Olen harkinnut traktorimallista ajettavaa ruohonleikkuria. Traktorimallinen sen tulee olla, koska haluan myös kärryn, jota voi vetää. Nyt kysymys kuuluukin, mitä teillä on kokemuksia eri merkeistä. Mitkä ovat kohtuullisen laadukkaita ja mitä tulee varoa. Millainen on Partner? Millainen on Kone-Galansin ajettavat? Kone-Glansin ajoleikkuri olisi kiinnostanut, mutta firmaa haukutaan paljon. Kannattaako ostaa hydrostaattinen voimansiirto? Millainen se on, ja kannattako laittaa rahansa siihen. Budjetti on vain 2000€.
ajettava ruohonleikkuri
Nimetön
1323321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
kone-glanssin tuotteisiin.Itsellä myrray 12hp ollut 11 vuotta,ei mitään remontteja ollut!
Hydrostaatti veto kannattaa ottaa,itsellä ei ole sitä,mutta se on kätevämpi ajettava.
Oikeastaan kaikki muut merkit on ns. markettikamaa paitsi Cub Cadett ja Simplicity. Kokeile, nouse jommalle kummalle astinlaudalle koko painollasi, jos ei taivu,on kunnon peltiä !Sijoita vähän enemmän rahaa ja osta laatukone.
John Deere 100- sarjan mallisto http://www.agrimarket.fi/main.cfm?iA=1605
ja X-sarjan mallisto http://www.agrimarket.fi/main.cfm?iA=1611
( peruskone , joka on tarvittaessa lisävarusteilla muokattavissa itselle sopivaksi :D)
kahden tonnin budjetilla kone-glansin vehkeet ovat varmasti hyvä vaihtoehto. Olen itsekin katsellut noita ajoleikkureita ja toki Simplicity tai Deeren X -malli kiinnostavat, mutta ovat aika arvokkaita siihen nähden, mitä niilä voi sitten 2-vetoisena enemmän tehdä kuin noilla "perusleikkureilla". Nelivedon hinnalla taasa kannattaa ostaa mönkijä ja leikkuri erikseen...
Kone-Glanssista on monenlaisia ristiriitaisia kommentteja, mutta pääosin negatiivinen palaute taitaa olla noista kiinavehkeistä (mönkijät jne). Glansin ajoleikkurit (Glanspower/Wizard) tulevat samalta AYP:n (Electrolux) tehtaalta kuin mm. Partner, Husqvarna, Jonsered, Craftsman (Sears:n tavaramerkki) jne. Eli merkistä ja tyypistä riippuen niissä saattaa olla joku muu moottori, eri kokoiset renkaat tai 2/3 -teräinen leikkuulaite jne. Muuten aivan samoja ja laadukkaita vehkeitä kaikki.
Kone- Glanssia kohtaa koskee varmaan lähinnä palvelua .
löytyy ammattiliikkeistäkin kone sulle.
Tänäpäivänä esim. Jonseredilta ja Husqvarnalta löytyy n. 2000€ hintaan hydrostaattikoneita, parempi ostaa ammattiliikkeestä, niin ei tule takuuasioissa tai varaosien saatavuudessa ongelmia.
Ammattiliikkeestä ilman muuta kannattaa ostaa, oli kone mikä tahansa, saa opastuksen ja on paikka minne mennä jos tulee vikaa. Ikävä kyllä Jonsun ja Huskun halpamallit on AYPn markettikamaa, jos hyvän haluaa kannattaa sijoittaa vähän enemmän. Kannattaa katsoa koneen painoa, siitä tietää onko se rautaa vai läkkipeltiä.
En olisi niinkään varma
saa kärryn, kävin tossa äsken hakeen jonseredin ja kärry tuli kaupan päälle, hinta 2890 e, suosittelen sijoittaa, koska noi traktorimalliset leikkurit jättää huonon leikkuujäljen, syynä se että pyörät kaataa ensin nurmen leikkurin edestä.
Ei oo ihan noin. Kyllä se nurtsi leikkautuu ihan hyvin kunhan malttaa odotella sateen jälkeen sen nurmikon kuivumista.
Etuleikkurin hyviä puolia on helpompi teräpöydän puhdistus ja se että sillä pääsee puskemaan likemmäs seinää.
Mutta Partner 12-107:lla saa myös ajettua noin 4cm kivijalan vierestä koska toisen puolen terä on senverta ulkona.
Mutta jos nyt olisin hankkimassa konetta olisi se etuterällinen.
PAljon maksaa etuterällinen husqvarna?? tai ei se välttämättä tartte olla kovinkaan laadukas kunhan se vain kestää !!
Huskin riderien ovht taitaa alkaa 3000 eurosta mutta myyntihinta on kyllä halavempi. Kato netistä. Kannattaa panostaa laatuun´niin saa pitkä ikäisen koneen ja ihan loistava ajaa !
NIM. 4v kokemuksella
Aika kallis..Mut se on kyl totta, että kannattaa panostaa..Tiiäks paljon sellanen stiga etuleikkuri tai john deere on kyl kallis..:D Mut rideri ois siitä hyvä ku ois paikka kunnalla huolto!! Mut ne on nii sika kalliita:(