maalikuplii

Onko mulla ainut c sarjan farkku josta maalit kuplii irti vm 2003 ei mene takuuseen, sanovat että on kiven iskun aikeuttama, kahdesta kohti samalla tavalla maalit irtoaa, aivan kun olis ruostetta alla. Autolla ajettu 80000km. Miten muilla? En aijo hyväksyä moista takuu käytäntöä, autopeltiseppä ja maalari olis sitämieltä että ei ole normaalia. Foorteissa samoja vikoja ollut mutta ne korjataan maahantuojan kustannuksella, sanoi automaalari.
5655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikka en Mersua omistakaan niin vastaanpa silti.
Se, korvataanko riippuu myös siitä, missäkohtaa se kupliminen on. Yleensä vetoavat
kivenhakkaamiin jos vain on sellaisessa
paikassa, että se on mahdollista.
Monessa muussa uudessa autossa on
nykyisin sama ongelma. Meikäläisellä oli Mazdassa (oven reunat,takaluukku) meni
takuuseen, mutta uunikuivauksessa hajosivat
takaumpiot, nyt ovat takuukäsittelyssä, että kuka korvaa. Työkaverilla oli myös mazdassa
kurakaaret puhkiruostuneet ja meni takuuseen.
(molemmat autot 2003).

Ongelma huomattiin Ditec-maalipintakäsittelyssä,
käsittelijän toimesta. Sanoi, että Ford Focuksessa on sama ongelma. Myös kuulemma monissa muissa samaa, kaikki ei korvaa takuuseen, esim. Nissan ei kai kuulemma korvaansa lotkauta, vaan vetoaa kivenhakkaamiin
ja vasta viimeaikoina Ford on alkanut myöntää,
että kyse on galvaanisesta korroosiosta, eikä
kivenhakkaamista.

Kannattaa taistella, aika monet on jo alkaneet korvaamaan, kun riittävän monta on valittanut.

Muutama vuosi sitten sama käsittelijä suositteli
isoa volvoa, koska ne oli kai kuulemma vähiten
ruostuvia. Nyt ei ollut enää yhtään autoa jota
suositella, niin paha tilanne nykyisin on aivan
kaikissa autoissa!

T.S.

Äänestä

Tietenkin kokeilevat ensin näin. Lisää painetta, niin alkaa sujumaan.

Äänestä

jossa maalit hilseilee. Minulla oli myös 203 farmari, josta kaikkien muiden vikojen lisäksi maalit irtoili. Kyllästyin tappelemaan Vehon kanssa ja vaihdoin sen toiseen merkkiin. En tiedä, toimiiko tässä takuut paremmin. Autolla ajettu vasta 10tkm. No, ei ne oikein huonomminkaan voi toimia.

Äänestä

Yrittävät luistaa vastuusta, laitat vaan
kova kovaa vastaan.

Äänestä

saman huomaat jo kun pidät liikkuessa silmät auki ja katselet samoja malleja esim parkkihallissa. Sama ongelma alkanut jo 90 luvun lopulla kaikissa saksalaisissa kun ahneuksissaan pidensivät leikkuterien käyttöaikaa ja käytettävien suoja-aine määriä. Turha siellä töidenvastaanotto tiskillä on itkeä kun ei se päätäntä valta ole siellä. Eli kirjallinen reklamaatio suoraan maahantuontiin ja kopio auton uutena myyneelle taholle. Jos ei viikossa ratkea niin kulutusvalituslautakunnan paperit vetämään. Voitat varmasti 100% töistä + osista KVL:ssä. Eli tuotteen tulee kestää oletettu käyttäikä normaali käytössä ja pienet kiveniskut ovat maalipinnat kestettävä normaalissa käytössä. Homma ei muutu vaikka olisit ostanut käytettynä ainoastaan korvaava kohde saattaa sinulle päin muuttua. Ainoa ongelma voi olla mikäli et ole ostanut autoa kuluttaja asiakkaana vaan kyseessä on kahden yrityksen välinen kauppa. Tällöin kuluttajasuojalaki ei päde.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


c MB kirjoitti:

Onko mulla ainut c sarjan farkku josta maalit kuplii irti vm 2003 ei mene takuuseen, sanovat että on kiven iskun aikeuttama, kahdesta kohti samalla tavalla maalit irtoaa, aivan kun olis ruostetta alla. Autolla ajettu 80000km. Miten muilla? En aijo hyväksyä moista takuu käytäntöä, autopeltiseppä ja maalari olis sitämieltä että ei ole normaalia. Foorteissa samoja vikoja ollut mutta ne korjataan maahantuojan kustannuksella, sanoi automaalari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu