Minne maahan halvinta matkustaa?

.........

Mihin Euroopan maahan olisi halvinta matkustaa kun ottaa huomioon lennot (meno-paluu),hotellin ja maan hintatason?

8

3540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai ei

      no tietysti se Bulgaria

    • hubaa

      Tuli mieleen myös toi Bulgaria, mutta halpaa ja helppoo on myös Turkkiin. Molemmissa ihan hyvä meininki kuitenkin.. Hyvää matkaa!! :))

    • justuspunkero

      www.rahatieto.fi hintavertailut 2006 ja 2007 kertoo sen

    • Riippuu missä asuu

      Riippuu missä asuu. Jos asuu Ivalossa tai Helsingissä niin vähän eroa. Tai Joensuussa tai Tampereella.
      Jos asuu Imatralla niin polkupyörällä voi mennä Venäjälle eikä maksa mitään ja minusta tämä on halvin kait.

      Mitähän kysyjä tarkoitti kysymyksellä?

      • lähellä ja kaukana

        Torniosta on edullista käydä Haaparannassa. Siellä on ainakin Ikea. Helsingistä pääsee suht edullisesti Tallinnaan, jossa on aika edullista. Moldavia ja Albania ovat aika halpoja maita.


      • ei rikas
        lähellä ja kaukana kirjoitti:

        Torniosta on edullista käydä Haaparannassa. Siellä on ainakin Ikea. Helsingistä pääsee suht edullisesti Tallinnaan, jossa on aika edullista. Moldavia ja Albania ovat aika halpoja maita.

        Kuka valitsee lomamaansa sen perusteella missä on halvinta?Lentotarjouksia on kaikilla lentoyhtiöillä ja jos haluaa majoituksen tasosta tinkiä, onnistuu sekin netin avulla, mutta miten maan / kohteen valintaan vaikuttaa se, mitä esim. syöminen siellä maksaa..???
        Tästäkö johtuu suomalaisten into matkustaa palvelukulttuuriltaan heikkotasoisiin halpamaihin?


    • okalinnut

      Edulliset lennot ja kohtuuhintaisia hotelleja.

    • Hepsantuu

      Kävin vastaukset läpi ja yhtä, kahta lukuunottamatta ei oltu osattu ottaa huomioon matkan kokonaiskustannuksia.

      Suurimmat menoerät matkustettaessa ovat lentäminen/maitse kulkeminen ja majoitus.

      Tätä ajatellen oma ehdotukseni on:
      1. Latvia (Ryanairin halvat lennot)
      2. Viro (laivat)
      3. Liettua (Ryanair bussi)
      4. Turkki (Ryanair/Germanwings yhdistelmä tai äkkilähdöt lomamatkajärjestäjältä)
      5. Bulgaria (äkkilähtö)

      Kyllähän Moldova ja Albania ovat yleiseltä hintatasoltaan halpoja, mutta ovatko hotellit kyseisissä maissa halpoja? Entä lennot?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe