Olen rv 14 ja maha on alkanut viimeisen viikon aikana työntyä kivasti esiin. Minulla on tänään vihlonut pitkittäissuunnassa navasta alaspäin. Hiljaisia vihlaisua aina silloin tällöin, koko ajan ei vihlo, mutta esim. kävellessä tuntui välillä. Olisiko kyseessä jo kohdun kasvuun liittyviä kipuja? Pelkään edelleen keskenmenoa ja säikähdän jokaista tuntemusta kohdun alueella, vaikka rv 12 jo ylitetty ja ultran mukaan kohdussa voidaan hyvin.
Kasvukipujako?
Epätietoinen ja ensikertala...
2393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mulla ihan samoja kipuja tai niin että vihlasee aina välillä. rv 14 4. on ihan normaalia. samon oli kun odotin esikoistamme. ei siis mitään hätää. kohtu kasvaa ja venyy.
Minä myös viikolla 14 menossa - ja tänään on mullakin vihlonut välillä mahaa. Äsken ihan vähäsen huolestuin, kun vihlas niin ikävästi. Semmonen jännä pitkittäinen viilto...Toivottavasti on tosiaan ihan asiaankuuluvaa.
Mullakin on muuten alkanut just vikojen päivien aikana näkyä masu vähän enemmän. Mut vieläkin näytän pikemminkin paksulta kuin raskaana olevalta. Ois kiva, kun jo pian ois selvästi raskaana, eikä muuten vaan vyötäröttömän näköinen! ;)