164:n iskarit

onko paha homma vaihtaa iskarit eteen?auto on 164ts-92
4404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Omat kokemukseni ovat -90 164 V6:n iskareista. Tuo -92 taitaa olla jo alustaltaan kevyesti päivitetty mutta tietääkseni iskarit ovat samanlaiset tai ainakin samantyyppiset.

McPherson on yläpäästään kiinni kolmella mutterilla, alapäästään kahdella pultilla. Vaihdossa ei ole oikein mitään erikoista, jousiprässeillä jousi kasaan ja tolppa irti. Samalla kannattaa harkita iskareiden yläpään laakerien uusimista, niitä on kuulemma toisilla mennyt.

Äänestä
  • jousilautasten kunto. Ainakin alkuperäiset happanevat ja jousi tulee läpi. Nimim. ...

    Äänestä

  • Ylhäällä kiinni 3 mutterilla prickat ja alapäästä 4:llä Pultilla prickat ;O). Laakerit (jousilautasen alla) kannattaa vaihtaa sekä iskunvaimentimien haitarisuojat niin ja tietysti nuo isot prickat jotka tulee yläpään iskunvaimentimien varteen. Uudemmassa mallissa vm.93 eteenpäin "jos nyt muistan oikein" yläpään tuki sai laakeroinnin joka samalla muutti iskunvaimentimen männänvarren halkaisijaa eli vanhan malliset iskarit eivät käy uudempaan. Tein omaan 164:een tämän swapin, uudempaan malliin tarkoitetut Konit.

    Äänestä

  • Ricambi kirjoitti:

    Ylhäällä kiinni 3 mutterilla prickat ja alapäästä 4:llä Pultilla prickat ;O). Laakerit (jousilautasen alla) kannattaa vaihtaa sekä iskunvaimentimien haitarisuojat niin ja tietysti nuo isot prickat jotka tulee yläpään iskunvaimentimien varteen. Uudemmassa mallissa vm.93 eteenpäin "jos nyt muistan oikein" yläpään tuki sai laakeroinnin joka samalla muutti iskunvaimentimen männänvarren halkaisijaa eli vanhan malliset iskarit eivät käy uudempaan. Tein omaan 164:een tämän swapin, uudempaan malliin tarkoitetut Konit.

    Juu ihan oikeassa olet, neljähän niitä olikin. Taitaa alkaa ikä painaa kun muisti temppuilee :-D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alfred kirjoitti:

onko paha homma vaihtaa iskarit eteen?auto on 164ts-92

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu