Haluaisin liittyä liittoon, mutta mihin? Käsittääkseni tradenomit kuuluvat AKAVA:aan, mutta on olemassa myös joku tradenomi-liitto. Kumpaan noista kannattaa liittyä vai onko niillä jotain eroa?
Tradenomien liitto?
9
3940
Vastaukset
- tradenomi
"Tradenomiliitto TRAL ry on vuonna 1996 perustettu ammattijärjestö, joka keskittyy tradenomien edunvalvontaan. AKAVAlainen Tradenomiliitto on moderni ja dynaaminen liitto." lainattu tradenomiliiton sivuilta, www.tradenomiliitto.fi. Käypä kattomassa, siellä on ohjeet liittymisestäkin.
- Suvi
Eli jos liityn Tradenomiliittoon, niin silloin ei enää tarvitse liittyä AKAVAan, vai??? Voinko liittyä suoraan AKAVAan ja sitä kautta liittyä automaattisesti Tradenomiliiton jäseneksi?
- Liitossa
Suvi kirjoitti:
Eli jos liityn Tradenomiliittoon, niin silloin ei enää tarvitse liittyä AKAVAan, vai??? Voinko liittyä suoraan AKAVAan ja sitä kautta liittyä automaattisesti Tradenomiliiton jäseneksi?
No ei moneen paikkaan kannata jäsenmaksuja syytää. Itse asiassa akava ei ole mikään pääsääntöinen paikka; itse olen ollut erto:ssa, smkj:ssa ja silleen. Tosin en ennen edes tiennyt että tradenomiliitto on normaali liitto kassoineen kaikkineen. Jäsenmaksu on muuten edullinen verrattuna muihin. Kiitos ajatuksesta.
- elsa
Liityt automaattisesti myös AKAVA:n jäseneksi liittyessäsi Tradenomiliittoon. AKAVA on akateemisesti koulutettujen kattojärjestö, johon kuuluu monia liittoja, yhtenä tradenomiliitto, eli Tral. Tradenomiliiton sivuilta www.tradenomiliitto.fi saat tosiaan lisätietoja liittymisestä ja siellä on varmaan joku meiliosoite tai asiakaspalvelun puhelinnumerokin, josta voit vielä kysellä lisää varmistusta, mikäli et löydä sivuilta tarvittavaa infoa.
Kuulun itse tradenomiliitoon ja osaan kertoa vielä sen verran (vaikket kysynytkään), että täysjäsenen (ei siis opiskelijajäsenen, jollaisia voi myös kuulua liittoon) jäsenmaksu on 20 euroa kuukaudessa ja siihen sisältyy sekä liiton jäsenyys että työttömyyskassan jäsenyys. Liittymisen myötä saat myös monia liittymisetuja, joista kannattaa kysellä tarkemmin itse liitosta tai tutkia liiton nettisivuja.- minä
ei tradenomit ole akateemisesti koulutettuja.
- nimetön
minä kirjoitti:
ei tradenomit ole akateemisesti koulutettuja.
Tämä olikin se tärkein tieto tästä asiasta.. Kiitos sinulle tarkkanäköisyydestäsi!
- minä taas
nimetön kirjoitti:
Tämä olikin se tärkein tieto tästä asiasta.. Kiitos sinulle tarkkanäköisyydestäsi!
Tottakai on tärkeää. Jos väärinkäsityksiä ei korjata heti, niin kohta tänne kirjoittelee taas joku tradenomi, joka ei tiedä minkä tutkinnon on suorittanut.
- nimetön
minä taas kirjoitti:
Tottakai on tärkeää. Jos väärinkäsityksiä ei korjata heti, niin kohta tänne kirjoittelee taas joku tradenomi, joka ei tiedä minkä tutkinnon on suorittanut.
Tämän palstan otsikko on käsittääkseni ammattikorkeakoulut. Tradenomi valmistuu ammattikorkeakoulusta. Eli mielestäni tradenomit saa tänne kyllä kirjoitella, eikä tässä viestiketjussa ole ollut alunperinkään kysymys siitä, millainen tutkinto tradenomin tutkinto on.
- Anonyymi
Liity ehdottomasti Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset MMA:han. Sopii tradenomille kuin nenä päähän: edustaa ammattialaa ja ammatillista kehittymistä pelkän koulutuksen sijaan. Pääset tutustumaan ja verkostoitumaan eri taustoista olevien kanssa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941753
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581169Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181168- 951028
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36801Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6744- 46706
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676