Mistä tämä johtuu? Olen ottanut jokapäiväiset Efexorini (3 x 75 mg) vuosien ajan ja silti nyt on alkanut tulla kummallisia vieroitusoireiden kaltaisia tuntemuksia. Ne jotka tietävät, millaiset vieroitusoireet Efexorista tulee, ymmärtänevät, että tuntemukset eivät ole yhtään mukavia. Masennus ja sen lisäksi päässä viiraa oudosti, huimaa jne.
Olen menossa lääkäriin vasta viikkojen kuluttua, joten toivoisin vähän vertaistukea, jos mahdollista.
Olen menossa lääkäriin vasta viikkojen kuluttua, joten toivoisin vähän vertaistukea, jos mahdollista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla kävi Xanorin kanssa samoin. söin 12v 0,5mg kolmesti päivässä.Nyt tänä talvena alkoi kova huimaus,levottomuus ym inhottavat oireet.Menin psykiatrille,vaihtoi saman tien pois.Elimistö oli jo niin tottunut siihen,ettei vaikuttanut.No nyt siitä on vieroitettu,ja yritetty epätoivoisesti löytää uusi sopiva lääke,vieroituslääkkeet on tukena vielä.Kahta lääkettä olen kokeillut, kumpikin epäonnistu sivuoireiden vuoksi.Huomenna alkaa taas uusi kokeilu.Rasittavaa tämä on ja masentavaa kun mikään ei auta.Ja sivuvaikutusten takia joutuu olemaan sairaslomalla. Mene kunnon lääkärille,ei terveyskeskukseen.Voihan olla, että sulla auttaa annoksen suurentaminen.Voimia sulle,et ole ainoa näiden paskamaisten olotilojen ja tuntemusten kanssa.
Minulla sama annostus 3x75Mg efexor debot ja tiedän että jos tulee vieroitus oloja niin ne on hirveitä...tuntuu kuin yht.äkkiä kuume 42c sit huimaa Yms... oletko muuttanut ruokavaliotasi viimeaikoina/nukkunut huonosti??
Valitettavasti olen kyllä valvonut viime aikoina netissä roikkuen, mutta ehkä vain tunnin normaalia pidempään. Lisäksi olen heräillyt painajaisiin monena yönä/aamuna. Olen herätessäni aivan hiessä ja huudan jotakin (tänään esimerkiksi: "Enhän mä edes koskaan käy täällä!"). Syöminen ja ruokavalio ovat jatkuvasti epämääräiset.
Vieroitusoireissa on tosiaan jotain samankaltaista kuin jossain trooppisessa kuumeessa voisi olla. Tai jonkin huumeen vieroituksessa. Siksikään en haluaisi lähteä vaihtamaan lääkitystä. Voi vain kuvitella sen tuskan, jos kävisi kaikki oireet läpi pidemmän kaavan mukaan.
Koita nukkua oikeaa unta, ei kemiallista, siis ilman unilääkkeitä jos pystyt, tai edes käytät unilääkkeitä?. ja sitten ne efexorit kannattaa ottaa -aina- samaan aikaan päivästä/aamusta vaikka miten kauan olisi syönyt efexoria, jos poikkeat lääkkeen säännöllisestä ajasta milloin otat ne, niin on voi olla että tulee oireita tai sitten annoksesi 225Mg on liian pieni! vaikka tuon luulisi olevan maksimi saahan niitä sitten "sic" merkillä isomman määrän, Jos lääkärisi niin toteaa.
1.Alkoholi voi heikentää efexorin tehoa
2.säännöllinen aika milloin otat lääkkeet
3.Oikea uni/päivärytmi
4.ruokavalio (ei ehkä niin tärkeä tässä tapauksessa/oireilussa)mutta kuitenkin.
5.muut päällekkäiset masennuslääkkeet (ei kaikki) no lääkärisi tietää.
en oikein osaa muuten auttaa. niin ja onhan ne sun kapselit vielä päivämäärällä ettei ole vanhoja??
Kapselit ovat kyllä tuoreita. Tietysti säännöllinen rytmi auttaisi melkein kaikkeen. Tällaisena pitkäaikaissairaana elämä on aika epäsäännöllistä. Joskus voi muutaman päivän jaksaa tehdä kotitöitä, ulkoilla, tavata ihmisiä jne. Mutta sitten tulee päiviä, ettei pääse sängystä ylös ja haluaa vain kuolla. Ja kaikkea siltä väliltä. En olisi sairas, jos pystyisin säännöllisiin, terveisiin elämäntapoihin. Onneksi en sentään ole alkoholin ja tupakan käyttäjiä.
Sen olen huomannut, että muutaman tunnin viivästys Efexorin kanssa on pahasta. Siksi ihmettelinkin, mistä vieroitusoireet tulivat, kun olin ottanut Efet normaaliin aikaan. Annostusta en kyllä ala lisätä, koska lääke on niin kallis ja sen lisäksi käytän Seroquelia, joka on törkeän hintainen. Joka kerta apteekissa tuntuu, että viimeinenkin turva viedään, kun rahat jäävät sinne.
Unilääkkeistä ei ole paljon kuluja.