Suomalaisupseeri ei joudu Ruotsissa oikeuteen suden ampumisesta
Everstiluutnantti Sami Hägglund ei joudu oikeuteen Ruotsissa suden ampumisesta. Hägglund oli viime vuoden helmikuussa isänsä, puolustusvoimien entisen komentajan kenraali Gustav Hägglundin, kanssa metsästämässä Ruotsissa, kun hän ampui metsästyskoiraansa ahdistelleen suden.
Syytettä ei nosteta, koska Ruotsin hallitus päätti viime viikolla laajentaa oikeutta ampua petoeläimiä. Lainmuutos astuu voimaan toukokuun alussa.
Aiemmin syyttäjä päätti nostaa Hägglundia vastaan syytteen, koska susi on Ruotsissa rauhoitettu. Jutun oikeuskäsittelyn oli määrä alkaa vain viikkoa ennen uuden lain voimaanastumista.
Sattuipa laki astumaan sopivasti voimaan
4
612
Vastaukset
- Täsmälleen
Ja hämmästyttävän oikea päätös ja laki, sillä omaa perheenjäsentään täytyy voida puolustaa missä tilanteessa tahansa ja varsinkin petoelukkaa vastaan.
Vain siten kuri ja oikea järjestys säilyy ravintoketjussa ja eri lajien välillä!
Ja ihmisellä on kiistaton oikeus puolustaa omaansa, aina ja iankaikkisesti.- jos ne tajuais jo..
...Ja ihmisellä on kiistaton oikeus puolustaa omaansa, aina ja iankaikkisesti.
Tälläiset ihmiset eivät vaan vieläkään tajua että ihminen kuuluu luontoon ja jos pedot ammutaan niin tasapaino järkkyy ja ihmiset voivatkin ihmetellä mites nyt selvitään.Eipä raukat ymmärrä biologiaa ja lajien välistä tasapainoa.Kohta kai kasvit halutaan myrkyttää jotta voitaisiin ottaa niiden vaatima maa-ala tuottavaan käyttöön - ??????????????
jos ne tajuais jo.. kirjoitti:
...Ja ihmisellä on kiistaton oikeus puolustaa omaansa, aina ja iankaikkisesti.
Tälläiset ihmiset eivät vaan vieläkään tajua että ihminen kuuluu luontoon ja jos pedot ammutaan niin tasapaino järkkyy ja ihmiset voivatkin ihmetellä mites nyt selvitään.Eipä raukat ymmärrä biologiaa ja lajien välistä tasapainoa.Kohta kai kasvit halutaan myrkyttää jotta voitaisiin ottaa niiden vaatima maa-ala tuottavaan käyttöönEi ollu riesaksi asti susia, niin mikään ei ollu järkkyny mihinkään?
Onko juttu niin, näkemyksesi keinotekoisuudesta ja ajatuksesi puujalkavitsimäisyydestä johtuen sinun järkesi on järkkyny?
Kyllä karhut ja ketut sekä haukat ja kotkat ja kaikenmaailman taudit olisi pitäny Suomen riistakannat riittävän alhaisina, niin ettei siihen enää niitä helevetin susilaumoja kovin montaa kaivata, eikä tarvita.
Mutta kun se susihyysääjäporukka on sitä mitä on, niin omituisena laumahenkenä pitää koittaa sotkea kaikki hyvä, ja vuosisatojen aikana selväksi ja toimivaksi tullut tasapaino.
Ja syy on pelkästään se, valtaan pitää päästä keinolla millä hyvänsä! Helevetin hunsvotit. - paikallaan suomessa
?????????????? kirjoitti:
Ei ollu riesaksi asti susia, niin mikään ei ollu järkkyny mihinkään?
Onko juttu niin, näkemyksesi keinotekoisuudesta ja ajatuksesi puujalkavitsimäisyydestä johtuen sinun järkesi on järkkyny?
Kyllä karhut ja ketut sekä haukat ja kotkat ja kaikenmaailman taudit olisi pitäny Suomen riistakannat riittävän alhaisina, niin ettei siihen enää niitä helevetin susilaumoja kovin montaa kaivata, eikä tarvita.
Mutta kun se susihyysääjäporukka on sitä mitä on, niin omituisena laumahenkenä pitää koittaa sotkea kaikki hyvä, ja vuosisatojen aikana selväksi ja toimivaksi tullut tasapaino.
Ja syy on pelkästään se, valtaan pitää päästä keinolla millä hyvänsä! Helevetin hunsvotit.kohta ei tiedä ovea aukastessa tuleeko sieltä emäntä vai susi kotiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka862483- 671435
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww811321EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 79905
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19890- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta101750Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe30743- 30696
