Heippa!
Kyselisin teiltä epiläisiltä, että onko teillä tullut lääkityksen mukana aftoja suuhun tai pieniä näppyjä silmiin, jopa luomen sisäpuolelle, jolloin ikävästi hinkkaavatsilmämunaa?
Luin jostakin, että mikäli aftoja esiintyy, on syytä ottaa yhteyttä lääkäriin, merkki jonkin taudin oireista?!
Minulla on aftoja ollut ennenkin ja taas ne ovat jääneet mutta hetki sitten niitä tuli suuhun vähän väliä ja nyt silmissä jatkuvasti valkeita pieniä näppyjä, joita minulla ennen ei ole esiintynyt.
Olen syönyt lääkettä (trileptal) viime heinäkuusta asti ja näitä oireita on tullut viimeisen puolentoista kuukauden aikana.
Kaipa sitä pitää lääkärille puhua...Voi tietysti olla, että johtuvat ihan jostakin muustakin.
Kyselisin teiltä epiläisiltä, että onko teillä tullut lääkityksen mukana aftoja suuhun tai pieniä näppyjä silmiin, jopa luomen sisäpuolelle, jolloin ikävästi hinkkaavatsilmämunaa?
Luin jostakin, että mikäli aftoja esiintyy, on syytä ottaa yhteyttä lääkäriin, merkki jonkin taudin oireista?!
Minulla on aftoja ollut ennenkin ja taas ne ovat jääneet mutta hetki sitten niitä tuli suuhun vähän väliä ja nyt silmissä jatkuvasti valkeita pieniä näppyjä, joita minulla ennen ei ole esiintynyt.
Olen syönyt lääkettä (trileptal) viime heinäkuusta asti ja näitä oireita on tullut viimeisen puolentoista kuukauden aikana.
Kaipa sitä pitää lääkärille puhua...Voi tietysti olla, että johtuvat ihan jostakin muustakin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
se johtua kus lääkkeetä, katso lääkkeiden sivuvaikutuksista, mitä ne saattaa aiheuttaa. Itse en ole kuullut että epilepsia lääkkeet moisia aiheuttaisi, saattaa enemmänkin kuulostaa virusperäiseltä taudilta.
Mutta puhu lääkärin kanssa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000024925680&view_mode=flat_threaded
heti yhteyttä lääkäriin. voivat aiheuttaa vakavankin sairauden.