Meillä ainakin lapsia saa houkutella moneen kertaan seuroihin, vaikka ne järjestetään meidän alueella vain kerran viikossa.
Karkin voimalla
seuroihin
171388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Meillä ei käytetä karkkia houkuttimena. Lapset vaan viedään sanankuuloon. Se on selvä, että ne pitkästyvät siellä, kun eivät jaksa kuunnella. Toiselle puheelle niitä ei saa millään jäämään.
Monesti on sanat hukassa, kun niitä sinne yrittää saada.
Olemme sanoneet vain, että niin kauan kun ovat alaikäisiä kulkevat meidän mukana. Ja tietenkin uskomisen asialla sitä voi perustella, mutta ei lapsi tajua sitä niin kuin aikuinen....
"Olemme sanoneet vain, että niin kauan kun ovat alaikäisiä kulkevat meidän mukana."
TOIVOTTAVASTI tuo ei ole totta. Hävetköön sellaiset vanhemmat jotka eivät anna nuorilleen valinnan mahdollisuutta. Ihmisellä tulee olla vapaa tahto uskon suhteen.
Kyllä minä hyväksyn seurakarkit lapsille ilman muuta. Se on mukava katsoa, kun ne innoissaan odottaa väliaikaa, jolloin karkkipiste avataan.
Sen sijaan en katso suopeasti siihen jo varttuneempien nuorten joukkoon, joka kiiruhtaa väliajalla tupakille. Mutustelisivat vaan karkkeja edelleenkin, eivätkä menisi turmelemaan itseään saastaisella syöpäkääryleellä.
On kyllä hyvä asia, ettei rauhanyhdistyksillä myydä tupakkia, vaan ainoastaan karkkia. Kuitenkin sitä tupakkia pitää jo myydä maakunnallisissa seuroissa ja sitä en katso suopein silmin.
Mutta ihän se karkkien jatkuva mässyttäminen ole terveellistä sekään. Kaikki eivät älyä pysyä kohtuudessa. Mutta kun ollaan suviseuroissa, niin siellä lapset mässyttää uskomattomat määrät karkkia, jäätelöä, limsaa ja voivat sen takia pahoin. Olin kerran seuramatkalla linja-autossa ja siellä oli paljon lapsia mukana.
Minua suorastaan kuvotti katsoa, miten heillä oli karkki- ja sipsipusseja sekä coca-colaa valtavat määrät. Ahmittuaan valtavat karkkimäärät he olivat loppumatkasta jo silminnähtävästi pahoinvointisia.
Itselläni aikuisena oli matkaeväinä kinkkusämpylöitä, joiden välissä oli kurkkua, tomaattia ja salaattia ja kurkunkostukkeena aromirikasta kulta-katriinaa, sekä wichy-vettä.
Kun linja-auto pysähtyi, tuli nikotiininnälkäisille kiire ulos vetämään myrkyllinen seerumi sisäänsä. Ja kun myrkkypötkö oli vedetty filtteriä myöten, se jämä tietysti viskaistiin maahan ja taas tuli sotkua ympäristöön. Sellainen se seuramatkaaja on.
osa vl-aivopesua, kun lapset pakotetaan viikosta toiseen kuuntelemaan vl-puhujien Raamatun vastaisia valhesaarnoja. Kun tätä jatkuu vuodesta toiseen, niin toivotaan harhaoppien juurtuvan vl-ihmisten päähän eikä Raamattu kiinnosta lainkaan.
Saatana on ovela.
No loppujen lopuksihan ne lapset saavat valita, missä joukossa kulkee.
En silti näe, että seuroissa käyminen olisi jotenkin paheksuttavaa. Mihin sinä veisit lapsesi seurojen sijaan?
viedä lapsia Jumalan sanan kuuloon. Äärimmäisen ikävää on se, että rauhanyhdistyksellä pienet lapset kuulevat Raamatun vastaisia valheoppeja. :((
Lapsi on uskon esikuva ja häntä aletaan johtaa harhaoppien tielle heti pienestä. :((
Olipa oikeen kirjotettu! Oli mukavaa luettavaa. Tupakanpoltto on kyllä vihonviimeistä ja kun tuntuu ettei moni vl-nuori tajua sitä, luulee vain olevansa niiiiiiin cool ja ettei mikään haittaa, kun kuitenkin on uskovainen...
>> En silti näe, että seuroissa käyminen olisi jotenkin paheksuttavaa.
Ei, silloin kun se on vapaaehtoista.
>> Mihin sinä veisit lapsesi seurojen sijaan?
Pienet lapsethan tulevat mielellään mukaan kaikkialle minne vanhemmat heidät ottavat mukaan. Siten pieniä lapsia voivat vanhemmat harkintansa mukaan ottaa mukaan hengellisiin tilaisuuksiin, kulttuuririentoihin ja niin edelleen.
Mutta kun lapset kasvavat, keskustelemme lastemme kanssa ja kerromme erilaisista harrastusmahdollisuuksista. Niistä tulee tietoa myös kaveripiirin ja ystävien kautta. Myös hengelliseen elämään liittyvistä ratkaisuista ja niihin liittyvistä toimintamuodoista kerromme lapsillemme. Kerron mikä on oma vakaumukseni ja otan lapset mukaan niihin liittyviin tilaisuuksiin, jotta he voivat nähdä ja kokea mitä se on. Mutta sen jälkeen he saavat itse päättää lähtevätkö mukaan vai harrastavatko muita asioita.
Kun lapset oppivat siihen, että heidän omia ajatuksiaan ja näkemuyksiään kunnioitetaan ja heitä kuunnellaan jo kotona, he kasvavat ottamaan itse vastuuta omista ratkaisuistaan. Heistä ei tule vanhempiensa ajatuksia papukaijamaisesti toistelevia ihmisiä vailla omaa syvää vakaumusta. Liian nuorena lapselta ei voi eikä saa edellyttää kykyä päättää asioista. Mutta isompana kyllä. Ja lasta tulee tietysti tukea kun hän on oman ratkaisunsa tehnyt.
Meillä kaksi lasta on saanut valita, meneekö rippikouluun vai Prometheus-leirille. Toinen heistä suoritti molemmat. Ja oli siihen tyytyväinen. Sai tuoreella tavalla vertailutietoa maailmankatsomuksensa pohjaksi.
Lapset houkutellaan karkin voimalla ja aikuiset tupakan voimalla kuuntelemaan Raamatun vastaisia harhasaarnoja rauhanyhdistykselle.
tosiaan sallittua!? Tupakka on myrkkyä eikös sen pitäisi olle syntiä samoin kuin liian sokerin syöminen molemmat ovat VOIMAKKAASTI RIIPPUVUUTTA AIHEUTTAVIA AINEITA.
-Hirveän kaksinaismoraalistista ajattelua
-viiniä ei saa maistaa, TV ON KIELLETTY, KORVAKORUT (naurattaa) on kielletty , ehkäisy on kielletty ( jotta naiset saadaan pysymään nyrkin ja hellan välissä), tanssiminen on kielletty.....
MUTTA; netissä saa roikkua, video pelejä saa pelata, tupakkaa saa poltaa........vaikka se on nykysin melkein kielletty julkisillapaikoilla
ONPA HURJA TAPAKULTTUURI! Sillä uskonnostahan tässä ei ole kyse vaan pienryhmän tavoista jonka säännöt ovat ankarat ja epäloogiset - perustuen , muka, raamattuun.
Tämä ryhmittymä sortaa lapsia ja naisia perustellen sitä raamatunmukaiseksi ja JUMALAN TAHDOKSI!?
Minusta tuntuu kuin jotkut siellä ryhmässänne lukevat "kuin piru raamattua" eli omien halujensa mukaan.
En ymmärrä missä logiikanne pettää mutta muistakaa te seurojen saarnamiehet ja sielunhoitajat että olette vastuussa Jumalalle siitä mitä TE sanotte, ajattelette ja teette näille seurakuntanne jäsenille jotka uskovat teidän tietävän paremmin Jumalansanaa ja uskovat että TE puhutte totta.
Olette vastuussa joka sanasta joten harkitkaa tarkoin saarnojanne - mistä lähteestä sen ammennatte ja onko teillä oikea ymmärrys ja oikeat sanat hallussanne.
Itserakkaus ,ylpeys ja valta ovat vaarallinen yhdistelmä ja jos näille annatte vallan niin säälin teitä sillä ne eivät ole Jumalasta.
polttavat tupakkaa kuin läheisen räkäläkapakan juoppolallit. Vl-herätysliikkeessä tupakoivat miehet ja naiset, nuoret ja vanhat, odottavat äidit ja odottamattomat isät - kaikki.
Puhaltaessaan Nortin savuja ulos vanhoillislestadiolaiset opettavat samaan hengenvetoon olevansa koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Kaikki muut uskovaiset saarnataan vl-rauhanyhdistyksillä helvettiin tupakkayskän ja keuhkoahtauman ym. tupakkasairauksien kera.
Sehän on luonnollista, että karkilla lapset saadaan helpoiten seuroihin, eikä se tunnu sitten niin pakkomielteiseltä. Meidän aikana seuroissa ei vielä myyty karkkia, joten toisen puheen jälkeen menimme yleensä ärrälle, josta lapsille ostettiin karkkipussit. Väliajalla saimme pullaa ja mehua.
