Muutin asuntoon, missä on parveke kolmannessa kerroksessa. Kissathan eivät periaatteessa pääse karkuun parvekkeelta, mutta entä jos sattuu vahinko? Voiko kissa hypätä kolmannestakin kerroksesta?
Parveke on vielä aika vaikea varmastikin verkottaa. Se on korkea ja verkko pitäisi ilmeisesti kiinnittää yläkerran parvekkeeseen. Olisiko jollain vinkkejä parvekkeen verkottamisen suhteen? Parveke on "auki" joka puolelta. Lisäksi verkko peittäisi koko olohuoneen ikkunanäkymän ja varmaan näyttäisi, että asuu vankilassa :o(. Jos jollain on jotain hyviä ideoita, niin otan oikein mielellään vastaan. Molemmat ovat pari kertaa nyt jo livahtaneet parvekkeelle ja toinen mouruaa jo oven edessä. Se hyvä puoli olisi, että parvekkeelle on tuuletusikkuna mistä kissat voisivat käydä ulkona kesällä ihan itsekseen.
Parveke on vielä aika vaikea varmastikin verkottaa. Se on korkea ja verkko pitäisi ilmeisesti kiinnittää yläkerran parvekkeeseen. Olisiko jollain vinkkejä parvekkeen verkottamisen suhteen? Parveke on "auki" joka puolelta. Lisäksi verkko peittäisi koko olohuoneen ikkunanäkymän ja varmaan näyttäisi, että asuu vankilassa :o(. Jos jollain on jotain hyviä ideoita, niin otan oikein mielellään vastaan. Molemmat ovat pari kertaa nyt jo livahtaneet parvekkeelle ja toinen mouruaa jo oven edessä. Se hyvä puoli olisi, että parvekkeelle on tuuletusikkuna mistä kissat voisivat käydä ulkona kesällä ihan itsekseen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kissat voivat hypätä tai pudota vahingossa parvekkeelta. Putoamisesta voi aiheutua vaikka mitä vaurioita.
Parveke kannattaa siis ehdottomasti verkottaa. Tuo yläkerran parvekkeeseen kiinnittäminen on ehkä paras vaihtoehto. Sinne voisi laittaa jotain lenkkejä tai koukkuja joihin verkon saisi kiinni vaikka nippusiteillä. Olen kuullut parvekkeita verkotettaneen metalliverkolla, muovipäälysteisellä metalliverkolla, köysiverkolla. Kannattaa kiinnittää huomiota verkon silmäkokoon. Kissa mahtuu yllättävän pienistä rei'istä; kun pää mahtuu, menee muukin.
Tuollaiset verkot sekoittuvat yleensä hyvin maisemaan eivätkä haittaa näkymää olohuoneesta ulos.
Keskusteluja ja muuta asiasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=627&posting=22000000002731769
http://perheklubi.net/index.php?showtopic=64529
http://www.kissamaailma.net/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=psykologia;action=print;num=1088347335
http://www.lorienin.net/images/parvekekuvat/
http://www.lemmikkipalstat.net/foorumit/Archives/Archive-000010/HTML/20040411-24-014157.html
http://johva.proboards29.com/index.cgi?action=display&board=tarvikkeet&thread=1167408151&page=1#1169034664
http://www.lemmikkipalstat.net/foorumit/Archives/Archive-000010/HTML/20060421-24-029240.html
Kiitos nopeasta vastauksesta! Ei kai siinä auta, kun etsiä vaan sopivaa verkkoa ja mahdollisimman pienisilmäistä ja vaaleata ehkäpä, niin ei sitten niin kauheasti haittaisi maisemaa... Myös ne reunat pitää jotenkin tukea myös...
Varsinkin kesäisin tulee isot kasat kissoja alas parvekkeilta ja useasti valitettavan huonoin seurauksin. Jos henkiin jäädään ja liikkumaan kyetään niin helposti ainakin kadotaan paniikissa eksyksiin.
Kissa ei välttämättä hyppäämällä hyppää tuollaisesta korkeudesta, mutta voi lähteä innoissaan vaikka kärpäsen perään, eikä tajua varoa.
Jos parvekkeelle on kissoilla pääsy, tulee se ehdottomasti verkottaa.
