Vähä alkanu pelottaa ajatus

Nimittäin milloin päästökauppiaat huomaa, että moottoripyöräily on täysin turhaa energiantuhlausta jopa lentomatkustukseen verrattuna. Suihkakoneissa joskus tulee tehtyä sentään työmatkoja, mutta moottoripyörällä tuskin kukaan enää nykyisin. Leikkikaluina niitä lähinä taidetaan pitää. Autothan on jo päätettukin rahastaa. Huviajelusta taidetaankin saadaa melkoinen rahasampo, kun mp-koneita on satu myytyyä viime aikoina aika paljon lisää.
Tavallaan se oliskisin ihan oikein, kun perinteistä puulämmitystäkin ollaan viemässä pannan alle. Lykkyä menoon vielä toistaiseksi.
181411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Veneily on ihan yhtä "turhaa" touhua kuin meidän rakas prätkäilykin! Ja tuollasella V8 tykillä bensaa palaa tunnissa melkein saman verran kuin monella prätäkällä koko kesänä.

Jos rikkaiden ei tarvii luopua leluistaan, niin eiköhän mekin saada pitää omamme.

Äänestä
  • lainaus "Jos rikkaiden ei tarvii luopua leluistaan, niin eiköhän mekin saada pitää omamme."
    Nythän se porvarin ja työläisen kaveeraus punnitaan. Katsellaan pari vuotta, maksaako rikas vai köyhä ensimmäiset haitaverot, ja kumman pussista se lohkaisee isomman siivun...

    Äänestä

että vaikkapa Kiinassa tai Intiassa on satoja miljoonia rekkoja, busseja, kuorma-autoja ja henkilöautoja, jotka eivät täytä yhtikäs mitään päästörajoituksia, ja sylkevät joka ikinen päivä ilmakehään vähintään satakertaisen määrän saasteita kaikkien maailman moottoripyörien yhdessä tuottamaan saastemäärään verrattuna. Pelkkä oleskelu esim. Delhissä vastaa parin tupakka-askin polttamista viikossa, vaikkei sillä nikotiinitarpeita tyydytetäkään. Kyseisten maiden kivihiilivoimaloista toki tässä mitään edes mainitsematta...

Kyllä kaikki saavat lähivuosina luvan kantaa kortensa kekoon tässä ilmastonmuutoksen torjumisessa, se on varma. Mutta tuolta räikeimmästä päästä se olisi varmaan silti järkevintä aloittaa, jos tosissaan aiotaan jotain muutosta saada aikaan.

Äänestä
  • Täällä hölmölässä mennään joka asiassa etunenässä mallia näyttämässä. Vaikka muut eivä edes aio tulla perässä. Veikkaan että suomessa ensimmäiset ja todella suuret päästöverot tulee käyttöön paljon ennenkuin kiinassa edes koko asiasta tiedetään mitään. Rahat käytetään sitten kehitysmaiden teollistamiseen. Eikä siellä teollisuus tai liikenne koskaan mitään ala maksamaan. Päinvastoin lisäävät päästöjä. Sitten kun maat on paskattu lopullisesti, niin muuttavat tänne siistinä pidettyyn eurooppaan "paluumuuttajina". Näin se on sunniteltu Kiinassa. Tähän menee noin 20 vuota nykymenolla. Meidän "järkevällä" ei ole mitään tekemistä kehitysmaiden teollistamisen kanssa. Osakekurssi ratkaisee kehityksen suunnan.

    Äänestä

Kilometrikorvaukset 2007 moottoripyörällä 0,29e/km...

Varmasti mp:llä työmatkoja ajavat ovat vähemmistö, mutta ainakin minä hoitelen pikkumatkoja mp:llä. Läppäri ja paperit Axion reppuun ja menoksi.

Äänestä

reittikoneella etelään tuottaa enemmän päästöjä kuin kaikki pohjoismaiden mp,t yhteensä kesän aikana. Lentoliikenne olisi syytä lakkauttaa kokonaan. Koneita pörrää ilmassa satoja tuhansia jatkuvasti ja tuotta sellaisen määrän hiukkaspäästöjä että hyvä että puhtaasta auringonpaisteesta saa enää nauttia. Myös lentoliikenteen muut päästöt ovat järkyttävää luokkaa. Viherpipertäjät ja muut liikemiehet tehkööt matkansa soutuveneellä tai polkupyörällä. Kyllä on älyttömyys huipussaan tossa jutussasi. Mutta jos niin tulisi käymään, voit olla varma että tämä rauhallinen lintukotomme muuttuu totaaliseksi anarkian kentäksi.

Äänestä
  • mutta kun katsoo mitä asialle tehdään niin: Lentoliikennettä ei aiota verottaa vielä jatkossakaan. Vapaaehtoisia maksuja saa maksaa ken haluaa. Mutta. Yli 5 vuotiaita autoja ollaan panemassa väkisin paaliin käyttömaksuja älyttömiksi korottamalla, koska ne saastuttavat enemmin kuin uudet, joiden veroa taas halutaan alas, että autoja menisi markkinatalouden edistämiseksi kaupan. Kuitenkin uuden auton valmistaminen kuluttaa enemmin luonnonvaroja ja rasittaa luontoa enemmin, kuin 80-lukulaisen auton päästöt sen KOKO 25 käyttövuoden aikana? Edullisinta siis olisi tällä perusteella käyttää jo rakennetut autot loppuun, kun tehdä uusia. Miten uuden auton ostaminen ja sillä ajelu siis olisi jotenkin kokonaisekoloogisempaa. Sama rangaistus ulotetaan varmaan myös mp:iin ja perämoottoreihin melko nopeasti.
    Eivät nämä aina tee niinkuin on oikeasti järkevintä, vaan mistä tienaa parhaiten.

    Äänestä

  • Olet oikeassa kirjoitti:

    mutta kun katsoo mitä asialle tehdään niin: Lentoliikennettä ei aiota verottaa vielä jatkossakaan. Vapaaehtoisia maksuja saa maksaa ken haluaa. Mutta. Yli 5 vuotiaita autoja ollaan panemassa väkisin paaliin käyttömaksuja älyttömiksi korottamalla, koska ne saastuttavat enemmin kuin uudet, joiden veroa taas halutaan alas, että autoja menisi markkinatalouden edistämiseksi kaupan. Kuitenkin uuden auton valmistaminen kuluttaa enemmin luonnonvaroja ja rasittaa luontoa enemmin, kuin 80-lukulaisen auton päästöt sen KOKO 25 käyttövuoden aikana? Edullisinta siis olisi tällä perusteella käyttää jo rakennetut autot loppuun, kun tehdä uusia. Miten uuden auton ostaminen ja sillä ajelu siis olisi jotenkin kokonaisekoloogisempaa. Sama rangaistus ulotetaan varmaan myös mp:iin ja perämoottoreihin melko nopeasti.
    Eivät nämä aina tee niinkuin on oikeasti järkevintä, vaan mistä tienaa parhaiten.

    kehityksestä kukaan todella kiinnostunut ole. Tärkeintä on kerätä rahaa ja veroja. Kaikki muu on hömppää jolla kansaa kustaan silmään ja saadaan jonkinlainen oikeutus ja hyvä omatunto että tehdään jotain.

    Äänestä

  • ovat julkisia kulkuneuvoja, ellet sitten satu olemaan öljysheikin tuloluokissa. Ja vaikka niiden yhteispäästöt ovatkin merkittäviä, yksittäinen lento ei varmasti saastuta yhtä paljon kuin esim. Suomen mp:t yhteensä kesän aikana. Kerosiiniä palaa lennolla joitakin tuhansia tai kymmeniä tuhansia litroja, ja vaikkei suoraan voikaan vertailla mm. koska se yläilmakehässä saastuttaakin pahemmin kuin maanpinnalla tapahtuva palaminen, voidaan helposti laskea, että 150 tuhatta pyörää / koko ajokausi on paljon suurempi rasite.

    Lentokoneet ovat myös monesti täysin välttämättömiä kulkuvälineitä niin rahtia tai liike- kuin lomamatkojakin ajatellen, moottoripyörät taas eivät ole. Valitettavasti vero tulee varmastikin ennemmin "luksushyödykkeisiin".

    Äänestä

  • Turo--Inkeri kirjoitti:

    ovat julkisia kulkuneuvoja, ellet sitten satu olemaan öljysheikin tuloluokissa. Ja vaikka niiden yhteispäästöt ovatkin merkittäviä, yksittäinen lento ei varmasti saastuta yhtä paljon kuin esim. Suomen mp:t yhteensä kesän aikana. Kerosiiniä palaa lennolla joitakin tuhansia tai kymmeniä tuhansia litroja, ja vaikkei suoraan voikaan vertailla mm. koska se yläilmakehässä saastuttaakin pahemmin kuin maanpinnalla tapahtuva palaminen, voidaan helposti laskea, että 150 tuhatta pyörää / koko ajokausi on paljon suurempi rasite.

    Lentokoneet ovat myös monesti täysin välttämättömiä kulkuvälineitä niin rahtia tai liike- kuin lomamatkojakin ajatellen, moottoripyörät taas eivät ole. Valitettavasti vero tulee varmastikin ennemmin "luksushyödykkeisiin".

    äly, ja suunnaton massa. Että parempi kuin joku torpedoisi sen sun koneen jolla lennät. Et todellakaan käsitä missä mennään. Olet juuri niitä jotka elävät verotuloilla. Itse et ole koskaan keksinyt mitään joka toisi vaurautta yhteiseen kassaan. Meitäkin on monta, mutta valitettavasti tässä turo--kinkereiden maassa turhaa hommaa. Rukoilkaa niin pelastutte hölmöt. Jeesus setä auttaa ja turo--inkereitä kerosiini. Toivottavasti ette tule samaan paikkaan kuin minä.

    Äänestä

  • on niin kevyt kirjoitti:

    äly, ja suunnaton massa. Että parempi kuin joku torpedoisi sen sun koneen jolla lennät. Et todellakaan käsitä missä mennään. Olet juuri niitä jotka elävät verotuloilla. Itse et ole koskaan keksinyt mitään joka toisi vaurautta yhteiseen kassaan. Meitäkin on monta, mutta valitettavasti tässä turo--kinkereiden maassa turhaa hommaa. Rukoilkaa niin pelastutte hölmöt. Jeesus setä auttaa ja turo--inkereitä kerosiini. Toivottavasti ette tule samaan paikkaan kuin minä.

    paikkaan kuin sinä. Ei ole tullut käytyä Korkeasaaressa kuin viimeksi lapsena.

    Äänestä

  • Turo--Inkeri kirjoitti:

    paikkaan kuin sinä. Ei ole tullut käytyä Korkeasaaressa kuin viimeksi lapsena.

    huuteleppas sieltä apinahäkistäsi, että mikähän siinä edellisessä viestissäni esitetty asia ei sitten pitänyt paikkaansa, ja vielä että miksi!

    Äänestä

Myös pikku kakkonen ja muut lastenohjelmat voitaisiin lopettaa, koska SINÄ et enää niitä katso.

Äänestä
  • Minulla kyllä on moottoripyörä, ja siksi se on alkanut pelottaakin. Vanhan auton puolesta jo harmittaa muutenkin nuo suunnitelmat.

    Äänestä

  • egoloogi kirjoitti:

    Minulla kyllä on moottoripyörä, ja siksi se on alkanut pelottaakin. Vanhan auton puolesta jo harmittaa muutenkin nuo suunnitelmat.

    on sitä, että pidetään kalliit laitteet kunnossa. Kestämätöntä kehitystä on se, että ostetaan joka vuosi uusi menopeli vaikka se tehtäisiin kuinka kierrätettäväksi. Mutta tämä on tätä puhdasta kaksinaismoralismia jota koko kestäväkehitys höpinä on tässä maassa. Niin kuin kaikki muukin. Jos ostan vanhan tehtaan piipun ja kudon siellä sukkia, voinkin alkaa myydä päästöoikeuksia koska oma kutomoni tuottaa niin vähän kasvihuonekaasuja. YESS..Ja maailma pelastuu.

