Aion laittaa vesiautomaatin mökille ja saunaan. Siis sellaisen, että hanaa aukaistaessa automaatti käynnistyy ja pumppaa vettä letkua pitkin mökille. Tähän ei kait riitä tavallinen puutarhaletku? Onko tietoa, millainen letkun tulisi olla. Kestävätkö muoviset pikaliittimet?
Millainen vesiletku
pumpusta mökille
99125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
PEH-putkea, ja kaivoon putken päähän pohjaventtiili.
saunaan lauteiden alle.
Tietysti se siellä pitää vähän ääntä käydessään, mutta on muuten suojassa ja silmien alla. Tulee tarkkailtua, että toimii oikein.
Vesiputket sitä mustaa siniraitaista vesijohtoputkea (se on kai tuota PEH-putkea), se kestää eikä siitä liukene veteen mitään. 25 millinen riittää ellei matkaa ole kymmeniä metrejä, muuten 32 millinen. Liitokset messinkiheloilla. Liitosten tiivistykset hampulla ja silikoninauhalla, niin onnistuu kerrasta eikä tiputtele. Tyhjennyshanat vesilinjan molempiin päihin (ala- ja yläpäähän; toisesta valuu vesi ja toisesta menee tyhjennettäessä ilmaa, liäsksi saat puutarhaletkun kiinni niihin hanoihin, jos tarvitset vettä esim. rännien huuhteluun tms.), niin valuu syksyllä putki tyhjäksi eikä tarvitse paineilmalla tyhjentää. Tietysti vesilinja niin, että ei ole kuopalla matkan varrelta, tai sitten se tyhjennyshana siihen alimpaan kohtaan. Kaivoon pohjaventtiili putken päähän, jottei vesi valu putkesta takaisin kaivoon, kun olet saanut pumpun "juotettua" siemenvedellä käyttökuntoon (lue vesiautomaatin ohjeista lisää). Homma on helppoa kuin heinänteko.
Tuo oli siis pumpulle tuleva osa. Puutarhaletku ei käy, menee imettäessä littanaksi eikä muutenkaan kestä montaa vuotta, jos vuottakaan.
Pumpulta eteenpäin on ihan sama, mitä laitat. Se on esteettinen kysymys.
PE = polyeteeni - samaa kuin yleisimmät muovikalvot, kuten höyrynsulut
H = High Density - eli korkea tiheys ja samalla korkea lujuus, olikohan se tämän putken paineluokka 10 bar
Yleisimmät lujuus/tiheysluokat ovat PEL (Low), PEM (Medium) ja PEH (high)
Polyeteeniputkea, halkaisija 32 mm ja liitoksiin messinkiosat kunnon helmillä. Älä siis huoli muovisia puserrusliittimiä.
Kevyempänä tai väliaikaisempana ratkaisuna muoviletkukin käy.
Oletko ottanut huomioon, että kiinteä vesijohto saunaan aiheuttaa muutospainetta pesuvesien käsittelylle. Pelkällä letkulla näitä seurauksia ei ole.
"Oletko ottanut huomioon, että kiinteä vesijohto saunaan aiheuttaa muutospainetta pesuvesien käsittelylle. Pelkällä letkulla näitä seurauksia ei ole."
Oletko varma asiastasi? Käsittääkseni kyseinen ratkaisu verrataan kantoveteen, jos siis vesi tulee esim. kaivosta.
Jos tulee kiinteä vesijohto saunaan niin jätevesivaatimukset kasvaa.
Mielestäni ovalla putkella voi siirtopumpata saunan ulko-ovelle saaviin. Ja kantaa siitä vesi ämpärillä.
Mutta miten, jos kova putki jatkuukin saunan ovelta letkuna sisään? Letkua ja sen päätä ei varmaan saisi silloin edes ripustaa sisäpuolelle "naulaan"? Sehän olisi sisälle asti tuleva painevesijärjestelmä.
Ei kai sitä vettä tarvitse saavista kantaa.
Olettaisin, että jos minulla on ulkona "veneenpesuletku", niin ei sitä kukaan vahdi, täytänkö astiat suoraan letkulla vai kantamalla.
Kiinteä asennus on tietenkin erikseen.
Mulla on pumpun imuputki 32 mm PEH-rööriä ja painepuoli 16 mm nailonputkea maahan kaivettuna. Se on sitä, mitä myös lattialaämmityksissä käytetään. En tiedä, mikä on hintasuhde, koska sen on rakentanut mökin edellinen omistaja. Liittimien pitää olla metallisia. Muovinen alkoi suihkuttaa. Onneksi kuultiin pumpun tiheä käynnistyminen ja löydettiin suihkulähde ajoissa.