Olen tekemässä puolitoistakerroksista kivitaloa (runko kivistä, myös päätykolmiot ja sitten normaalit puiset kattoristikot). Pohjan pinta-ala on noin 150 m2 ja ulokkeita ja erkkereitä on jokunen, mutta mikään mahdoton härdelli ei ole kysymyksessä.
Olen myymässä koko kattotyömaan yhtenä urakkana: kattoristikot, aluskate, ruoteet, peltikate (rannilan classic), otsalaudat ja räystään aluset. Kaikki materiaalit hommaan itse. Pidätteko n. 10 k€ sopivana urakkahintana sisältäen kaiken työn, nosturit ja telineet.
Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon?
kattourakan hinta
5
2456
Vastaukset
- linjassa
mielestäni...
Katonteko ristikoiden asennus, räystään otsalaudat, ruoteet, aluskate ja katemateriaali on noin 1,00 tth/katto-m2 => 200 m2 x 40,- eur/h => 8000,- eur (työmenekki EI sisällä räystään aluslaudoituksia, joihin menee helposti 80...100 tuntia) - niin on
jotain toivoa saada homma tuohon hintaan. Katon pinta-ala on enemmän kuin pohjan ja niissä räystäslaudoissakin menee aika kauan. Meillä oli Uudenmaan peltityöstä pelkkä peltikatteen asennustarjous melkein 9000 e viime keväänä 120 neliön pohjaan, jossa harjakatto ja yksi lape. Tuo ei siis sisältänyt ristikoita saati kolmioita yms. Ei otettu ko. firmaa.
- jii
konesauma galvanoidusta pellistä piippuineen (2kpl)ja tarjoukset pelteineen töineen 6-7t€ Päijät-Häme.
Eli jälleen se tärkein pointti ei ole mitä vaan missä..
- e-m-p
Olemme rakentamassa paikallavalettavaa kivitaloa ja haluaisimme myös saada talomme tiilikaton rakenteineen kertaurakkana.
Onko se edes Suomessa mahdollista? Mekin joudumme splittaamaan kattoprojektin. Oletko siis löytänyt firman, joka tekisi koko katon?
Kattotuolit tulevat yhdeltä toimittajalta ja kun ne ovat paikoillaan, työporukka levyttää katon ja kiinnittää huopakatteen aluskatteeksi & rimoittaa katon tiiliä varten. Tiilikaton toimittaja myy tiilet ja laittaa ne paikoilleen. Räystäslaudat etc. tekee taas työporukka. - asbestilevykaton
purku ja poiskuljetus sekä tiilikaton (150m2) asennus: rimat rimoitus, 2räystäslautaa ympäriinsä, aluskate ja tiilien ladonta nostoineen sekä ränni ja 4-h-piipun pellitys antenniläpivienti ja 21m lumiestettä, lapeaskelmat ja 2m harjatasoa kaikki kiinnitettyinä 8K€. Talossa 2 suoraa lapaa, kaltevuus 1:3 ja räystäskorkeus 6m, täällä etelässä. Purku ja ladonta sujuivat 7 työpäivässä, viimeistely vei moninkertaisesti aikaa, kun olivat livahtaneet jo seuraavalle työmaalle.
Tee ehdottomasti urakkatyösopimus, jossa noudatetaan RYS-9-1998 ehtoja. Loppumaksu vasta kun lopputakuu työn hyväksyntä on kourassa.
Tiilit, rimat ja metallitarvikkeet hommasin itse, kukkokin tuli katolle. Ei ole vielä osannut ruveta kiekumaan yhdessä muuttolintujen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521