Eli millainen projekti on kannentiivisteen vaihto Bensa primeraan. Onnistuuko kotikonstein ja mitä muuta tarvii hommata kuin itse tiiviste. Merkkikorjaamossa sanoivat että on päivän homma ja tuntitaksa on aika suolainen.
kannentiivisteen vaihto
99-primeraan
3709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
primeraan kansipahvi pitää vaihtaa, onko itte aiheutettu vai tyyppivika siis miks hajos haluan tietää.
Yleensä kansi koneistetaan suoraksi ennen takaisinlaittoa. Harvalla lienee sopivia vehkeitä tähän hommaan, mutta samalla keikallahan on mahdollista kunnostaa myös venttiilit.
Muilta osin työn onnistuminen riippuu ammattitaidostasi. Varaudu tosiaan ainakin päivän pituiseen aherrukseen. Itse käyttäisin jotakin pikkukorjaamoa.
Kansi oli silminnähden kiero keittämisen jälkeen joten tiivistetaso oikaistiin koneistamossa.Kiinnityksen jälkeen totesin nokka-akselin olevan jumissa,suoraan alumiiniin työstetty laakerilinja siis puolestansa taas kierossa.Oli onneksi irroitettavat laakerikannet joten helppo todeta mistä kihnuaa.Kalvoin sitten moralla pois aluminiumia näistä paikoista,tuntui jotenkin amatöörimäiselle se homma mutta kesti kuulemma käytössä.Sellaistakin tapahtui muinoin maalaishuoltoasemalla,nyt ette saa kuin yhden koon sukkahousuja hihnan korvikkeeksi.