Avensis virtalukon pohja

pettynyt

Onko kellään tieto onko yleinenkin vika.Vaarin auto,Avensis -99,aj. 112tkm starttaa huonosti.
Vika paikallistettu virtalukkoon,käynnistyy kun heiluttaa virta-avainta pesässään,siis kosketushäiriö.
Saaneeko tarvikkeena pelkkää pohjaa
Huolestuttavaa laadun huononemista kun näin vähillä kilometreillä alkaa oireilemaan:(

6

9543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä jos joku on ns. tyyppivika.

      En tiedä, saako ko. osaa tarvikkeena, mutta ainakin merkkipajalta saa em. virtalukon pohjan jollain 100e.

      Tarkkain ottaen vika on mekaaninen, ei kosketushäiriö. Avainpesä ohjaa pohjaa ja pohjassa oleva muovinen hahlo kuluu. Avaimen kääntökulma ei lopuksi riitä.

      HUOM! ÄLÄ HEMMEMTISSÄ HEILUTA AVAINTA, se kuluttaa hahloa lisää. vaan nosta avainta ylös ennen kääntämistä. Toyota-huollon mukaan kulumisen aiheuttaa painava avainnippu, mutta kyseessä lienee todellisuudssa ko. kohteeseen sopimaton liian heikko materiaali.

    • 1/2 tuntia

      eikä maksa mitään. Tiivistetään pienellä peltilisulla se muovissa oleva kolo.

    • virtalukon

      pohjan hajoaminen on tyyppivika. Mulla 2000 mallin Avessa meni pohja kahteen kertaan hajalle ennen kuin autolla oli ajettu 100 tkm. Samoin tyyppivika on jatkuva polttimoiden palaminen !

      • ave99

        Minun avesta virtalukon pohja vaihdettiin 220.000 km ja nyt joskus santunnaisesti oireilee, ajettu 430.000. 0-129.000 km välistä en tiedä, kun omistaja oli silloin joku muu.

        Lamppuja minullakin paloi mielestäni liian usein, mutta kun otin käytännön, että vaihdan molemmat yhtäaikaa, niin jo kestää ainakin vuoden päivät, ja ajan sentään keskimäärin lähes 50.000/vuosi.


    • ennen oli toyota

      joo sama vika kulunut muovinen hahlo virta lukon pohjassa.typerästi suunniteltu osa ,,tappi joka painuu hahloon on tosi lyhyt!jää huulille jolloin muovihahlo kuluu nopeasti!!! surkeesti suunniteltu..

    • -98

      Missäs sais halvalla vaihdettua pk-seudulla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      976
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe