Moro!
Täällä neiti 3v. päätti riemastuttaa meitä iloisilla vahakynäpiirrustuksilla tapetissa.Neiti taisi olla sitä mieltä ettei tapetit ole tarpeeksi iloisia.Kuitenkin nyt olemme sitä mieltä että ihanat piirrokset täytyisi saada pois kaikesta huolimatta.Että tässä nyt apuja huutelen,että milläs moisia voisi jynssätä irti??Koitettu normaali tiskiaine ja jostain luettu hiuslakka,mutta liitu on ja pysyy.Kovasti ei tapettia voi kastellakaan,ettei lähde koko tapetti irti.Jos vaan jollain olisi hyvä ja ennenkaikkea toimiva neuvo,niin otamme erittäin suurella kiitollisuudella sen vastaan!!! Hyvää ja kaunista kevättä kaikille!!! =)
Tapettipiirrustukset!!!
15
3325
Vastaukset
- tittan
ettekö ole opettanut lapselle että seiniin, lattiohin yms. ei saa piirrellä? Ei se poispeseminen auta jos ette opeta lasta asioihin joita EI saa tehdä.
- tarja 2
kun nää meidän huonosti kasvatetut kakarat tekee joskus myös niitä kiellettyjäkin asioita....ja luulenpa että sekin aika koittaa kun kaipaamme että joku napero olisi ja piirtelisi niihin tapeteihin...
alkuperäiselle,oletko yrittänyt googlella? - sen taiteilijan äippä,kaike...
...että moisen kysymyksen perusteella leimataan huonoksi äidiksi.Mahtaa se olla hienoa olla itse noin täydellinen ja hyvä!Onnitteluni siittä.Ja ei,meillä ei TIETENKÄÄN opeteta mikä on oikein ja mikä väärin,ihan tahallani laitoin lapseni piirtämään tapettiin.Olet tehnyt TODELLA hienoa työtä jos omat lapsesi eivät ole koskaan tehneet mitään väärää.Loistava äiti toden totta!Huhu huh joo.
- tyyne-
sen taiteilijan äippä,kaike... kirjoitti:
...että moisen kysymyksen perusteella leimataan huonoksi äidiksi.Mahtaa se olla hienoa olla itse noin täydellinen ja hyvä!Onnitteluni siittä.Ja ei,meillä ei TIETENKÄÄN opeteta mikä on oikein ja mikä väärin,ihan tahallani laitoin lapseni piirtämään tapettiin.Olet tehnyt TODELLA hienoa työtä jos omat lapsesi eivät ole koskaan tehneet mitään väärää.Loistava äiti toden totta!Huhu huh joo.
ettei osata lukea! Opetelkaa oikeasti lukemaan teksti. Kuka täällä on sanonut huonoksi äidiksi? Käännetään ja väännetään ja luetaan niin kuin itse haluaa. Huono äiti! Herää kysymys, oletko todella huono äiti? Itsehän aloitit : )
- pipi
Kannattaa sieltä kysäistä.. En tiedä itse auttaako mikään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=4000000000000011&subcat=261 - ihmesienellä!
Joissain rautakaupoissa myydään Meleco-nimellä, Viledalla (tai oliko jollain tunnetulla pesuainevalmistajalla en nyt muista) ihmesienen nimellä. Kuitenkin hartsi-sieni, jolla lähtee melkein mikä vaan ;-)
- Tristar
sohvasta lähti kuulakärkikynä vuorotellen pyyhekumilla ja vauvan puhdistuspyyhkeellä hinkaten, aika äkkiä vielä. Ei onnistuisi tapettiinkin? Se vanishin "eraser" sieni on kuulemma myös melko vehje, en itse ole kokeillut vaikka työsarkaa sille kyllä olisi...
*** - varaäiti
Minulla kun on tapetin pätkiä, vahaliitua ja taikasieni niin kävinpä kokeilemassa yhdistelmää. Tuore vahaliitu lähti sillä aika kivasti, tosin tapettiin tuli haalistuma, oli sinistä se tapetti. Tosin mielestäni se oli pienempi paha kuin liitu.
Taikasieni on sellainen valkoinen sieni, mitä myydään siivousosastolla ihan marketeissakin. Siinä on kaiketi neljä sientä ja se on kyllä pätevä moniin tahroihin lapsiperheessä. - kokemusta liikaakin
Meidän tapeteista lähtenyt sekä vahaliitu- että puuvärijäljet pelkällä pyyhekumilla ( aikaa ja hermoja!) Meillä niin huokoiset paperitapetit, ettei niitä kärsi yhtään kostuttaa. Haalistunut jälki jää kumitettuun kohtaan, mutta se parempi kuin räikeä kynänjälki. Käytä kunnollista pehmeää pyyhekumia, sekundakama vain sottaa ja levittää liidun.
- Anonyymi
Kiitos vinkistä,tuli tarpeeseen täälläkin
!Todellakin nyt on testattu ja toimii.Aivan haalea jälki jäi mutta onneksi on kuviotapetti.
- pikkutaiteilijan äippä
Iso kiitos kaikille teille ihanille ihmisille,jotka vaivauduitte vastaamaan!!Kumi toimi aika hyvin,mutta jos nyt vielä sen sienen kävisi ostamassa.Sitä tiedä,mitä seuraavaksi pääsee jynssäilemään. =) KIITOS ja lämmintä kesän odotusta!!!
- tarja 2
nyt jo naurattaa,ei silloin...
Meillä silloin n.2v tyttö oli jossain vaiheessa saanut piirrettyä ympäri kämpän joka seinään,kaappiin,oveen yms seisomakorkeudelleen onneksi lyijykynällä sellasen ympyräisen kuvion,niitä oli säännöllisin välein nipsautettu ihan joka kohtaan,liekkö ihan mitannut välimatkan...:)- pikkutaiteilijan äippä
...meidän neidin piirrustukset oli ovelasti piilossa,huomattiin vasta kun siirrettiin huonekaluja.eilen löytyi maton alta myös kiva kuvio,joka onneksi lähti ihan vain pyyhkimällä rätillä.että ei ne muksut ihan tyhmiä ole pienenäkään!! =)=)
- mitä sitten ??
se on ihan normaalia että piirrustuksia ilmestyy joskus seiniin..
kysyppä kaupasta taikasientä, se on sellainen valkoinen sieni, johon ei tarvitse käyttää pesuainetta ja sopii erinomaisesti just vaikeisiin puhdistuksiin. Olikohan se joku melco...jotain sellasta, mutta tosi mainio apu. Kerkeet vielä kauppaan joten kipin kapin ja kerro sitten auttoiko!!- pikkutaiteilijan äippä
KIITOS kaikille ihmesientä "kaupanneille"!! Eipä turhaan sientä kehuta. Samaan voin kertoa,että sienellä lähtee hyvin esim ruokatahrat,vaikka vähän kuivahtaneena ja tummentumat esim puutarhakalusteista!! Joten vielä KIITOS!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743415Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041720Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2121333- 731323
- 621174
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521039- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18863- 42847