vakuutus mopopojalle

Eli millanen vakuutus pitäisi ottaa 15-vuotiaalle just mopokortin saaneelle pojalle?Ei siis ennestään ole mitään vakuutusta.Pelottaa jos joku ajaa sen päälle.
8834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kerro pojallasi, että mopon selässä olet autoilijoille näkymätön, hajuton, mauton ja äänetön.

Ei siinä oikeasti vakuutukset auta, kun n. 100 kg törmää 1500 kg:oon...tai 45000 kg:oon.

Äänestä

ajoneuvoissa on liikennevakuutus, että syyllisen osapuolen vakuutus korvaa syyttömän kulut.

Äänestä

oli tapaturmavakuutus ja mopossa tietysti liikennevakuutus. Vakuutukset olivat tarpeen kun poika kolhi yhtä autoa ja ajoi kevarin kanssa yhteen.

Äänestä

jo nyt pojalle tapaturmavakuutuksen, vaikka mopoilu alkaakin vasta loppuvuodesta pojan täyttäessä 15.On tuo vakuutus hyvä olla olemassa ihan ilman mopoiluakin.

Kannattaa ottaa selvää mihin summaan asti vakuutus korvaa sairaudenhoitokulut, jos jotakin vakavampaa sattuu niin äkkiäkös siitä tulee iso lasku. Meillä tuo vakuutus korvaa 8000 euroon saakka ilman omavastuuta, ja siihen sisältyy myös korvaus kuoleman varalta, muistaakseni 30000 jos en väärin muista. Vuosimaksu on 12 euroa.

Äänestä

meillä on moposssa kasko eli ajaa itse tai toisen kanssa tai miten vaan niin aina on maksaja jossain olemassa. Lisäksi ei tule vastaan heti noi korvausrajat kuten jossain tapaturmavakuutuksissa ja jos nyt sattuu niin että joku kaveri ajaa tai on kyydissä niin korvaa senkin tohelluksen.

Kaskon saa sitäpaitsi talvell aseisontaan eli ei tarvitse maksaa kuin käytön ajalta. Vain varkaus ja ilkivalta jää silloin voimaan.

Oli musta ainakin para svaihtoehto koska koskee sitä mopoa kaikin tavoin ja sillä liikkumista, omistamista..

Äänestä

ihan ensiksi pidät huolen siitä, että poika ajaa rekisteröidyllä ja liikennevakuutetulla mopolla.

silloin et ole itse maksumiehenä, jos poika on syyllinen onnettomuustapauksen sattumiseen.

seuraavaksi otat mopoon täyskaskon. se korvaa kun ajelee ihan itsekseen ilman ulkopuolisia syyllisiä kaheikkoon.

ja vielä viimeiseksi otat pojalle tapaturmavakuutuksen, se korvaa tapaturmassa sattuneet vahingot joita vastapuolen liikennevakuutus tai kasko ei korvaa.

tarkista omasta kotivakuutusyhtiöstäsi voitko liittää pojan tapaturmavakuutuksen kotivakuutukseen. se on usein halivin vaihtoehto.

Äänestä
  • tuohon hyvään listaan, että huolehdit ettei poika viritä mopoa. Jos käry käy maksut ovat tuhansissa euroissa riippuen luokitellaanko mopo kevytmoottoripyöräksi vai ei ja jos jotakin sattuu, niin viritrtyllä mopolla ajaja on kusessa.

    Äänestä

  • ja lisäsisin kirjoitti:

    tuohon hyvään listaan, että huolehdit ettei poika viritä mopoa. Jos käry käy maksut ovat tuhansissa euroissa riippuen luokitellaanko mopo kevytmoottoripyöräksi vai ei ja jos jotakin sattuu, niin viritrtyllä mopolla ajaja on kusessa.

    höpö höpö sakot on noin 200-400 euroa ajoneuvoveroa plus n 100 e muusta ei siitä tekemälläkään saa yli 100 koska saa helpotuksen ollessaan alle 18 !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inkeri73 kirjoitti:

Eli millanen vakuutus pitäisi ottaa 15-vuotiaalle just mopokortin saaneelle pojalle?Ei siis ennestään ole mitään vakuutusta.Pelottaa jos joku ajaa sen päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu