Palautetta koiraihmisille

Joku roti tohon teijän hommaa, oon ihan samaa mieltä tuon tyypin kanssa joka kirjoittelee tuolla: http://www.jihaa.fi/foorumi/viewtopic.php?id=1780
24990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Miks se on niin hirvee mölö tuosta koiran paskasta? sitä on, mutta mitä sitte.. ei mee kauaa kun ne kuivaa ja lopulta hajoaa sinne maahan. Toisin on lasinsirujen ja muun muoviroskan kanssa..
En kyllä vissiin siivoa koirani paskoja tien penkoilta, ja nimenomaa tien penkoilta.. yleensä ihmiset juoksee siinä asfaltilla, johon ei koira suostu paskantamaan. Vai lenkkeileekö ihmiset nykyään ojissa? Ne lasinsirut on mun mielestä isompi vaara ku koiran paska..

Ja eiköhän tästäki aiheesta ole keskustelua iha tarpeeks :/

Äänestä
  • aina valitetaan koiranpaskoista. itseäni ne eivät ole ikinä haitanneet enkä aiokkaan kerätä koiranpaskoja muiden iloksi tien sivuilta

    Äänestä

  • Tosiaan ei ole asiasta keskusteltu riittävästi, jos et vielä ymmärrä, että paskat pitää korjata hoidetuilla alueilla

    Järjestyslaki. Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi koiran omistajan tai haltijan on pidettävä huolta siitä, että koiran uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Tosiaan ei ole asiasta keskusteltu riittävästi, jos et vielä ymmärrä, että paskat pitää korjata hoidetuilla alueilla

    Järjestyslaki. Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi koiran omistajan tai haltijan on pidettävä huolta siitä, että koiran uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.

    No voi elämä:D eikö se oo sama juttu sen muoviroskan kanssa? hä?

    Äänestä

Lauantai aamupäivä,lauma keski-ikäisiä miehiä kaatokunnossa.Paikallinen lähikauppa,miehet kusevat ko.kaupan ikkunan eteen.Sakot??????Paskanmarjat,ihmiset saavat kusta ja rikkoa olutpulloja mielin määrin!

Äänestä

Ei siis mitään koiraa vastaan, jumalauta, eläin ei paremmin voisi itselleen kouluttaa palvelijaa kuin koira.
Pentuna kun vääntää torttua paperille tulee taputusta päähän ja kehutaan ja ihastellaan ja tarjotaan namua ja herkkua.
Jos nyt sattuu menemään metri ohi hesarin asuntoliitteestä, viedään kädestä pitäen lehden päälle ja innolla muistutetaan että tähän tähän Rekku, tähän.
Laita lapsi asialle ja sormi heiluu vimmatusti, osoitellaan että pottaan pottaan tai jopa oikein pöntölle.

Isäntä ja emäntä toimivat personal trainereina läpi elämän. Pari kolme kertaa päivässä juostaan pitkin lenkkipolkuja, ojan viertä, metsämäkeä koiruuden kanssa. Aktiivisimmat pääsevät oikein kursseille harjoittelemaan putkessa juoksua ja esteiden ylitystä.
Ruoka tulee aina valmiina kuppiin, ei sanaakaan että pitäisi tassua nostaa ruokansa eteen, riittää että vähän näyttää surusilmäiseltä ja kuolailee tasaisin väliajoin, jos tuppaa istumaan komennettaessa saa takuuvarmasti pari herkku-sian-korvaa taas leukojen alle.
Kakat kerätään kaupungissa (ei siis landella kuten karvaasti olen huomannut) pussiin ja perseetkin pestään ihan omistajan taholta. Harjataan ja hoidetaan ja jos tuppaa oikein näyttelyssä kiertämään niin turkkikin kiillotetaan vaikka waxillä kuntoon. Voi autuutta.
Mikäs siinä koirana ollessa.
Aktiviteetit keksitään, lelua tulee kuonon alle ja joku paijailee ja rapsuttelee aina, jossei oma niin vieras taho.
On ne pirun viksuja, koirat.

Äänestä

vaan kukapa käskee tonkimaan lumikasoja :).
Huomattavasti vaarattomampia on sontakasat kuin lasinsirpaleet!!!

Äänestä
  • kas kun et ruvennut puhumaan ydin pommeista

    Äänestä

  • Koiranomistajan kultaiset säännöt:

    1. Paska on lannoite ja kusi koriste. Mitä enemmän ja mitä näkyvämmällä paikalla sitä parempi.

    2. Koiran haukunta on tärkeä osa kerrostalojen, omakotialueiden ja luonnon äänimaisemaa. Mitä paremmin haukunta peittää muut äänet ja hiljaisuuden sitä parempi.

