mutta iso ero oli tos volvos edukseen. tekeekö turbo sen ett äottaa heti alhaalta, tosin maxima on taas eri planeetalta kuin mondeo v6
maxima kiihtyy jotian 8.3
ja s80 autom. 2,5 T 7,7
3759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maxima alkaa vääntää heti alhaalta, koska on vapari, mutta "myöhemmin" volvossa ahtojen kasvaessa turbon tuoma vääntö alkaa vaikuttamaan.
Tehtaan mukaan man. Maxima kiihtyy 8.2, mutta omani menee semmoisia alhaisia kaseja.
Tuo "ero" saattaa johtua juurikin turbosta ja sen tuomasta potkusta, mutta todellisuudessa aika samalla viivalla ovat.
Jenkkilässä ovat laittaneet Maximoihin turboja ja kulku "pikkasen" erilainen... :)
Aika turha vertailla vaparia ja turboa, minulla molemmat ja molemmissa omat hyvät ja huonot puolensa.
NM.210hp/300hp
turbo vetää kyllä alempaa kuin vapari, siksi maxima ei vedä yhtä hyvin yhtä alhaalta.
Jos tuolla 0-100 kiihtyvyydellä nyt jotain merkitystä on, niin Tuulilasi(?) testasi Maximan automaattilaatikolla ja ilmoitettu kiihtyvyys 9.6 sek. alittui muistaakseni noin sekunnilla, eli kiihtyvyys oli jotain 8.6 luokkaa.