Meillä altistetaan taas kotikokeilulla maitoa 3-v maito(ja muna)-allergikollemme.
Edellinen altistus meni silleen että annoin 6 päivänä lisääntyviä määriä (1-6 teelusikallista) juguttia. vasta 6. päivänä tuli poskeen nokkosrokkoa, enkä ollut ihan 100% varma siitäkään, sillä tyttö myös kaatui, mutta lopetin altistuksen.
Tässä välissä tehty muna-altistus, selvä reaktio heti ja tyttö sylki jo suusta pois.
Nyt olen antanut 5 päivää maitotuotteita pieniä määriä, jugurttia, pikku palan juustoa, puolikkaan suklaapalan, voita sipaisu leivällä. Reaktiota ei ole tullut. Voinko nyt antaa tytön syödä esim koko jugurtin (eilen jo olisi halunnut), vai pitääkö edetä ihan pikku määriä kerrallaan. Pitääkö pitää taukopäiviä vai lisätä ihan kunnolla annostusta. JOS reaktio tulee isommasta annostuksesta, voiko silloin ajatella että tyttäreni sietää esim 3 tl jugurttia mutta ei desiä? Vai onko se joko tai?
Joku suositteli rotaatiota, mutta ainakin allergiasivuilla rotaatio tarkoitti eri asiaa kuin tämä neuvoja, eli siinä sanottiin että rotaatio tarkoittaa sitä että yhtä ainetta annetaan vain joka 4. päivä.
Haluaisin todella tehfdä tämän oikein, koska nyt tyttö on terve ja iho (atooppinen) kunnossa, ja toivon todella että allergia olisi jo hellittänyt.
Kiitollinen vastauksista, jos jollain on tietoa ja kokemusta.
terveisin Toivova Äipsky
Auttakaa konkarit altistuspulmissa!
ToivoElää
2
316
Vastaukset 2
- Sannu
Kirjoituksestasi on kulunut jo pitkään ja toivottavasti olet jo saanut vastauksen kysymyksiisi.
En oikein muuhun osaa ottaa kantaa, mutta omasta kokemuksestani voin kertoa, että määrä vaikuttaa reaktioon, pienestä määrästä ei välttämättä saa oireita.
Itse olen allerginen mm. pähkinälle, mutta pystyn syömään vuodenajasta riippuen 1-3 kourallista suolapähkinöitä ennen kuin oireita tulee.
Joten voi olla täysin mahdollista, että tyttäresi sietää 3 rkl jugurttia, muttei koko purkkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421620- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi326920- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581