Omenakotilosta

....

Riittääkö seepiansuomu pitämään veden tarpeeksi kovana? Minulla ei ole mitään PH-tikkuja jolla voisin mitata veden kovuuden.

5

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkupiipero

      Hei! Mielestäni ihmiset suosittelevat seepiansuomua ihan turhaan!
      Sehän vain rumentaa akvaariota, mutta jos sen nyt siellä haluaa pitää lillumassa niin mikäs siinä. omaan 40 litran akvaani laitan noin puoli tl ruokasoodaa ja vesi pysyy hyvänä kotiloille ja olen saanut kasvatettua paljon kauniskuorisia kotiloita. Kipsi ei ole niin tärkeää vaan sooda. Ja soodan saa helposti liukenemaan veteen.

      • ...

        Kuinka usein laitat tuota soodaa? Aina vedenvaihdon yhteydessäkö? Mitäs kalat pitävät soodasta?
        Ainakin 1tl saa laittaa 100 l akvaan.

        Kiitos vastauksesta.


      • minöä

        omenakotilot. eikö niille laiteta ollenkaan seepparia? mistäs ne sitten kalkinlähteensä saa?
        nii ja sekin kiinnostais muakin tietää että kuinka usein sitä soodaa laitetaan? ja kuinka usein vaik 40L vesi vaihdetaan? :)


    • kotilo-kaktusfani

      Ei auta mitään kertoa kuinka paljon on itse lisännyt kipsiä sillä esim. 100l/teelusikallinen on ihan hyödytön. Eri puolella suomea on erilaiset vesiarvot. Minä joudun lisäämään 100l akvaan 3 teelusikallista kipsii. Tarvitset tippatestit gh,ph,nitriitti
      Akvaario pitää myös kypsyttää että omput viihtyvät siinä: kysy täällä kypsytyksestä www.aqua-web.org

      • ....

        Täytyy hommata noita liuskoja ja käyn myös antamassasi osoitteessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4968
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      61
      1839
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      106
      1767
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      108
      1618
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      28
      1233
    6. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      861
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      218
      859
    8. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      752
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      40
      744
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      51
      731
    Aihe