Akvaarion kasvit kaipaisivat kipeästi lannoitetta. Ongelmana vain on se, että akvaariossa asustaa myös 1 katka ja se on hyvin arka kuparille. Olen kuullut, että nuo lainnoitteet sisältävät kuparia ja siksi en ole sellaisia uskalyanut käyttää. Mitä te muut käytätte sellaisessa akvaariossa jossa on esim. katkoja tai rapuja?
Kuparitonta lannoitetta?
8
496
Vastaukset
- fish KING
siinä on jopa rautalisä kohdallaan ;)
- fish KING
RRR kirjoitti:
http://www.akvaarioon.fi/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=243&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=26
..sitä kupariakin;)Tuskin niin paljoa kuin ehkä hänen tarkkoittamaansa määrää???
No, sitten noita PM savipalleroita... niitä saa ainakin akvaariotekniikka.fi paikasta. - RRR
fish KING kirjoitti:
Tuskin niin paljoa kuin ehkä hänen tarkkoittamaansa määrää???
No, sitten noita PM savipalleroita... niitä saa ainakin akvaariotekniikka.fi paikasta.Mutta on kumminki heheh
tuskin niitä laitettais altaaseen jos olis tappavia määriä??Ainakin jos kaloista kyse.Noista katkoista en tiä??
- fish KING
PLIIDE!
- Onkokaan
Katka on muistaakseni valkojuovakatka. Se aivan peruskatka jota yleisimmin näkee myytävänä = oranssi, jolla on se vaalea/valkoinen pitkittäisjuova selässä. Pituutta ...olisikohan noin 5-7cm.
- onkokaan
Onkokaan kirjoitti:
Katka on muistaakseni valkojuovakatka. Se aivan peruskatka jota yleisimmin näkee myytävänä = oranssi, jolla on se vaalea/valkoinen pitkittäisjuova selässä. Pituutta ...olisikohan noin 5-7cm.
Caridina -suvun rapu mutta aivan tarkkaa lajimääritystä en tiedä = perustunee tuohon voimakkaanoranssiin väriin se loppuosa tuosta lajimäärityksestä.
Toivottavasti tuosta oli apua.
Kovin on herkkä kuparille. Jouduimme testauttamaan jopa vesijohtovetemme ennen kuin veikkosen akvaarioon otimme. Samoin tuo on hyvin herkkä olosuhteiden äkillisille muutoksille sekä nirtaatille. En ole siitä syystä uskaltanut käyttää mitään ¨kasviravinteita vaikka kovin olisi tarve. - fish KING
onkokaan kirjoitti:
Caridina -suvun rapu mutta aivan tarkkaa lajimääritystä en tiedä = perustunee tuohon voimakkaanoranssiin väriin se loppuosa tuosta lajimäärityksestä.
Toivottavasti tuosta oli apua.
Kovin on herkkä kuparille. Jouduimme testauttamaan jopa vesijohtovetemme ennen kuin veikkosen akvaarioon otimme. Samoin tuo on hyvin herkkä olosuhteiden äkillisille muutoksille sekä nirtaatille. En ole siitä syystä uskaltanut käyttää mitään ¨kasviravinteita vaikka kovin olisi tarve.http://www.aquahoito.info/suomi/ayriais/dekapoda/katkarav/caridina.php
EI NIIN SUURIA KUPARI PITOISUUKSIA OLEKAAN paitsi erittäin vanhojen rakennusten vesi johdoissa jotka ovat kuparia ja niistäkin taitaa tätä nkyä jo olla uusittu 60%.
Olisin itse huoletta asian suhteen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2797390SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2773881Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti443778"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2912700Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa332094Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä342078Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1371995SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611981Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401937Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171761