Nykyään ku ry:llä myydään väliajalla karkkia, lähtevät monet lapsiperheet jo väliajan jälkeen pois ja toiselle puheelle jää vähän porukkaa.
Vanhemmat houkuttelevat nykyään meidän pienimpiä rahalla mukaan, kun niille ei enää riitä karkit.
Sillä rahalla ne saa ostaa vaikka ry:ltä karkkia, mutta yleensä ostavat marketista, koska saavat sieltä paljon enemmän.
Niin joo, ite aloin kolmannella luokalla vaatimaan karkit rahoina. Ku muut sai vitosen ärräpussin, minä kilautin vitosen possuun. Rahaa kertyikin ennenpitkään niin paljon, että tein isompia ostoja. Jos ei mennyt seuroihin ja raamattuluokkaan, rahaa ei tullut.
Se olikin mainio keino saada meidät mukaan.
En kyllä ymmärrä, miksi noita meidän pienimpiä ei enää pelkän karkin voimin saa mukaan. Ne joudutaankin monesti viemään väkisten seuroihin.
Siellä istuvat hyvin rauhattomasti ja saattavat tehdä ilkeyksiä ajan kuluksi. Yleensä vanhemmat ovatkin tehneet niin, että jos lapset eivät ole tehneet ilkeyksiä, ovat ostaneet niille jotain kalliimpaa. Esim rullaluistimet osti kuopukselle, kun se jaksoi istua yhden puheen ihan rauhassa alusta loppuun. Syy, miksi vanhemmat pystyy nykyään antaa enemmän lapsille on se, että nyt myös äiti on töissä. Ei oo enää vauvoja, joita sen pitäis hoitaa..
Siltähän tämä kuulostaa. Olkaa hiljaa seuroissa niin saatte karkkia toisin sanoen lapsi ajatteelee että jumala on karkkipäivä.
Se mitä olen lukenut näiltä sivuilta tyrmistyttää minua ja tulee ahdistunut olo, toki ymmmärrän että täällä provosoidaan, mutta ei savua ilman tulta, ja se pikkumaisuus ja toisen vapaantahdon manipulointi järkyttää syvästi!!!
Kehoitan teitä jotka olette ahdingossa uskolahkonne kanssa kapinaan !!! Kyseenalaistakaa saarnamiestenne lausumat totuudet, älkää juosko kuin tyhmät lampaat johtajanne kanssa rotkoon vaan rukoilkaa ja pyytäkää johdatusta henkilökohtaisesti Jumalalta ja muistakaa että "laumanne " ulkopuolella on myös uskovia ja että ette te joudu kadotukseen jos hylkäätte teitä ahdistavan ryhmän. Jos joku ihminen sinua syyttää ja ahdistaa henkisesti niin hän ei ole jumalansanan puhuja vaan perkeleestä sillä JUMALA ON RAKKAUS eikä hän halua lapsiensa kärsivän :-)
sellainen se vl-usko on. lapset lahjotaan seuroihin kun ei ne muuten sinne lähde. sitten kieppuvat siellä penkissä ja häiritsevät muita.
Mekin lähdettiin seuroihin vain jos vanhemmat lupasivat ostaa väliajalla pullan ja mehun. Silloin ei karkkia vielä myyty. Sitten kun alettiin myymään, oli pakko saada aina pussillinen ja äitiltä käytiin jo hyvissä ajoin pyytämässä raha. Rahaa ei tietenkään saanut käyttää ry:n ulkopuolella, se oli ankarasti kielletty vaan se piti saada ry:n hyväksi!
Millähän ne nykyään lahjoo lapsensa seurapenkkiin?
joudut johtokunnan puhutteluun ja siitä hoitokokouksen päätähdeksi.
Lapsien alistaminen on yksi vl-vanhempien päätehtävistä!
seurat ole tietenkään mitään verrattuna vaikka Kiinan sirkukseen. Ainakaan lapsen mielestä.
Sikäli kyllä ymmärrän tuon houkutuslinnun käytön.
Pienen lapsen on vaikea käsittää seurapuhujan käyttämää kaanaan kieltä, eikä ne raamatun tarinatkaan ole enää tämän päivän juttuja, joten lapsen on vaikea saada mistään kiinnekohtia asioiden seuraamiseen.
Mikä on sitten se ikä, jolloin lapsen omaa tahtoa tulee kunnioittaa?
Täysi-ikäisyyden raja, 18v, on ehdottomasti liian korkea nuorelle tulla pakotettavaksi vanhempien taholta seuroihin.
Mielestäni rippikoulun käyneellä nuorella on viimeistään oltava itsenäinen päätäntävalta uskonasioiden suhteen.
Sen jälkeen pakottaminen tai painostaminen seuroihin on hyvin kyseenalaista, ja lain vastaista.