Haluaisin liittyä liittoon, mutta mihin? Käsittääkseni tradenomit kuuluvat AKAVA:aan, mutta on olemassa myös joku tradenomi-liitto. Kumpaan noista kannattaa liittyä vai onko niillä jotain eroa?
Tradenomien liitto?
9
4007
Vastaukset
- tradenomi
"Tradenomiliitto TRAL ry on vuonna 1996 perustettu ammattijärjestö, joka keskittyy tradenomien edunvalvontaan. AKAVAlainen Tradenomiliitto on moderni ja dynaaminen liitto." lainattu tradenomiliiton sivuilta, www.tradenomiliitto.fi. Käypä kattomassa, siellä on ohjeet liittymisestäkin.
- Suvi
Eli jos liityn Tradenomiliittoon, niin silloin ei enää tarvitse liittyä AKAVAan, vai??? Voinko liittyä suoraan AKAVAan ja sitä kautta liittyä automaattisesti Tradenomiliiton jäseneksi?
- Liitossa
Suvi kirjoitti:
Eli jos liityn Tradenomiliittoon, niin silloin ei enää tarvitse liittyä AKAVAan, vai??? Voinko liittyä suoraan AKAVAan ja sitä kautta liittyä automaattisesti Tradenomiliiton jäseneksi?
No ei moneen paikkaan kannata jäsenmaksuja syytää. Itse asiassa akava ei ole mikään pääsääntöinen paikka; itse olen ollut erto:ssa, smkj:ssa ja silleen. Tosin en ennen edes tiennyt että tradenomiliitto on normaali liitto kassoineen kaikkineen. Jäsenmaksu on muuten edullinen verrattuna muihin. Kiitos ajatuksesta.
- elsa
Liityt automaattisesti myös AKAVA:n jäseneksi liittyessäsi Tradenomiliittoon. AKAVA on akateemisesti koulutettujen kattojärjestö, johon kuuluu monia liittoja, yhtenä tradenomiliitto, eli Tral. Tradenomiliiton sivuilta www.tradenomiliitto.fi saat tosiaan lisätietoja liittymisestä ja siellä on varmaan joku meiliosoite tai asiakaspalvelun puhelinnumerokin, josta voit vielä kysellä lisää varmistusta, mikäli et löydä sivuilta tarvittavaa infoa.
Kuulun itse tradenomiliitoon ja osaan kertoa vielä sen verran (vaikket kysynytkään), että täysjäsenen (ei siis opiskelijajäsenen, jollaisia voi myös kuulua liittoon) jäsenmaksu on 20 euroa kuukaudessa ja siihen sisältyy sekä liiton jäsenyys että työttömyyskassan jäsenyys. Liittymisen myötä saat myös monia liittymisetuja, joista kannattaa kysellä tarkemmin itse liitosta tai tutkia liiton nettisivuja.- minä
ei tradenomit ole akateemisesti koulutettuja.
- nimetön
minä kirjoitti:
ei tradenomit ole akateemisesti koulutettuja.
Tämä olikin se tärkein tieto tästä asiasta.. Kiitos sinulle tarkkanäköisyydestäsi!
- minä taas
nimetön kirjoitti:
Tämä olikin se tärkein tieto tästä asiasta.. Kiitos sinulle tarkkanäköisyydestäsi!
Tottakai on tärkeää. Jos väärinkäsityksiä ei korjata heti, niin kohta tänne kirjoittelee taas joku tradenomi, joka ei tiedä minkä tutkinnon on suorittanut.
- nimetön
minä taas kirjoitti:
Tottakai on tärkeää. Jos väärinkäsityksiä ei korjata heti, niin kohta tänne kirjoittelee taas joku tradenomi, joka ei tiedä minkä tutkinnon on suorittanut.
Tämän palstan otsikko on käsittääkseni ammattikorkeakoulut. Tradenomi valmistuu ammattikorkeakoulusta. Eli mielestäni tradenomit saa tänne kyllä kirjoitella, eikä tässä viestiketjussa ole ollut alunperinkään kysymys siitä, millainen tutkinto tradenomin tutkinto on.
- Anonyymi
Liity ehdottomasti Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset MMA:han. Sopii tradenomille kuin nenä päähän: edustaa ammattialaa ja ammatillista kehittymistä pelkän koulutuksen sijaan. Pääset tutustumaan ja verkostoitumaan eri taustoista olevien kanssa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302245
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261958Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121489Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121337Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 931048
- 17967
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752