Ei vokaalialkuja

Nimetön

Heippa kaikille!

Uteliaisuuttani kyselen sellaista kun tyttäremme on 1v5kk ja juttelee muutamia sanoja. Kakka, vaippa, pieni, mummi, mamma jne mutta ei sano mitään vokaalialkuista!!! Äiti on ti ja isi on ti, anna on nna jne. Muuten kaikki tuntuu ok. Tyttö ymmärtää kaiken, tekee palapelejä, leikkii nukkeleikkejä, rakentelee palikoilla, syö itse, nukkuu yöt rauhassa jne. Olisiko kellään samoja kokemuksia puheen kehityksestä. Joka paikassa kerrotaan, että lapsi aloittaa helpoista sanoista, anna, iti, äiti, auto. Meidän tyttö ei sano näistä mitään, mutta sanoo mm. kirja, pieni!!

4

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarja 2

      pilkkuja ä ja ö kirjaimissa,samoin y oli u.
      Äiti oli aiti,yö oli uo jne.Monet naurut naurettiin miten voikin noin vaikeasti pieni neiti lausua kun helpomminkin pystyisi.Tuli nje sittemmin pilkutkin mukaan.
      Sinullakin on vielä pieni neiti,odottele vaan,kyllä ne sieltä tulevat.

    • peutti

      ...tuo puheen piirre on, mutta jos puheenkehitys on lähtenyt hyvin liikkeelle niin en olisi huolissani.

      Tarkkaile vielä, kuuleeko lapsi (kuiskaa selän takana toimintaohje: "tule äitille/ tuo vaippa/hae kengät" - jotakin minkä tiedät hänen ymmärtävän).

      Voit ehkä kiinnittää hänen huomionsa sananalkuihin esim. rytmittelemällä puhetta tai toistamalla ensimmäistä tavua. Laulele au-au-auto, äi-äi-äiti, aa-aa-ankka, ii-ii-iisii.

    • dysfasia

      esim. lukihäiriöstä tulevaisuudessa kärsivät lapset jo pieninä muodostavat sanoja johdonmukaisen puutteellisesta tai yhdistävät sana-pareja väärin esim. maija-täti onkin maiti. onko suvussanne lukihäiriotä todettu kenelläkään, on aika perinnöllistä. nykyisin jo tarha-ikäisiä lapsia voidaan auttaa, ettei koulussa törmäisi niin suuriin vaikeuksiin.

    • titititi

      En olisi huolissani. Meillä on 1 v 7 kk poika. Juttelee selkeästi enemmän konsonanttialkuisia sanoja, vähemmän vokaalialkuisia. Ei sano esim. auto-sanaa ollenkaan vielä. Hänellä sanoja on n. 70 ja päivittäin/viikottain aktiivikäytössä n.30 sanaa ja satunnaisesti 2 sanan lauseita. Vokaalialkuisia on lähinnä sanat: äiti, izi, anna, ei saa,...mutta selkeästi enemmän on konsonanttialkuisia, esim. kakka, kakki (=takki), kikki (=rikki), riittää, tahtoo, mamma, pappa, vauva, vaippa, tettä (=vettä)jne. Eli alkukirjaimet sanoo myös monesta sanasta väärin. Kaverini 1 v 5 kk vanha poika sanoo vasta n. 2 sanaa! puheenkehitys on tosi yksilöllistä, mutta jos huomaat, että lapsi ymmärtää normaalisti puhetta, älä ole huolissasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe