Olen vasta kilppariuran alussa, mutta mitä pidätte arvoistani? TSH 51 ja T4V 7. Pahasti pielessä joten koska vois odottaa lääkityksestä apua? Tyroksiinia menee 1 tabu päivässä.
Arvot sekaisin
tinkku xx
6724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin et kerro kauanko olet lääkettä ottanut ja kauanko noista arvoista on. Eli hyvin vaikea sanoa mitään.
..et alussa olen, viikko tiedoista lääkkeen aloituksesta. Kontrolli (verikokeet) kk:n päästä.
Olen huomannut, että tässä foruumissa kilpisvaivaiset ihmiset unohtavat mainita tärkeimmän jutun. Lääkkeen painosuhde ja montako?
Pitää muistaa, että yksi tabu tarkoittaa joko 1 mg tai 25 mikroa. Vai sekoitanko sanat? Tuo 25 mg tarkoittaa tietääkseeni lasten annosta eli 0,025. Luin että jotkut joutuivat halkaisemaan tabun osiksi...
Mielestäni lasten tabuilla on helpompi tunnustella sopiva määrä ainakin äskettäin vajaatoimintaan sairastuneilla ottaen huomioon olosuhteet, kuten keväällä annostusta voidaan vähentää itse kun tuntee liikatoiminnan oireet ja taas syksyllä nostaa annosmäärää kun tuntee selviä vajaatoiminnan oireita. Tietenkin verikontrolli antaa hyvin selviä merkkejä, määräajoin mieluummin. Tottakai kun tulee vahva epäily, ettei ole kohdallaan, menkää verikontrolliin. Ei ole häävi juttu. Itse olen normaali, mutta seuraan läheiseni sairautta läheltä. Vaan tuo lääkepainojuttu pisti silmään, oli tarve huomauttaa, että lapsella ja aikuisella on erilainen tabun koko!Muuten teille kevättä, kohta te voitte hiukan paremmin!;)
yksi tabu on kyllä 0,1 mg (milligrammaa). yleensä aloitetaan aina 25 mikrolla (mikrogrammaa) ellei vajaatoiminta ole tosi paha tai lääkäri idiootti. sydän on aika kovilla jos vetäisee heti kokonaisen ison.
"itse olen normaali" heheh... tuo sanonta oli tosi hauska =)
Ku ekaa kertaa kirjoittaa, ei aina osaa oikein toimia... Lääke on 0,1 mg ja ilmesesti arvot on tosi pahasti pielessä (vai onko lääkäri hullu)? Miksi sydän on kovilla tai miten voi oirehtia? Lääkäri ei juuri kertonut oireista, apteekista sain jotain tietoa lääkekuitin luin. Mutta onko jollain vastaavia kokemuksia?
... voi alkaa protestoida tykyttelemällä tai rytmihäiriöillä - mutta kaikille ei noita oireita tule - toki kannattaa aloittaa lääkitys joka tapauksessa rauhallisesti.
Arvosi ovat todella peellään ja sulla kehittynyt vajaatoiminta varmasti aika pitkään - senkin takia kannattaa lääkitys aloittaa varovasti - pitkään vajaalla ollut kroppa tarvitsee aikaa päästä taas käyntiin.
Käy www.kilpirauhas.infossa - sieltä löydät vaikka mitä kokemuksia ;).