Martikaisen Otto on vapaa

Ette te Martikaisen Ottoa vihaa! Te vain peilaatte omat pelkonne, heikkoutenne ja katkeruutenne Martikaiseen. Jos Martikaista ei olisi, kyllä te luuserit olisitte löytäneet jonkun muun kenties henkirikoksen tehneen katkeruutenne uhriksi. Minä en vihaa Ottoa. Minä olen sen verran hyvällä itsetunnolla varustettu, että minun ei tarvitse lähteä omia heikkouksiani purkamaan rikollisiin ja muihin syrjäytyneisiin. Martikainen on tuomionsa saanut ja sillä selvä!
41085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

liian vähällä ja tuo Martikainen pääsi erityisen vähällä, vaikka onkin vielä ehdollista jäljellä!

Äänestä

täähän on jo vanha vitsi....keksikää uusia...

Äänestä

Siinä oli ymmärtäväinen kirjoitus.
Tekijä on hoitanut asiansa ja sillä selvä.

Se seikka että tästä asiasta tällä palstalla jatkuvasti kirjotellaan, ei ole eduksi uhrinkaan muistolle. Se seikka, että rangaistus on ollut noinkin lievä tämänlaisiin rangaistuksiin verrattuna,on osoitus siitä, että on ollut lieventäviä seikkoja tekijän hyväksi.

Kun tästä asiasta aina lyhyin väliajoin täällä kirjoitellaan, tulee väkistenkin yhä useammin esille myös uhrin henkilöhahmo.

Näillä palstoilla on jo kuvattu uhrin luonnetta ja käyttäytymistä, eikä se ole aina myötämielistä ollut.

Annetaan asian olla rauhassa, annetaan uhrin muiston olla rauhassa, annetaan tekijän elää omaa elämäänsä. Hän on sovittanut sen, mitä sovittaa piti.

Joka kyseisestä teosta täällä jatkuvasti kirjoittelee, pyrkii ilmeisesti loukkaamaan uhrin muistoa ja samalla hänen omaisiaankin. Onko se jonkun edun mukaista?

Äänestä

Viestin takana on sisällöstä päätellen ilmeisesti joku jonka mielestä on parempi niin että mitä vähemmällä tappajatkin pääsevät niin sitä parempi ja jos annetuista tuomioista joku sanoo liian lepsuiksi niin täytyypä avautua sitten siitä syystä heille tähän tyyliin?

En minäkään vihaa Martikaista vaikka en tietysti pidäkään hänestä ja pidänkin todellakin hänen saamaansa tuomiota tekoon nähden todella lepsuna. Siinä ei kuitenkaan ole mistään vihasta kysymys vaan ihan kansalaisen vapaasta mielipiteestä tuomioon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juha Tapio kives kirjoitti:

Ette te Martikaisen Ottoa vihaa! Te vain peilaatte omat pelkonne, heikkoutenne ja katkeruutenne Martikaiseen. Jos Martikaista ei olisi, kyllä te luuserit olisitte löytäneet jonkun muun kenties henkirikoksen tehneen katkeruutenne uhriksi. Minä en vihaa Ottoa. Minä olen sen verran hyvällä itsetunnolla varustettu, että minun ei tarvitse lähteä omia heikkouksiani purkamaan rikollisiin ja muihin syrjäytyneisiin. Martikainen on tuomionsa saanut ja sillä selvä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu