ja näytettäs kaikki tunteet niin ei olis niin paljon väkivaltaa tässä maassa.
Kuka on opettanut että pitää olla koko ajan kiltti?Ei saa puhua mitään.
Se että ei saa olla oma itsensä on kaikista pahinta.
Puhuttas ja oltas avoimia eikä pidetä jokaista tuntematonta joka tulee juttusille:hulluna tai humalaisena.
Kuka on opettanut että pitää olla koko ajan kiltti?Ei saa puhua mitään.
Se että ei saa olla oma itsensä on kaikista pahinta.
Puhuttas ja oltas avoimia eikä pidetä jokaista tuntematonta joka tulee juttusille:hulluna tai humalaisena.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meillä on myös negatiivisia tunteita, jotka olemme säilöneet sisällemme, kun emme uskalla näyttää niitä. Pelkäämme, että menetämme jos ei nyt henkeä ja vapautta ja omaisuutta ja puolisoa niin ainakin työpaikan (jos haukumme esimiehen) ja terveytemme (jos sanomme suorat sanat naapurille) ja suhteet sukulaisiin (jos paljastamme mitä aikuisten oikeasti ajattelemme).
oikeassa,itsekkin aika usein on pelkkiä pahoja ajatuksia muista.
Jatketaan entiseen malliin ja pidetään "mölyt mahassa"
Silläkös se närästää koko ajan?:)
taitaisi syntyä, jos kaikki tunteet julki tuotaisiin, ja vielä niitten mukaan käyttäydyttäisiin.
ja niiden mukaan myös käyttäydyn eikä sodasta ole tietoakaan, ei itseni eikä muidenkaan kanssa. Mitähän sinä oikein höperehdit?
ensimmäinen ihminen maailmassa, jolla ei koskaan ole negatiivisia tunteita toisia kohtaan?
Ja nuo höpertelyt miettiköön kukin tykönään.
tulemaan tänne kun olen juonut hieman neuvoa antavaa ja näin siinä kävi.
Menenkin jatkamaan ihana omaan seuraani mutta en minä höperö ole vaikka täällä kävinkin taas.
niin minäkin. Ei näitä ilkeilyjä viitsi lukea.
alkeellisimpaankin käytöstapoihin kai kuuluu osata kohdata kanssaihminen jotensakin sivistyneen kunniottavasti, - vaikkei nyt niin kauhesti hänestä pitäisikään.
Rikoslaki ja yleiset säädyllisyysperiaatteet ohjaavat käyttäytymistäni.
Ilmaisen itseäni melko vapaasti.
Ystävät ovat valikoituneet. En viitsi teeskennellä.
Parasta on itsensä spontaani ilmaisu luottaen siihen että läsnäolijat ymmärtävät sen hetken ja tilanteen.
Toimii tietenkin myös vastavuoroisesti.
Kaikki eivät ole tätä sulattaneet.
Sehän on vain heidän migreeninsä.
Aikanaan työelämässä olin vuosikausia tilanteessa jossa täytyi aina perustella, suostutella, imarrella, viitoittaa, kartoittaa ym. jotta kumppani älyäisi tehdä hänen kannaltaan järkeviä ratkaisuja.
KYLLÄSTYIN!
Vaihdoin linjaesimeihen tehtäviin ja lähestyessäni yllä kuvaamaani tilannetta, vaihdoin työpaikkaa.
Vaimo tosin väittää ympäristön joskus kärsivän spontaanisuudestani!
No, se on heidän asiansa.
Ps. Väkivallasta. Aikanaan poikamiehenä, jouduttuani sanaharkkaan ikäkaverini tutun kanssa, hän yllytti minua: Lyö jos uskallat!
Tottakai mälläsin täysillä.
Kyllä oikeustoimikelpoisen kansalaisen täytyy ymmärtää mitä leuoistaan laskee.
vaan tulee jos on liian rehellinen.Esimerkkejä löytyy mutta aikuisena ei voi käyttäytyä kuin lapsi.
Yön yli asiaa miettinyt.Mutta vieläkin olen sitä mieltä,että:en ole höperö ja en aio sulkeutua omaan maailmaani.
Mitä järkeä on tuppautua sellaisiin porukoihin, missä yritetään puuttua ihmisen jokaiseen asiaan ja elämän aspektiin?
Jokaisella on oma piirinsä, mitä pystyy pyörittämään ilman ulkopuolisten sörkkimistäkin.
Yhteiset asiat ovat erikseen. Niistä pitää jotenkin sopia. Mutta niitä ei ole paljon.