Tavallinen 15 v vanha reilu sadan neliön omakotitalo ilman luksusta Nurmijärvellä: 300 000 €!
Onko tässä kohtuus?
Onko tässä kohtuus?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sellanen 150 t eur olisi jo hieman ylakanttiin.
Melko reilua tuollainen hinnoittelu.
Ja muista että aina voi tuhnutella vuokralla jos massi ei riitä omaan!
ne noin paljon "reilu sataneliöiset, 15 vuotta vanhat jossain Nurmijärvellä maksakaan". Noilla tiedoilla markkinahinta on jossain 30-60 tonnia alaspäin. Siis ilman sitä paljon puhuttua (viimeiset XX vuotta) rommaustakin.
Uuden sataneliöisen rakentaa itse 150000€:lla, tosin nykyään kukaan järkevä ei rakenna noin pieniä. Itse pitäisin pienimpänä järkevänä rakennettavana kokona n. 150 neliötä (se maksaa sitten vähintään 200000€, jos tekee paljon itse). Koska, tontin arvo tuskin on 150000€:a, hintaa on törkeästi liikaa. Ja käytetty on aina käytetty. Jos tontille laskee arvoa 50000€. Ei paljoa yli 170000€:n kannata maksaa vanhasta rötisköstä. Osta mielummin tontti 100000€:lla paremmalta paikalta ja rakennuta uusi pieni 100m2 tölli "avaimet-käteen" (pienen saanee 200000€:lla). Sitten on samaan hintaan uusi, eikä tarvitse pelätä homepommia.
Mutta tossa ei ole mitään kohtuutta. Saatana!!
Ite en maksais edes 100k€ moisesta. Kolminkertainen hinta!
Täällä meilläpäin (Kasvukeskuksessa) 300k€:lla saa Ihan Uuden okt 178/260 neliötä (kahen auton talli askarteluhuone). Hintaan kuuluu siis myös 1000 m2 tontti.