Moottoripyöräonnettomuuksia Jyväskylässä
Taas alkoi...
5714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tätähän tämä taas on. Eikai näihin mitään helppoa lääkettä löydy. Nuoria kavereita molemmat, ehkä hiukan intoa kevätlämpimillä liikaakin.. Toistaalta pirusti huonoa tuuria väärässä paikassa.
Nyt keväällä me ollaan taas kaikki aloittelijoita kahdella pyörällä. Se olis hyvä pitää mielessä.
Lauantaina varmaan aloitan 9. ajokauteni, täytyy mennä rauhassa ja pitää se 50 metriä etäisyyttä edellä menevään, ja mieluiten takana tulijaankin. Ja kun ekat fiilistelyt on ajellut, niin alkaa jarrutuksen&väistön kertausharjoitukset..
Paranemista vaan molemmille pojille, toinen onkin samaa ikäluokkaa kun minä.
"moottoripyörä törmäsi vastaan tulleeseen henkilöautoon, joka oli kääntymässä vasemmalle kohti Polttolinjaa"
Ei siinä iällä ole mitään tekemistä, jos auto ajaa eteen. Ja oletuksena liikennesäännöt ovat samat kaiken ikäisille. Eikä tuurillakaan tässä mennä, vai voiko olla huonoa tuuria oikeassa paikassa?. Autoilia on ajanut eteen.
Täti ihminen katteli vasemmalla ympärilleen risteyksessä ihan oikein kun olin kääntymässä vasemmalle. Ei vaan tajunnut, että tässä menee motari vaan ajoi niinkuin mua ei oliskaan. Täysjarrutuksella selvisin ja hiljasella vauhdilla.
Tarkkana on oltava
Usein on niin, että autoilija ei osaa arvioida moottoripyörän lähestymisnopeutta, koska moottoripyörailijä ajaa liian lujaa eli ylinopeutta. Autoilija olettaa lähestymisnopeuden normaaliksi.
Monesti nämä niin sanotut syyttömät osapuolet omaavat nopeussakkorekisterin ennestään.
Jos moottoripyörä törmää 50 nopeudella autoon ja auto törmää edelleen toiseen autoon? Millainen nopeus on moorrotipyörtäilijällä ollut, sitä tässä mietin.
"Jos moottoripyörä törmää 50 nopeudella autoon ja auto törmää edelleen toiseen autoon? Millainen nopeus on moorrotipyörtäilijällä ollut, sitä tässä mietin."
Tällä "moorrotipyörtäilijällä" on ollut silloin vauhtia se mainitsemasi 50, siihen ei vaikuta edes demarit.