Taloyhtiömme antennirasiat tullaan ensi viikolla muuntamaan digiaikaan sopiviksi, mistä seuraa kysymys:
Ostin uuden kannettavan, jossa tv-viritin (HP Pavilion 6278). Siinä ohjeissa kehotettiin yhdistämään antennikaapeli tietokoneen ja antennirasian välille ja sitten hakemaan kanavia (digisignaali), mutta luonnollisestikaan mitään kanavia ei löytynyt.
Nyt kun rasiat muutetaan, voinko katsoa tietokoneellani (digi)tv:tä, vai vaaditaanko vielä digiboxi?
Kysymys
5
514
Vastaukset
Kysymyksestäsi ei selvästi ilmennyt onko kannettavassa tietokoneessasi digi- vai analogi tv viritin. Jos se on digiviritin, (niinkuin ymmärsin) niin ensiviikolla, kun taloyhtiösi antenniverkko on muutettu digiaikaan, niin tietokoneesi tv viritin todennäköisesti löytää digikanavat.
- ....
Digiviritin se on, ja vastauksesi sai ison hymyn kasvoille :)
- Kaapelikatsoja
Kysymyksestä ei selvinnyt onko taloyhtiö kunnostamassa verkkoaan kaapelia vai yhteisantennia varten. Siinä on tarvittavilla digivirittimillä iso ero.
Lisäksi kaapeliverkkoon ei juurikaan löydy ainakaan digivirittimiä PC:hen liitettäviksi, joten hankkimassasi PC:ssä saattaa olla analoginen TV_viritin - en tunne kyseistä kokoonpanoa, joten lue käyttöohjeesta.- luki seuraavaa
"Kiinteistön antennivekko saneerataan digi-tv-kelpoiseksi. Saneeraustyössä uusitaan tarvittavat kaapelit ja antennirasiat. Huoneistoihin ei lisätä uusia antennirasioita. (Huoneistoissa joudutaan käymään)"
Tietokoneen viritinohjelmassa on ainoana vaihtoehtona digi-viritin (ei hakenut analogisia kanavia, kun yritin). - selvisi..
luki seuraavaa kirjoitti:
"Kiinteistön antennivekko saneerataan digi-tv-kelpoiseksi. Saneeraustyössä uusitaan tarvittavat kaapelit ja antennirasiat. Huoneistoihin ei lisätä uusia antennirasioita. (Huoneistoissa joudutaan käymään)"
Tietokoneen viritinohjelmassa on ainoana vaihtoehtona digi-viritin (ei hakenut analogisia kanavia, kun yritin).Kävivät pojat käymässä ja talo on kuulemma kaapeliverkossa, joten eipä tuo auttanut, mutta...
Koneen mukana tuli sellainen pikkuantenni, jolla kuulemma asentajan tutulla oli kanavat löytyneet, joten eikun kokeilemaan, ja kaikki kanavat löytyi ja nyt kone pelittää täydellisesti :)
Kiitos kuitenkin kaikille neuvoja antaneille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044700Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734638Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613045Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695