Onko SRK julkaisssut kirjan, jossa käsitellään hoitokokouksia?!
Kirja koskien
hoitokokouksia?
8505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vuosikirjassa 2007 jotain mainintaako?
sen voi vaikka tilata täältä:
http://workspace2.smilehouse.com/workspace.client_srk/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=5160
"Aimo Hautamäki ja Tuomas Hänninen (toim.)
Muutoksen keskellä, Vuosikirja 2007
Aikamme keskeinen piirre on muutos. Muutosvauhti näyttää lisäksi kiihtyvän. Viimeksi kuluneen vuosisadan aikana maailma on muuttunut enemmän kuin useiden edeltäneiden vuosisatojen aikana yhteensä. Muutosten pyörteissä tuntuu joskus siltä, ettei ole enää muuta pysyvää kuin muutos. Kirja tarkastelee muutoksen tuomia haasteita uskon näkökulmasta. Samalla se pyrkii vastaamaan kysymykseen, onko vielä jotain pysyvää."
...ja lisää on tulossa, kunhan historiankirjoitus etenee.
Tällä palstalla oli äsken kirjoituksia joissa oli lueteltu hoitokokouksia koskevia lähdeteoksia sekä oli linkki tällä palstalla käytyihin keskusteluihin.
Mistä syystä joku on vaatinut ne asialliset kirjoitukset poistettavaksi? Luulevatko vl:t että salailemalla saadaan historialliset tosiasiat katoamaan?
etta vanhoillislestadiolaiset uskovaiset eivat ole naiden kummallisten ja epajohdonmukaisten poistojen takana. Tama on siis vain arvelu. Itse en ole koskaan ehdottanut taalta mitaan poistettavaksi, mutta minun kirjoituksiani on poistettu solkenaan. Monet palstalla olijat - seka vanhoillislestadiolaiset etta ei-vanhoillislestadiolaiset - ovat ainakin joskus sanoneet, ettei minun kirjoituksissani ole vikaa... heh... siis ei ainakaan kovin paljon vikoja, kuten ei omastakaan mielestani, he-hee.
Tosin en tieda, kuka niita poistaa ja poistattaa.
Itse olen tassa talven mittaan huomannut, etta poistot ovat ihan mielivaltaisia ja sattumanvaraisia. Eniro esimerkiksi ei sieda keskustelua 'parannuksen armosta' jne.
Ehkä ylläpito minimoi vaivannäön ja poistaa jokaisen viestin, jota joku pyytää poistettavaksi. Siis lukematta niitä edes läpi. Ajattelevat ehkä, että on niistä ainakin osa epäasiallisia eikä lopuillekaan ole niin väliksi.
tapauksesta olisi todella mielenkiintoinen. Se jäisi historiaan valottamaan hoitokousvuosien henkistä väkivaltaa ja henkioppeja. Tätä palstaa lukiessa on muodostunut yksittäisistä tapauksista tietynlainen kokonaiskuva, jonka haluaisi välittyvän tuleville sukupolville.
kuvan noista menneistä vuosista, nimittäin yksipuolisen ja tosiasioita vääristelevän kuvan.
psykopaatit, hoitokokoukset, henkinen väkivalta...