Kylä kuntoon

Ympäristö tekee ihmisen.
Siisteys on todellista vaurautta.

Parempi elämä ja ihmistenkin olo paranee.
17792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

On hirveässä kunnossa!
Nimensä mukaista jätettä polut täynnä!
Eikö stna sitä kultamussukkapikkuhauvelia voi edes vähän siirtää sivummalle, kun paine anaalissa käy sietämättömäksi?

Äänestä
  • tietävät kyllä, miten pitäisi toimia, mutta harva viitsii. Varsinkin keskusta-alueella olisi mukava kävellä keväisin, jos ei tarvitsisi jalkoihinsa koko ajan tuijottaa. Jos jaksaa kävelyttää koiraa, jaksaa myös kantaa mukana sitä pientä pussia, josta on suuri apu "hädän hetkellä".

    Äänestä

  • ympäristömaksu.
    Saisko parannusta aikaan ?

    Äänestä

  • Ceed kirjoitti:

    tietävät kyllä, miten pitäisi toimia, mutta harva viitsii. Varsinkin keskusta-alueella olisi mukava kävellä keväisin, jos ei tarvitsisi jalkoihinsa koko ajan tuijottaa. Jos jaksaa kävelyttää koiraa, jaksaa myös kantaa mukana sitä pientä pussia, josta on suuri apu "hädän hetkellä".

    muovipussi mukana,mutta ongelmana on se,että Tessu ei ala sontimaan siihen.

    Äänestä

  • Onko se oikein virallinen nimi?

    Äänestä

  • on aina kirjoitti:

    muovipussi mukana,mutta ongelmana on se,että Tessu ei ala sontimaan siihen.

    Kovin harmillista. Mutta oletko kouluttanut hauvaasi pennusta saakka? ToKo ym. opetusmetodit voisivat auttaa sinuakin. Tai siis karvaista kaveriasi ehkä sitten viimekädessä. Ensin oppii antamaan tassua, seuraavaksi laskemaan wc-pöntön kannen alas.

    Äänestä

  • koiranpaskapuisto? kirjoitti:

    Onko se oikein virallinen nimi?

    puistona.
    Sellaista määrää koiranpaskaa ei näy missään muualla!

    Äänestä

  • Huikarinniemen kirjoitti:

    puistona.
    Sellaista määrää koiranpaskaa ei näy missään muualla!

    kirkkojärveen ja kylypäsaaren raNNASSA
    porskutellaan koiranpaskaliemessä.

    Miksi ympäristövalvonta eli
    Harri Heikkilä ei tee mitään asian
    korjaamiseksi?

    Kuuluu virkavelvollisuuksiin.

    Äänestä

Pieni häpeän tunne tulee itsellekin, (joka en myönnä ikinä nakkaavani roskiani muualle kuin siihen tarkoitettuun astiaan) kun näkee ala-asteelaisten viettävän yhden päivän noukkien näitä jätöksiä. Vapaaehtoisiakaan ei häävisti näkynyt viime vuonna kylänraitilla tänä tiettynä, asialle vihittynä päivänä. Ennaltaehkäisy lienee kuitenkin tärkeämpi pointti. Lieneekö osasyynä laiskuus kantaa se äärettömän raskas purkkapaperi vaikka taskussa kotiin saakka, jos ei matkalla roskakoria ole. Piittaamattomuus ainakin.

Yksilöllä on liian suuri valinnan vapaus tässäkin asiassa. Otetaan Singaporen malli käyttöön, niin johan alkaa näyttää nätimmältä.

Äänestä

Kuinka kukaan ei tonttien siisteyteen puutu,
kuin kaatopaikkoja, liian monet.

Äänestä
  • Tännekkin samasta aiheesta.

    Äänestä

mihin niitä säästetään?

Äänestä
  • Tekee 10 asiaa 10 vuodessa, jostakin ja joskus olisi vain aloitettava.

    Äänestä

  • vuodessa kirjoitti:

    Tekee 10 asiaa 10 vuodessa, jostakin ja joskus olisi vain aloitettava.

    pitääs heiluri-hessu päästää huitomaan.

    Äänestä

  • tahissa kehumista kirjoitti:

    pitääs heiluri-hessu päästää huitomaan.

    Nykytahdilla ei ole kymmenenkään vuoden kuluttua tapahtunut mitään. Mielenkiintoista.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    Nykytahdilla ei ole kymmenenkään vuoden kuluttua tapahtunut mitään. Mielenkiintoista.

    outin ja aulin joholla pannu urheilutalon
    kivijalanki suojeluun.
    Ei niille sillo mitään voija.

    Äänestä

  • kokoomus-sakki kirjoitti:

    outin ja aulin joholla pannu urheilutalon
    kivijalanki suojeluun.
    Ei niille sillo mitään voija.

    kukoistamisesta tuhota.
    Auli panettaa mörkö-muureja ja outi särkee
    kikkeli-jussit.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Parempi mieli kirjoitti:

Ympäristö tekee ihmisen.
Siisteys on todellista vaurautta.

Parempi elämä ja ihmistenkin olo paranee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu