Tarkoitus olis nyt varmaan hakea restonomiks amk:hon, mut aloin miettimään onko se sittenkään alani, ku olen niin toivottoman ujo? Te ujot ihmiset, mitä alaa opiskelette amk:ssa? Jos vaikka hakisinkin sosionomiksi, niin olisin varmaan aika outo lintu siellä muiden sosiaalisten ja puheliaiden ihmisten joukossa..
Mikä ala sopii ujolle?
miimii
72173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jeh, ujoja on kaikilla aloilla ja ujoutta kaikilla enemmän tai vähemmän.
-Määrittele mihin pystyt, mihin et...jos pystyt pyytämään apua muilta kun sitä tarvitset pääset läpi minkä skolen tahansa. Jos et...niin pikku kerrallaan opettele. No one's täydellinen junou?
Epäsosiaalisessa ympäristössä opit ujoksi, kätkemään tunteesi, tekohymyilemään naamasi. Eli jos muut tuolla restonomiskolessa nyt ovatkin sosiaalisia (mistä et voi koskaan varmuudella tietää kaikkien olevan) niin ei se varmasti ujolle, joka haluaa itseään muuttaa, hullumpaa tekisi.
Kiinnostaako ala ihan ammatillisessa mielessä vai etsitkö haasteetonta elämää?
Heitä häpeämisillä ilmalintuja.
Itse olen ollut aina se luokan hiljaisin ja arin tyttö, mutta silti aion hakea alalle jossa tarvitaan sosiaalisia taitoja hyvinkin paljon. Eli jos todella haluat restonomiksi, sinun ei pidä ajatella että ujous olisi joku este sille alalle. Esimerkiksi sosiaalialalla voi olla hyväkin ettei ole hirveä suupaltti, sillä se työhän on useimmiten ihmisten kuuntelua. Olen varma, että opintojesi aikana tulet rohkeammaksi ja liiallinen arkuus karisee pois. Tsemmpiä hakuun ja muista uskoa unelmiisi.
Jo jonkin aikaa työelämässä olleena, tavallaan useammankin alan työpaikassa, uskaltaisin väittää että vähintäänkin melko ujoja löytyy työpaikasta kuin työpaikasta (jopa face-to-face -asiakaspalvelusta). Monilla opiskelualoilla sosiaalisia tilanteita voi jos ei nyt välttää niin aika lailla minimoimaan. Tämä ei kuitenkaan kannata, sillä työelämässä ei oikein mitenkään voi niiltä välttyä. Jos jokin ala todella kiinnostaa, on varsin todennäköistä että opiskeluissa tapaa toisia samanhenkisiä ihmisiä ja heidän kanssaan on kaikkein helpointa totutella sosiaalisiin tilanteiseen (ellei oppilaitoksessa vallitse turha kilpaillaan keskenämme mentaliteetti). Mainittu kuuntelu on tosi tärkeä ominaisuus. Varsinkin asiakasta työstä riippumatta on syytä kuunnella. Tieto ja kokemus tuovat ajan kanssa itsevarmuutta joka näky helpompana tilanteiden kohtaamisena.
Ja sittenhän on se nörtteily: olen ainakin kuullut joidenkin valinneen atk:n ihan sosiaalisten pelkojen takia. Valintaperuste sekin.
kiinnostaa. Jos haet alalle, joka ei kiinnosta niin aika varmasti tulee ongelmia, ei motivaatio riitä, huonot numerot kun ei yhtään kiinnosta jne.
Jos olet alalla joka on sinun alasi ja joka kiinnostaa niin uskon, että myös ujoutesi voi karista. Itse ainakin olen huomannut, että ujona on helpompi olla alalla, josta on tosissaan kiinnostunut ja tietää paljon alasta ja näin ollen myös ujouskin karisee kun on itsevarma omasta alavalinnastaan.
Sosiaalialalle toivotetaan tervetulleeksi sekä rokeita että ujoja oppilaita. Jos olet alasta kiinnostunut, niin ei muuta kuin kokeisiin vain, omana itsenäsi. Muista, että ujous on luonteenpiirre siinä missä rohkeuskin! :)
Sosiaalialalle toivotetaan tervetulleeksi sekä rokeita että ujoja oppilaita. Jos olet alasta kiinnostunut, niin ei muuta kuin kokeisiin vain, omana itsenäsi. Muista, että ujous on luonteenpiirre siinä missä rohkeuskin! :)
Ala valitse alaa sen mukaan minkalainen ihminen sa olet nyt, vaan sen perusteella minkalaiseksi haluat tulla! (ok, pienta realiteetti tsekkausta taytyy tietty tehda.) Jata tilaa itses muuttumiselle. Etka sa luultavasti ole tyossasi enaa ujo, kun olet opiskellut alan ja tiedat mita teet.
Itse olin aikaisemmin todella ujo, mutta koska ainainen arkuus alkoi ahdistaa, niin paatin paasta siita eroon. Ja hyvin on toiminut.
Enaa mua ei pysayta mikaan :D