No ei ole ,kyllä kansanmusiikista tietoakaan,eikä paikallisista esiintyjistä.Vai onko J Karjalainen ja Hector kansanmusiikia?Missä ovat haitaripelimannit ja kyläsoittajat?Ei ole kelpuutettu aitoja kansanmusiikin soittajia esintymään.Vaihtakaa nimeksi Kaustisen Populäärimusiikin Viikko!Onnetonta.
Festivaalit huono ohjelmisto
5
1404
Vastaukset
- ASDOASDJAOI
Jos on sävytetty ja säestetty Hector kansanmusiikkivälinein niin kuin on aiemmin tehty. Hector vetää väkeä ja jos show on tehty kansanmusiikkihenkisesti edes vähän vivahtaen niin MIKÄ ETTEI.
"Aika entinen ei koskaan enää palaa..."
Toisaalta hyvä, toisaalta... Onhan ohjelmasisältö pääosin kuitenkin kansanmusiikkia hyvin valtapitoisesti. - Nimetön
Kansanmusiikkia on valtavasti niin ohjelmassa kuin varsinaisen ohjelman ulkopuolellakin. Fakta vain on, että perinteinen kansanmusiikki ei myy eivätkä festivaalit ilman tuloja pyöri. Hyvä vain että hieman populäärimmän ohjelman avulla saadaan rahoitettua toimintaa ja mahdollistettua kansanmusiikin tarjonta. Kun on isosta tapahtumast kyse joka tarjoaa hyvin laajan skaalan hyvin laajalle yleisölle ohjelmassa tulee olemaan aina vikaa. Hector sitäpaitsi voidaan tulkita folk-pop muusikoksi joka on muurannut oman peruskivensä suomalaiseen musiikkiin ja on tervetullut Kaustiselle koska tahansa. J.Karjalainen ei esiinny J.Karjalaisen vaan Lännen-Jukkana jonka ohjelmistoon kuuluu minun käsitykseni mukaan ainakin osittain vanhahkoja amerikansuomalaisen kansanlauluja. Sitten voidaan huolestua Kaustisen ohjelmanpoliittisesta tarjonnasta kun esim. Hanna Pakarinen (kaikki kunnia neidlle) valtaa areenan.
- kyllähän
Camry kirjoitti:
varmaan suosio on taattu ainakin nmäärätyissä piireissä kun paikalle saapuu mm Bjurström. Eikös samanmielisiä sikiä jopa Ullavassa.
- ja kantriaki vielä,,,,,
no ,voi kuule höpön löpön, tuu isse kassoohan ,ni on kuule lairasta laithan ja jokaselle jotaki, mutta ihan takuulla useimmille palijon ihimeteltävää, ei malttais pois pysyä kon makhun päässy :-) ei trenkää olla pipo kiriällä son viihrettä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303827Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83139Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122682Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 411888
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611205"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821139Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361109Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781099