miten motivoida lapsi

äittiii

hei!

mulla on 17-vuotias tyttö keliakia ollu koht 1 1/5 hänellä.Ongelmana on et tyttö ei ole sopeutunut sairauteensa syö normaalia ruokaa kun muut ei näkemässä, käydään parin kuukauden välein labras lääkäris viel ei onneksi mitään vakavampaa.tyttö on käyny monia kertoja rterapeutilla ja lääkärillä koholla olevien vastaaineiden takia.

miten saada tyttö motivoitua? onks kellään kokemusta? vinkkejä kaipailisin

4

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riisinuudeli

      minun nuoreni osallistui nuorten sopeutumisvalmennuskurssille, ja se auttoi ja motivoi kun tapasi muita ikäisiään.

      tiedon saimme keliakialiiton kautta.

      Vuokko Ylitalo Keliakialiitossa on kuntoutusvastaava.

      keliaakikkonuorilla on myös omaa toimintaa,
      järjestävät mm matkoja

    • sellaista se on

      Hei,
      tilanne on hankala, nuoresi on lähes aikuinen, etkä voi kauaa hänen syömisiään vahtia. Mitä jos yrittäisit käänteistä keinoa. Sano nuorellesi, että hän on lähes aikuinen, ja hänen pitää itse ottaa vastuu terveydestään. toisin sanoen, lakkaat kyttäämästä, ja annat lapsesi tehdä niin kuin parhaaksi näkee. Meillä tämä toimi koulun kanssa. Niin kauan kuin patistin, lukeminen ei kiinnostanut. Kun tein selväksi, että vastuu on nuoren itsensä, asiat kohentuivat selvästi.
      Tyttösi sopeutumattomuus voi myös olla murrosiän kapinaa sinua ja systeemiä vastaan. Sen kuitenkin käyvät läpi kaikki.
      Tyttärelläsi on kuitenkin kaikki tieto siitä, miksi viljaa ei pitäisi syödä. Tuon ikäisen pitää ymmärtää, että itselleen hän tässä kiusaa tekee. Voi olla että syömisestä on teillä tullut valtakamppailu.

      voimia, ja aurinkoista kevättä.
      toivottelee murkun äiti

      • Äiti minäkin

        Hei! Ihan mielenkiinnosta kyselen miten teillä on mennyt viestisi kirjoittamisen jälkeen? Meillä on myös keliaakikkotytär, hän on nyt 15v ja sairastui pari vuotta sitten. Meillä on mennyt todella hienosti koko ajan, tytär on tarkka ja on koko ajan huolehtinut ruokavaliostaan myös itse. Meillä asiaa helpotti erittäin paljon se, että oma siskoni ja veljeni ovat jo monta vuotta olleet keliaakikkoja, asia oli tuttu. Myös tuttavat ja lähes kaikki sukulaiset ovat huomioineet tämän ruokavalion erittäin hyvin. Ainoa hankaluus on ollut toinen mummula, siellä kesti lähes vuoden saada heidät ymmärtämään että tyttö ei todellakaan voi enää edes pikkaisen maistaa "tavallisia" ruokia. Tai sellaisia jossa vehnäjauhoja on vain vähän. Mutta nyt sielläkin on tämä ymmärretty eikä ongelmia ole enää ollut.
        Meillä ei tästä ole tehty mitään sen isompaa numeroa. Koko perhe syö samaa ruokaa, paitsi makaroni/pastaruoat teen tyttärelle omat. Ja tietysti leivät yms. ovat omia. Tulevien rippijuhlien tarjoamiset suunnittelen mahdollisimman pitkälle siten, että kaikki käy kaikille. Lisänä kun on nyt vuoden verran ollut myös laktoosi-intoleranssi. Välillä käy aivan "tavalliset" maitotuotteet, välillä taas on oltava laktoositonta ja pahimpina aikoina on oltu jopa täysin maidottomalla.
        Meillä ainakin ne vatsakivut ovat opettaneet hyvin ruokavalion tärkeyden juuri noiden maitotuotteiden kohdalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11616
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      30
      4531
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4200
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      152
      3511
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      243
      2773
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2499
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      218
      1968
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      377
      1365
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      85
      1334
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1007
    Aihe