Parvekkeesta ei tule vankilaa verkolla. Pienisilmäinen, ohut verkko(esim. lemmikkiverkko-nimellä) ei näy kovinkaan kauas. Verkkoon voi laittaa kesällä köynnöksiä kiipeämään ja näin ottaa tupla hyöty siitä :)
Varmasti joku rakentamisesta yhtään ymmärtävä osaa helposti sanoa, miten parvekkeellesi saa fiksuiten verkon asennettua. Kysy vaikka rautakaupasta.
Jos verkottaminen on mahdotonta, asenna parvekkeen ovelle verkko-ovi. Saa kesällä tuuletettua ja kissat voi turvallisesti haistella ulkoilmaa.
kuukausi sitten , rautalangalla kiinitin ja kahdesta sivusta on parveke auki kyllä se onnistuu ei haittaa yhtään, ulkoa päin tuskin huomaa.B-tavaratalosta sai eläin verkkoa 5m/1,5m 16,90e rulla silmä koko 2cm ,kalvanoitua. nippusiteet ei kestänyt pakkasella . kyllä te keksitte sopivan kiinitys tavan . minä naisenakin sain sen aikaan vähän apuria piti pyytää . kissoille kuitenkin kiva ulkoilu alue.
Muista kysyä lupa isännöitsijältä.
Aivan varmasti kissasi voi pudota, ja tuleekin ennen pitkää putoamaan, mikäli ne saavat vapaasti hyppiä kaiteelle/kaiteessa kiinni oleviin kukkalaatikoihin. Kolmas kerros on lisäksi niin matalalla, että pudotessaan kissa ei ehdi kääntymään oikein päin tassut kohti maata. Ja vaikka ehtisikin, leukaluut murtuvat yms. tosi ikävää. Voithan rakentaa osahäkin tuuletusluukun eteen, ettei koko parveketta joudu verkottamaan (silloin joudut kyllä edelleenkin vahtimaan ettei katti pääse parvekkeen suojaamattomalle osalle. Kissa on luotu ulkoeläimeksi, kiipeilemään ja keikkumaan joka paikassa, joten parveke on tosi houkutteleva paikka lintuineen ja muine pörriäisineen.
Olen jostain lukenut, että kolmannesta kerroksesta putoaminen, on kissalle vaarallisin korkeus! :(
Alempaa se voi hypätä vielä ja laskeutuu jaloilleen.
Ylempää pudotessaan sillä on tajuta aikaa kierähtää oikein päin ja laskeutua pehmeästi. Mutta kolmas on se surman kerros, koska kissa ei ehdi kääntyä ja laskeutua tarpeeksi pehmeästi :(
Opeta kissasi valjaille ja ulkoilkaa niin, siellä parvekkeellakin. Niin mekin tehdään. Itse en ainakaan uskaltaisi antaa kissojeni olla vapaana parvekkeella (missään kerroksessa)!
Jos kissa näkee lintuja tai oravia parvekkeella, niin se on menoa niiden perään, villit vietit ja vaistot toimivat niin, olipa kerros mikä vain. Ninpä lasitin parvekkeeni kissan turvallisuussyistä Lumo-laseilla, yksilöllisiä ja turvallisia ratkaisuja oli monia tarjolla. Se on toiminut hienosti jo yli vuoden, se on siisti ja kaunis ratkaisu. Lasitus maksaa, mutta se on samalla asunnon kannalta hyvä ratkaisu. Kissani viihtyy parvekkeella talvellakin, koska se on kuiva ja siisti paikka, lasien takaa näkyy puita ja lintuja ja luontoa. Pidän parvekkeella talvellakin kalusteet ja jopa kukkia jo maaliskuun alusta alkaen. Kesällä ikkunat saa raolleen turvallsesti muutaman sentin ja ilmanvaihto kulkee, eikä kissä pääse livahtamaan ulos. Se on todella turvallinen ratkaisu. Olen ollut tyytyväinen tähän. Niin on ollut kissanikin. Se oleilee paljon parvekkeella ympäri vuoden, muuten ulkoilemme valjaissa pihalla. En koskaan edes harkinnut verkkoa parvekkeelle, en ole varma saisiko meillä sellaista edes laittaa taloyhtiöön.
Jep meillä myös tuo parvekelasitus oli oiva ratkaisu, sen lisäksi vein kiipeilypuun parvekkeelle ja kissoista on kiva katsella siitä alaspäin pihalla olevaa liikennettä. Ylätasanne ehdottomasti talon suosituin paikka ja siitä kisataan kuka saa katsella korkeimmalla tasanteella, kuvittelevat varmaan olevansa korkeassakin puussa : )
Minä asun kolmannessa kerroksessa neljän kissan kanssa. Parvekkeen kolmesta sivusta kaksi täysin avointa. Ostimme tavallista, metallin väristä kanaverkkoa rautakaupasta ja leikkasimme sopivan kokoiseksi. Kiinnitettiin ylös kattoon ruuveilla. Ei todellakaan edes näy sisälle, tai kadulle. Olo ei ole kuin vankilassa. Se on halpa henkivakuutus kissoille, joten toimeksi vaan! Ei pidä ottaa eläintä, jos vain miettii miltä asunto sen jälkeen näyttää, aiheutuuko vaivaa jne!
Kiitos vastauksista!
Ja SSandy eipä tässä nyt sellaisia asioita ole paljon mietitty! Ahdistaa tollainen syyttely mitä tapahtuu täällä palstalla ihan älyttömän paljon, kun itse ollaan niitä maailman parhaimpia kissanomistajia. Lähinnä vaan kyselin neuvoja sen verkon laittamiseen.
Mä ainakin teen kissoilleni kaiken mitä vaan pystyn, mutta saa ihminen joskus itseäänkin ajatella ja kysellä sellaista mahd. vaihtoehtoa mikä miellyttäisi silmää enemmän. Mulle kissat on kaikki kaikessa ja teen ihan mitä vaan niiden vuoksi ja olen ihan samaa mieltä kanssasi, viitaten viimeiseen lauseeseen viestissäsi.
No siinä tapauksessa pyydän anteeksi :)
Suosittelen muuten seuraavia tuotteita asennukseen:
(Meillä parvekkeen sivut 2m & 3m)
-asennusvanne; helpottaa huomattavasti verkon asennusta. Avokki porasi ensin reiät iskuporalla kattoon ja sitten leikkasi asennusvanteesta n.3cm palan jonka taittoi kahtia ja verkon siihen väliin ja ruuvasi kattoon kiinni.
-sidelankapuola; verkon korjailu ja osien yhteen kurominen onnistuu helposti tällä, täytyy vain muistaa kääntää pihdeillä päät ympyröiksi, ettei kissa satuta itseään, jos innostuu kiipeilemään.
Meillä siis tuo verkko oli katiskaverkkoa (silmä 40x0,9mm) 10m rulla.
Paketin hinnaksi tuli 25€, joten ei siis kallista.
Verkon saa tehtyä parissa päivässä ihan helposti, eikä vaadi edes suurta uhrausta. :)
Taitaa olla paras vaihtoehto laittaa hylly parvekkeen kaiteen sisäpuolelle josta katit voivat tarkkailla ympäristöä. Ei kissa parvekkeelta hyppää. Miksi se hyppäisi jos kerran luonnossakin pärjää korkeilla paikoilla? Kerrostaloissa ollut kissoja iät ajat ilman kanahäkkejä.
Äh, älä viitsi. Ihan selvä provo. Eihän kissa tietenkään sieltä hyppää huvin vuoksi alas, vaan esim. lintua saalistaessaan. Häkeistä puheen ollen, sinun kaltaisesi vanhat jurot joutaisivat sellaiseen loppuelämäkseen.
Vielä sen verran, että eläinlääkärit lopettavat ja paikkailevat parvekkeilta tippuneita kissoja ympäri vuoden!
Juuri SINULTA tuota odotinkin, olet kyllä ihme vouhottaja joka pilaa kunnollisten kissaomistajien maineen kirjoittamalla tänne naurettavaa paskaa.
Miksi ihmisiä pitäisi häkkiin laittaa? Oletko perverssi sadisti?
Ja jos se kissa putoaa hölmöyttään parvekkeelta niin sitä kutsutaan darwinismiksi.
Asuin ennen kerrostalossa n.10 vuotta sinä aikana useita talon kissoja putosi/hyppäsi alas osa kuoli heti jotkut loukkaantuivat vakavasti ja piti lopettaa.Kerran satuin paikalle kun kissa oli juuri pudonnut 5.kerroksen raollaan olevasta ikkunasta, oli verissään eikä pystynyt liikkumaan oli silti elossa.
Omistajia ei tavoitettu kotoa oli soitettava poliisille jotka hoitivat kissan lääkäriin lopetettavaksi.
Kissan kärsimys oli kauheaa katseltavaa.