Onko Polon ovet talvikäytössä ihan mahdottomat, niinkuin kuulee puhuttavan? Auttaako sisätilalämmitin? Onko kyse jäätymisestä?
Itselläni on ollut aikojen saatossa mm. Jetta (vanhempi) ja siinäkin oli ovissa ongelmia. Tosin kyllä autosta aina ulos pääsi, mutta ei eina sisälle. Nyt ei kuulemma pääse Polosta edes aina ulos, kun ovet jäätyy?? Onko totta? Onko kehitys Volkkareiden ovissa mennyt taakse päin?
Vai onko puheet ovista vain paskapuhetta ja panettelua?
Itselläni on ollut aikojen saatossa mm. Jetta (vanhempi) ja siinäkin oli ovissa ongelmia. Tosin kyllä autosta aina ulos pääsi, mutta ei eina sisälle. Nyt ei kuulemma pääse Polosta edes aina ulos, kun ovet jäätyy?? Onko totta? Onko kehitys Volkkareiden ovissa mennyt taakse päin?
Vai onko puheet ovista vain paskapuhetta ja panettelua?
Vastaukset 10
Vanhimmat
pakkasella ei ovet pysy kiinni. Lukko jäätyy jotenkin niin, että se kyllä aukeaa muttei sen jälkeen mene kiinni. Kun lämppäri alkaa lämmittämään ja ajelee muutaman kilometrin käsi ovenkahvasta kiinni pitäen niin ovi menee kiinni ja pysyykin. Lähes joka aamuinen riesa pakkasella.
Ja ei mitään ongelmaa ollut talvikäytössä ovien kanssa
oven lukkoja ja tiivisteitä pitää rasvata tälläisessä maassa kuten Suomi? Meillä on noita lämpötilojen vaihteluita, kosteutta ja kuivuutta, keväisin pölyä ja talvisin suolapaskaa. Omasta '99 Golfista voitelin lukot ja tiivisteet syksyllä ennenkuin pakkaset alkoivat, eikä ikinä ollut ongelmia.
Järki käteen saatana.
mutta sekä Polossamme -01 ja Passatissamme -99 on molemmissa ollut talvisin vikaa ovissa. Kesällä toimii ihan OK.
Huollettiin lukkojen osalta loppusyksystä ja koko talvi meni ongelmitta.
Maksoihan tuo 150e, mutta kun mitään muita vikoja ei ole omistusaikana (2vuotta) ollut on tuo ihan kohtuullista.
Moi!
Minulla on tätä uudempaa vuosikertaa(vm. 2006) Polo ja lukoissa ei ole ollut talvella ongelmia lukkojen suhteen. Ilmeisesti tehtaalla on tiedostettu edellisten mallien ongelmat ja korjattu ne. Ainakin myyjä vakuutteli silloin kun ostin tuon uuden Polon. Ja ainakin tähän saakka ovat toimineet ihan moitteettomasti:).
Meillä on ajossa '03 sdi. Ovissa ei ole milloinkaan ollut minkäänmoista ongelmaa. Kovilla pakkasilla ainut huono puoli on se, että auto jäätyy sisältä, lasit siis vetävät herkästi jäähän.
Pidin autoa kylmässä tallissa. Hyvin tavallista oli että pääsin sisään ja kun peruutin auton tallista ulos ei ovesta enää päässytkään ulos. Lukot oli huollettu ym. Että kyllä vikaa oli ja paljon muitakin vikoja. Lämmin auto mutta jatkuva vikakierre sai muuttamaan merkkiä. Jäi lukko ja muut viat taakse..
Tottahan ne jutut on ja jos ei kansanvaunun oikkuihin totu niin parasta ajaa jollakin muulla.
käytä 100 euroa per ovi ja saat takuun että toimivat
jäätyminen ja likaantuminenhan se siellä on joka estää ovia aukeamasta
merkkiliikkeessä tietävät että nippusiteen avulla saa oven toimimaan kelillä kuin kelillä
ehkä siinä on heikkoa suunnittelua alunperin kun tommosia konsteja tarvitaan