Dublin 4 yötä...!

reissaaja reino..

Suunnittelimme menevämme tyttöystäväni kanssa huhtikuussa Brysselin kautta neljäksi päiväksi dubliniin.

Täällä keskustelupalstoilla pyöriessäni olen kuullut kuitenkin aika vähän positiivista sanottavaa tästä vanhasta kaupungista. Joten kysynkin, että kannattaako sinne nyt mennä ollenkaan jos rahaa on vähän ja aikaakin vaan se nelkä päivää..?

Kannattaisiko jättää nekin päivät siihen, että matkustaisi Brysselistä Amsterdamiin muutamaksi päiväksi?

2

1131

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gillian

      Jos rahat on vähissä, on tietenkin parempi mennä Amsterdamiin, koska matka on halvempi. Vai saisitteko jostakin puoli-ilmaiset liput Dubliniin? Dublin on myös Helsinkiä kalliimpi paikka, paitsi julkisen liikenteen lippujen osalta. Mm. syöminen on Amsterdamissa vähän edullisempaa kuin Dublinissa.
      Totta on, että Amsterdam on paljon kauniimpi kaupunki kuin Dublin, ja siistimpi. Jos lähtee Dublinista ulos, esim. Howthiin, joka on 25 min junamatkan päässä, löytää kaunista Irlantia.

    • ehdottomasti

      käydä katsomassa Dublin! Kaupungissa ei itsessään ole mitään sellaista spesifiä nähtävää, kuten vaikka Lontoossa, mutta itse ainakin pidin Dublinista kovasti. Kaupunki on sellainen sopivan kokoinen, elämäniloinen ja rennon oloinen. Ihmiset on enimmäkseen melko nuoria ja esimerkiksi vaatekauppoja on sen mukaan... Parhaat shoppailualueet on mielestäni Liffey-joen pohjoispuolella ja puoli-ilmaisia löytöjä saattaa helposti tehdä. Muuten kaupunki on melkoisen kallis, kuten jo edellinenkin kirjoittaja kertoi.

      Dublinia enemmän pidin kuitenkin siitä aidosta Irlannista, mitä on tarjolla aika lähelläkin Dublinia. Vihreitä maisemia, loputtomasti lampaita ja kaunista ympäristöä. Niissä oli sitä jotain. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1484
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      125
      959
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      931
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      865
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      767
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      597
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      195
      585
    10. 48
      557
    Aihe