    3. Koira tarvitsee liikuntaa ja pitää vapaana juoksemisesta. Minkäs sille voi jos se jahtaa ja puree muita eläimiä ja ihmisiä. Onko ihmisten, toisten koirien ja luonnon eläinten ihan pakko liikkua siellä missä oma koirani ulkoilee?

    4. Koiranpitoon liittyvien lakien noudattamista vaativat ovat itsekkäitä ja pikkumaisia eläinten vihaajia. Menköön itteensä! Hankkikoon oman elämän!

    Äänestä

Itse kerään kaikki paskat mikä koirani kakkivat, mutta suurin osa ihmisistä ei korjaa koiriensa jätöksiä.

Minua hävettää kaikkien koiraihmisten puolesta tämä asia!
Ei ole suuri homma ottaa mukaan niitä pusseja ja noukkia ne kasat mukaansa. Varsinkin poluilla ja jalkakäytävillä ja hoidetuilla nurmikoilla ym. näky on inhottava ja häpeällinen, olkoonkin että kakat aikanaan maatuvat.

Ei oikeastaan pitäisi vertailla noita muita roskia ja koirankakkoja keskenään. Mutta jokainen, joka koirankakasta valittaa,menköön itseensä ja miettiköön, tuliko heitettyä karkkipaperi/tupakkiaski/kaljapullo/ja milloin mitäkin vain kadulle!

Koiranulkoiluttajien ei kuulu puolustautua vetoamalla tähän muuhun törkeään roskaan, vaan kunnostautua ja näyttää hyvää esimerkkiä muille korjaamalla ne paskat pois.

Olen itsekin muutaman kerran astunut jonkun koiran paskaan lenkillä koirieni kanssa, ja täytyy sanoa että v****ti!

Äänestä

Kyllä riittää pahvipäitä jotka perustelevat paskojen korjaamattomuutta sillä että muitakin ongelmia on. Se on vaan vastuun pakoilua ja itsekkyyttä. Ei tietenkään lasia tai muutakaan saa heitellä pientareilla.

Äänestä

Tässä on joutunut tahtomattaan lukemaan ihan liian monta kannanottoa siitä, kuinka koiranjätös joko traumatisoi jonkun pikkusieluisen kyylän koko loppuelämän, tai vaihtoehtoisesti hivelee jonkun koiraveroon kyllästyneen kaappisodomiitin esteettistä silmää.
Loppujen lopuksi, miksi helvetissä niistä pitää tehdä näin iso numero? Onhan hevonpaskaakin pitkin barrikadeja, eikä kukaan valita niistä, huolimatta noiden huomattavasta kokoerosta. Eikö koiranpaska ole sitten tarpeeksi isoa?

Päädyin kyrpiintymisessäni vertaamaan koiranjätöstä toiseen hyödyttömään, eloperäiseen elementtiin katukuvassa; puliukkoihin.Perustelut tälle melko falskille ideatyngälle;
-Molemmat maatuvat. Spusse tosin hitaammin.
-Kumpikaan ei ulkomuotonsa perusteella houkuttele suoranaiseen läheisyyteensä. Toisaalta, kumman kierrät kauempaa?
-Kumpikaan ei houkuttele myöskään aromillaan. Tässä nämä ovat tasoissa.
-En muistaakseni ikinä ole kuullut, että koiranpaska olisi solvannut ohikulkijoita, vaatinut niiltä rahallista korvausta, tai uhkaillut. Myöskään koiranpaskan ei tiedetä koskaan käyneen ohikulkevaan käsiksi. Taas yksi piste sille.
-Koiranpaska ei liikehdi omin avuin paikalta, jonne se on kakisteltu haisemaan. Spurgut taasen vaihtavat sijaintiaan, joten ne on pirusti vaikeampi opetella kiertämään.
-Koiranpaska maistuu paremmalta.

Mikseivät pikkusielut keskittyisikin siis paljon problemaattisempaan ekojätteeseen, kuin pahaiseen suolistoylläriin? Valtaosa niistä tuntuu muutenkin olevan niin oikealla, että kohta vitsistä voi tulla ihan todellisuutta.

Äänestä

metsän puolwllw molemmat koirat. en ole huonoa omaatuntoa kokenut, enkä meinaa kokea. en ole sieltä metsästä niitä köntsiä kerännyt pussiin, enkä kerää. luonnossa sulavat sateen mukana luonnon tuotteet.

Äänestä

Koirani jätökset puskista sitten, kun sieltä lakkaa löytymästä ihmisten jättämiä tupakka-askeja, karkkipapereita ja lasinsirpaleita!
Miksi muuten kukaan ei valita hevosten jätöksistä, niitä on keskellä katua ja paljon suurempia?

Äänestä

Ne on näitä moniongelmaisia, jotka jättävät koiranpaskat korjaamatta. Nämä ihmiset jättävät myös laskunsa maksamatta, kärsivät alkoholiongelmasta yms.

Kyllä jokainen aikuisella tavalla itsestään vastuuta ottava korjaa koiransa jätökset.

Äänestä
  • useimmat koiranomistajat ovat moniongelmaisia..
    --> luottohäiriöisiä alkoholisteja ja ties mitä.

    Varmaan he ovat myös niitä, jotka heittävät ne kaljapullot ja tupakkiaskit ja kaiken muun roskan pitkin katuja.

    Entäs ne moniongelmaiset koirattomat alkkikset, sosiaalipummit? Kun ei niillä ole koiraa (onneksi1) ja sotkevat kuitenkin...

    Voi sun logiikkaasi...

    Äänestä

  • mielestäsi kirjoitti:

    useimmat koiranomistajat ovat moniongelmaisia..
    --> luottohäiriöisiä alkoholisteja ja ties mitä.

    Varmaan he ovat myös niitä, jotka heittävät ne kaljapullot ja tupakkiaskit ja kaiken muun roskan pitkin katuja.

    Entäs ne moniongelmaiset koirattomat alkkikset, sosiaalipummit? Kun ei niillä ole koiraa (onneksi1) ja sotkevat kuitenkin...

    Voi sun logiikkaasi...

    En sanonut että useimmat koiranomistajat ovat moniongelmaisia.

    Sanoin, että ne jotka jättävät paskat korjaamatta, ovat moniongelmaisia.

    Äänestä

  • jos tekee kulkuväylille mutta onneksi tosi harvoin,en rupee ojanpohjilta tai pusikoista korjaamaan ja entäs ne huumepiikit,niitäkin on joutunut noukkimaan pois tuolta kaduilta,,,,,,

    Äänestä

  • korjaan kirjoitti:

    jos tekee kulkuväylille mutta onneksi tosi harvoin,en rupee ojanpohjilta tai pusikoista korjaamaan ja entäs ne huumepiikit,niitäkin on joutunut noukkimaan pois tuolta kaduilta,,,,,,

    Jos huumeiden käyttäjällä on koira, niin varmasti jättää paskat korjaamatta.

    Äänestä

  • nekin kirjoitti:

    Jos huumeiden käyttäjällä on koira, niin varmasti jättää paskat korjaamatta.

    huumepiikkiä olen korjannut,,,koirankakka pussiin tietenkin.

    Äänestä

  • Jätökset puskista sitten, kun hevosilla liikkujat korjaavat ne tieltä!

    Äänestä

  • uudestaan.... kirjoitti:

    En sanonut että useimmat koiranomistajat ovat moniongelmaisia.

    Sanoin, että ne jotka jättävät paskat korjaamatta, ovat moniongelmaisia.

    "Ne jotka jättää paskat korjaamatta on moniongelmaisia.."

    Huhhuijaa! Tunnen monta ihmistä, jotka on todella kunnon väkeä, ei ole alko- eikä muutakaan ongelmaa, silti jättävät koiransa paskat korjaamatta.
    Olen kyllä mäkättänyt heille asiasta välillä, mutta minkäs teet.

    En kyllä voi mitenkään yhtyä tuohon väitteeseesi. Mistä ihmeestä olet tuollaisen päätelmän tehnytkin. Ei näillä asioilla juurikaan ole asiayhteyttä. Valitan.

    Äänestä

  • niinkään voi olla! kirjoitti:

    "Ne jotka jättää paskat korjaamatta on moniongelmaisia.."

    Huhhuijaa! Tunnen monta ihmistä, jotka on todella kunnon väkeä, ei ole alko- eikä muutakaan ongelmaa, silti jättävät koiransa paskat korjaamatta.
    Olen kyllä mäkättänyt heille asiasta välillä, mutta minkäs teet.

    En kyllä voi mitenkään yhtyä tuohon väitteeseesi. Mistä ihmeestä olet tuollaisen päätelmän tehnytkin. Ei näillä asioilla juurikaan ole asiayhteyttä. Valitan.

    Moniongelmaisiin, mutta jos koirani tekee tarpeensa pusikkoon, niin sinne saa jäädä. Sitten harkitaan, kun hevostelijat korjaavat jälkensä kävelytieltä!

    Äänestä

  • Älä unohda mielenterveysongelmaisia ja masentuneita. Hekin ovat usein kykenemättömiä korjaamaan koiransa jätteitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


koirankakkaa kirjoitti:

Joku roti tohon teijän hommaa, oon ihan samaa mieltä tuon tyypin kanssa joka kirjoittelee tuolla: http://www.jihaa.fi/foorumi/viewtopic.php?id=1780

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu