Mitenkäs se siis on, milloin lapsen voikaan laittaa istumaan autoon kasvot menosuuntaan? Meidän istuimessa on painorajat, joidenka mukaan selkä menosuuntaan mentäisiin 0-10 kg ja kasvot menosuuntaan 9-18 kg. Tyttöni painaa nyt tuon 9 kg ja ajattelin kääntää istuimen kasvot menosuuntaan. Tämä ihan sen vuoksi, että tytön laittaminen istuimeen olisi helpompaa. Auto kun on pieni kolmiovinen. Jaloillekin olisi enemmän tilaa. Mitä mieltä olette, joko uskallan kääntää, tyttö on pian vuoden ikäinen.
Koska autossa kasvot menosuuuntaan?
Nti Piiparinen
10999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juuri luin uusimmasta kaksplussasta että ainakin 3-vuotiaaksi, korkeintaan 25kiloiseksi pitäisi pitää selkä menosuuntaan. Lapsen niska ja pää eivät kestä törmäysvoimaa joka tulee kovimmillaan usein suoraan edestä. Mutta ainahan niitäkin löytyy jotka eivät tätä noudata, mikä on mielestäni todella vastuutonta.
törmäys tuleekin takaa!!! äly hoi!
on todellakin suurin nokkakolarissa, sillä yleensähän autoilla ajetaan eteenpäin, jolloin vauhti kahdella autolla on ikään kuin kaksinkertainen peräänajoon verrattuna.
Lapsi on turvallisinta kuljettaa kasvot menosuuntaan ja vieläpä auton takapenkin keskipaikalla mahdollisimman pitkään.
kuitenkin selkä menosuuntaan? Ja juu, ainakin 3-vuotiaaksi asti suosittelevat.
Auton turvallisin paikka on kuulemma tutkimusten mukaan apukuskin takana.
Juu, kyllä tosiaan tarkoitin selkä menosuuntaan (pistetään hajamielisyys raskauden piikkiin).
Tuntuu olevan ristiriitaista tietoa liikkeellä tuosta turvallisimmasta paikasta autossa... No, takapenkillä joka tapauksessa.
Minä suosittelisin aloittajaa satsaamaan hyvälaatuiseen istuimeen, joka soveltuu ainakin 18-, mieluumin 25-kiloiseksi asti selkä menosuuntaan kuljettamiseen ja jonka voi sitten kääntää toisin päin. Meillä on käytössä Brio Zento ja siihen ollaan oltu todella tyytyväisiä.
Meilläkin, kuten ap:llä on pieni auto, ja poika ei enää MAHDU istumaan istuimeensa selkä menosuuntaan! Ei vaikka etupenkki on vedetty niin eteen kuin mahdollista, eikä siinä ole voinut siis istua ollenkaan. Tänään oli pakko kääntää kasvot menosuuntaan, vaikka pojalla ikää vasta 1v3kk, painoa ja kokoa tosin ihan reilusti! Istuimena meillä on Akta graco cosmic.
Vinkkejä otetaan kyllä vastaan, miten pienessä autossa voisi kuljettaa taaperoa selkä menosuunnassa! Eli olisi kiva tietää, kuinka voisin olla vastuullinen äiti...
jos lapsen jalat on selkä menosuuntaan päin ihan koukussa, kun ei mahdukaan. Aika harva 2-3 vuotias enää mahtuu niin päin kulkemaan mukavasti autossa. Hyvähän se tietysti olisi, mutta omaakin järkeä saa kyllä käyttää!
että turvallisin paikka on keskellä takana, koska aika harvoinhan auton keskiosa ruttaantuu pahasti. tosi usein kuitenkin onnettomuus on kylkeenajo,jolloin se keskiosa jää ehjäksi.
Muistuttasin taas että suurin osa muusta maailmasta kuljettaa lapsensa kaukalon jälkeen (eli noin 10kg eteenpäin) KASVOT MENOSUUNTAAN. ja lapsikuolleisuus kolareissa (suhteessa kolareiden määrään) ei ole sen suurempi kun täälä meilläkään.
selkä menosuuntaan kuljetus perustuu pitkälti ruotsalaisten tutkimukseen pään liikkeestä törmäystilanteessa. moni muu tutkimus taas kertoo kasvot menosuuntaan olevan istuimen olevan tukevampi monissa kolaritilanteissa (kuten sivutörmäys, ympärimeno yms yms).
eli sinänsä vastaus riippuu paljon siitä keneltä kysyt...
Kiitos vastauksista! Laittakaahan vaan lisää tietoa/kommetteja aiheesta, jos jostain lehdistä tai netistä löydätte tai on omakohtaisia kokemuksia. Lapsen turvallisuudesta tuskin koskaan keskustellaan liikaa.
Aurinkoista kevättä kaikille!