    Äänestä

Vähän menee ohi aiheen, mutta tämän kerran. Veropohjaa on laajennettava. Teollisuus on jo pinkaissut lähtökuopista, huippuelektroniikka meni jo, metsä menee kovaa perässä, metalli no jaa(missä?), telakoilla paikkaillaan enää vanhoja eestinlaivoja, energiaa halutaan tuoda ulkoa kun itse ei osata/uskalleta voimaloita rakentaa, ja jäljelle jäävistä kaupallekin halutaan alvin alennus tuoton lisäämiseksi ja Eu-tukien vähenemisen vuoksi(ei se alennus kuluttajahintaan koskaan tule). Parturit ja torikauppiaat jää, joista parturitkin kuppas Alv-alen omaan lompsaansa.
Mistäs sitten veropotti jatkossa kootaan muualta kuin autokaupasta ja liikenteestä. Siellä on laajaa pohjaa miljoona 500 000 autoa, 200 000 ja moottoripyörää ja vielä traktorit, työkoneet ja mopot päälle.
Ja totta. Etunenässä Suomi menee maineensa säilyttämiseksi "Huippumaana" vaikka mitään ei enää ole jäljellä entisestä loistosta...
Vaihdellaan "palveluita" kohta päiksemme keskenämme.
Pakoon täältä on lähdettävä.

Äänestä
  • menee. Mutta rahaa on enemmän kuin koskaan. Kasvatetaan byrokratiaa, rakennetaan hiihtoputkia ym ym. Arvomaailma on vaan nykyään sellanen kuin on. Suorastaan kivikautinen. Ahneudella ei ole mitään rajaa eikä kukaan ole enää noita rajoja vetämässä. Suomalaiset etunenässä tyhmyyttään uskomassa kaiken mitä suuressa maailmassa sanotaan. Jotai heimopäällikköä viidakossa ei kiinnosta paskaakaan meidän hiilipäästöt. Ei niin yhtään ja mitään eivät tekisi vaikka mikä meitä uhkaisi. Mutta onneksi suomalaisia on niin paljon tässä maailmassa että kun me ei polteta koivuhalkoja saunan kiukaassa maailma pelastuu. Suomalaiset on niin tyhmää sakkia että pois täältä on lähtävä.

    Äänestä

Ei tule päästöveroa moottoripyöriin! Älä turhaan pelkää..
Onneksi tässä maassa on niin monta MP-kauppaa/liiteriä, että heiltä loppuu työt jos ympäristövero m-pyöriin tulisi. Muutenkin jo heikoilla mp-kauppiaat kun joutuvat talvisin lomauttamaan myyntitykkejään, koska ei mene moottorikelkat kaupaksi lumen puutteen vuoksi.
Joskushan se tulos on korjattava eli moottoripyörä myynnillä.
Valtiovalta yksinkertaisesti ei voi/uskalla ottaa sellaista riskiä, että hyviä veronmaksjien yrityksiä rupeisi menemään konkkaan!
Onneksi meitä alanharrastajia alkaa olla jo senverran iso joukko, niin saadaan äänemme kuuluviin ja voimme puolustaa oikeuksiamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Egonoomi kirjoitti:

Nimittäin milloin päästökauppiaat huomaa, että moottoripyöräily on täysin turhaa energiantuhlausta jopa lentomatkustukseen verrattuna. Suihkakoneissa joskus tulee tehtyä sentään työmatkoja, mutta moottoripyörällä tuskin kukaan enää nykyisin. Leikkikaluina niitä lähinä taidetaan pitää. Autothan on jo päätettukin rahastaa. Huviajelusta taidetaankin saadaa melkoinen rahasampo, kun mp-koneita on satu myytyyä viime aikoina aika paljon lisää.
Tavallaan se oliskisin ihan oikein, kun perinteistä puulämmitystäkin ollaan viemässä pannan alle. Lykkyä menoon vielä toistaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu