuraa lisättiin öljyä. Arvioisin kokonaiskustannuksen olleen n 900 euroa, mutta kun auto muuten on tosi hyvässä kunnossa, eikä ole ajatustakaan siitä luopumisesta, niin mielestäni kannatti.

Äänestä

olisi myös edessä asennus,, voi olla että myyn kokopaketin toiselle jolla olisi motivaatiota asentaa,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asennus??? kirjoitti:

pystyykö ilmastointilaitteen asentamaan vanhaan autoon esim. 92 vm accordiin? ja mitähän tämmönen maksaisi jos olisi mahdollista? en viittis hyvästä autosta luopua jos se ei maksaisi maltaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu