Onko porukalla kokemusta siitä että onko merkitystä laittaa taakse leveämmät renkaat? uudet gummit olis hankinassa ja nyt 225/45-17 edessä ja takana 235/45-17..eli kandeeko ostaa vaan taakse leveämmät? kiitos etukäteen vaivautuneille :)
Taakse leveammät renkaat?
5
8788
Vastaukset
- Jusakki
Ekaksi tuli mieleen, että tämä juttu on varmaan luokasssamme makuasioita, joista voi kiistellä.
Itse huolehtisin, että renkaan ympärysmitta pysyy samana edessä ja takana. Tämä ei tietenkään ole täysin välttämätöntä, mutta erikorkuiset renkaat edessä ja takana vaikuttavat kummasti auton ajettavuuteen.
Eli jos nyt välttämättä haluat taakse ne leveämmät renkaat, niin laita vaikka eteen 225/45 -17 ja taakse 255/40 -17. Ympärysmitan eroa tällöin tulee 6 mm.
Vaikka tässä laskeskellessani huomasin, ettei 225/45 ja 235/45 renkaiden ympärysmittaan tule eroa 2,8 senttimetriä enempää.
Herää vaan kysymys että miksi? Itse laittaisin samat kumit eteen ja taakse. Eihän se tietty välttämätöntä ole, mutta entäs sitten kun renkaat kuluu. Aioitko pitää pienemmät nakit koko ajan edessä?- beater
Kyl itellä oli kans ajatus et mielummin kuitenkin saman levyset eteen ja taakse..jotkut vaan joskus sanoneet et pito on parempi jos takana levemmät..no niin tai näin taidan ostaa 225 kaikkiin neljään pyörään niin selviää helpommalla..kiitokset näkemyksistä kuitenkin :)
- aina ja ehdottomasti
Kapeampi rengas puree paremmin tiehen, joten taakse kannattaa laittaa kapeammat. Autossasi on todennäköisesti pienemmät jarrut edessä kuin takana, joten sinne saattaisi sopia erinomaiset 185R14 -kokoluokan renkaat. Eteen kannattaa laittaa vesiliirtoherkät 225/40R18:t, joten auto pysyy taatusti turvallisena aliohjaavana junttimobiilina.
- unto
näinhän se menee... oikeat urheiluautotkin kun ovat etuvetoisia, niin siksi niissä käytetään leveämpää rengasta edessä, pitoa löytyy. ja aivan ääripäänä löytyvät kiihdytysautot, joissa edessä aivan hirveät läskit ja takana pienet sirkkelinterät.
- kyllä
Takavedossa voi harkita taakse leveämpiä renkaita, etenkin jos painojakauma on takavoittoinen.
Etuvedossa optimaalinen on leveämmät eturenkaat. Mikään ei näytä hölmömmältä kuin edessä kapeat vetävät pyörät, ja takava leveät vapaastirullaavat läskin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741