Perusturvalautakunta teki päätöksen, jossa katsottiin Yöpäivystysasiasta tehdyt oikaisuvaatimukset aiheettomiksi ja pysytti päätöksensä entisellään. Näistä päätöksistä oli mahdollisuus vaatia muutosta Kouvolan hallinto-oikeudesta 22.3.07 mennessä.
Valitettavasti minulla ei ole täyttä varmuutta siitä, onko tähän asiaan haettu muutosta. Sen olen saanut tietää, että tarpeelliset asiapaperit on lunastettu. Varmuus siitä onko muutosta haettu tulee selväksi silloin, kun tai jos oikeus pyytää lausuntoa muutoksenhaun pohjalta.
Koska asiakirjat ovat maksullisia, niin henkilökohtaisesti pidän suhteellisen todennäköisenä, että muutosta on haettu.
Kun saan varmuuden, niin kirjoittelen siitä tälle palstalle. Muutoksenhaustahan seuraa, kuten tiedätte, ettei yöpäivystyspäätös saa lainvoimaa ja päätös on muutettavissa.
Jyrki Jokinen
Valitettavasti minulla ei ole täyttä varmuutta siitä, onko tähän asiaan haettu muutosta. Sen olen saanut tietää, että tarpeelliset asiapaperit on lunastettu. Varmuus siitä onko muutosta haettu tulee selväksi silloin, kun tai jos oikeus pyytää lausuntoa muutoksenhaun pohjalta.
Koska asiakirjat ovat maksullisia, niin henkilökohtaisesti pidän suhteellisen todennäköisenä, että muutosta on haettu.
Kun saan varmuuden, niin kirjoittelen siitä tälle palstalle. Muutoksenhaustahan seuraa, kuten tiedätte, ettei yöpäivystyspäätös saa lainvoimaa ja päätös on muutettavissa.
Jyrki Jokinen
Vastaukset 21
Vanhimmat
ressukkaa...Jos et ole sattunut huomaamaan niin tällä sivulla on hieman kirjoiteltu Haminan terveyskeskuksesta ja siihen liittyvistä asioista.Suurin osa ihmisistä EI ole tyytyväinen Haminan terveyskeskuksessa saamaansa palveluun joten onko enää järkevää valittaa yöpäivystyksen siirtämisestä Kotkaan.
Kirjoittelen tällä palstalla yöpäivystyksestä, koska muualtahan ei asiasta tule tietoa. Joidenkin mielestä tämä yöpäivystyksen siirto on kiusallinen ja pitäisi unohtaa . . . .
Tietysti tuota lakkauttamislinjaa voitaisiin noudattaa kaikilla kunnan aloilla. Jos tiet on huonosti aurattu lopetetaan tekninen toimi. Jos koulussa on hankaluuksia lopetetaan koulu jne.
Jos joku on saanut terveysasemalla huonoa kohtelua, niin silloin olisi syytä ottaa yhteyttä Haminan perusturvan johtoon. Näin saadaan asia korjatuksi. Tietysti tuolloin ei pysty parjaamaan asioita nimettömänä, joka joillekin suunpieksiöille on kaikkein tärkein pointti.
Jyrki Jokinen
Joutaa juuri nuo kaikki mainitut.
Näin ainakin niin kauan kuin satamassa muhivaa mätäpaisetta rahoitetaan heikkopäisesti.
Mielestäni on tärkeää, että yöpäivystys on lähellä, eikä missään naapurikaupungissa. Mulle on aika sama millasta palvelua saan yöllä jos todella on tarve saada jotain hoitoa. Päivällä voin sitten vaatia enemmän ja mennä yksityiselle jos niin haluan.
Suurin osa HALUAA yöpäivystyksen sijaitsevan edelleen Haminassa. Että voi ressukkaa.
"Mulle on aika sama millasta palvelua saan yöllä" = mulle on samantekevää millaista hoitoa saan yöllä
>Suurin osa ihmisistä EI ole tyytyväinen Haminan terveyskeskuksessa
>saamaansa palveluun joten onko enää
Pari kysymystä:
Tarvitsetko hoidon lisäksi vielä jotakin muuta "palvelua", jotta olisit tyytyväinen kohteluun?
Mihin perustuu väitteesi siitä, että "suurin osa ihmisistä" ei ole tyytyväinen?
Oletko sinä se suurin osa meistä?
Kiitos, hienoa kun tulet oikomaan tekstejä. Mitä teksimmekään ilman sinua, koska tuosta viestistä ei olisi saanut MITÄÄN selkoa, ellet olisi kääntänyt suomeksi tuota kummallista ja vierasta lausetta. Kiitän ja kumarran.
oletko jyrki aloittanut jo kuntavaalikampanjan, vai miksi jaksat enää vaahdota asiasta? Oletko koskaan miettinyt potilaan kannalta yöpäivystyksen siirtoa? Ei tarvitse enää käydä hakemassa lähetettä Haminasta, vaan pääsee ilman viivytyksiä tutkimuksiin. Välimatkatkin on aika suhteellinen käsite nykyisessä Haminassa. Kenen asialla oikeasti olet? Itsesi?
kyllä sylettää lukea tollaisia paskaviestejä. jos joku oikeasti viitsii infota ja selvittää tätä asiaa hyvää hyvyyttään niin pisteet siintä. jyrkin tuntien voin sanoa että ei varmaan äänten kalastelu ja ihmisten liponen paljoa kiinnosta.
paskaviestejä on koko palsta täynnä!jos joku sattuu kirjoittamaan jotain asiaa ja jopa kyseenalaistamaan tätä provosointipaskaa niin heti joku jeesustelija älähtää!
Kirjoititte siis juuri itsestänne. Hmm, melkoisen kieroutunut yksilö.
Lopettakaa jo keskustelu yöpäivystysaiheesta.
Jokinen ja muut sosialistien agitaattorit ovat oikeassa ja koko muu Suomi väärässä.
Mitä siitä enää väittelemään...
Niin, kyllä Jokinen aina tietää, mikä meille on hyväksi.
Yhtä asiaa en nyt tajua.
Jos päätöksistä valittaminen on Jokiselle niin tärkeää, niin miksi hän ei ITSE tee valitusta hallinto-oikeuteen jne...
Politiikon hommia tekee, kun täällä on kiinnotunnu ihmisten asioista.
Haminan perusturva on vastannut Matti Helinin tekemään kanteluun. Yhtenä osana oli yöpäivystyksen siirto ilman lainvoimaista päätöstä.
Perusturvalautakunta on lausunnossaan vastannut seuraavasti. (ei tarkka lainaus vaan lyhennelmä)
Tehty siirtosopimus voidaan purkaa kuuden kuukauden irtisanomisajalla, eli asia voidaan palauttaa entiselleen, jos päätös ei saa lainvoimaa. Tällä perusteella on katsottu, että päätöksen voi laittaa heti toteen.
Se tässä itseä kiinnostaa kenestä tulee maksumies, jos ilman lainvoimaa oleva päätös perutaan.
Jyrki Jokinen
Ajatellaanpa kerrankin positiivisesti, Jokinen.
Jos oikein hyvä tuuri on käynyt niin, sehän on voinut olla halvempaa, niin että kaikki ollaan saamassa rahoja takaisin.
se lätinä.Ei se sun pientä eläkettä syö...
lopeta sie kapitalisti jo se lätinä ja anna ihmisten tehdä rauhassa työtä kunnan puolesta.
Kerrotko millä perusteella päättelet JJ:n tekevän töitä kunnan puolesta? Itselläni on ainakin sellainen käsitys, että herra pyrkii kaikin keinoin (mm. ainainen valittaminen) sabotoimaan kaiken sen, mitä esim. terveydenhuollon alalla pyritään kuntalaisten eduksi tekemään.
Vai oletko punikki itsekin, etkä siten järin älykäs?
Meinaatko että herra Jokinen olisi valtuustossa ainoastaan vain vaikeuttaakseen kanssaihmisten elämää? Ainainen valittaminen? Viitsisitkö sinä selventää mitä tarkoitat tuolla toteamuksellasi? Herra Jokinen sentään tekee asioiden eteen jotain. Onneksi vain muutamat kieroutuneet yksilöt viitsivät tänne nimettömiä höpöhöpö viestejä kirjoitella.
Hei äläkä muuten vastaa tähän viestiin, tuskin mitään järkevää osaisit kuitenkaan kirjoittaa.
Nyt varmistu se, että Matti Helin on määräaikana valittanut perusturvalautakunan päätöksestä, jossa perusturvalautakunta katsoo, ettei yöpäivystyspäätöstä tarvitse muuttaa, vaikka päätöksestä on tehty oikaisuvaatimus.
Elikkä nyt vain vartuskellaan milloin Kouvolan hallinto-oikeus pyytää lausuntoja Haminan perusturvalautakunnalta. Päätös ei ole saanut lainvoimaa. Yleensä valitusasian käsittelyssä on kulunut vuosi. Ehkäpä nytkin. Jos päätöksessä katsotaan, ettei se aiheuta muutosta tehtyyn päätökseen, voi asiasta hakea vielä oikeutta muutoksenhakuun Korkeimmasta hallinto-oikeudesta.
Haminan kaupungin toimielinten pöytäkirjoja voi seurata Haminan kaupungin nettisivuilta. Ovat vaan joskus niin kauhian myöhässä.
Jyrki Jokinen