IP- osoitteen vaihto

Haluaisin kysyä että miten saisi laitettua sellasen asetuksen koneeseen että aina kun tietokone käynnistyy uudelleen niin Ip- osoitekkin vaihtuu samalla?

Jos joku tietää niin voisiko neuvoa?
2223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se on liittymäsi myynyt palveluntarjoaja joka sen osoitteen sulle määrää. Jos uskot että he ovat halukkaita tuollaiseen niin koetahan kysellä sieltä päin. :)

Paljon helpompaa on opetellla käyttäymään netissä niin ettei saa bannia turhan takia.

Äänestä

jokainen asiaan tutustunut tietää, niin maailmalla
on pulaa IP-osoitteista.

Operaattorisi on saanut (pienen) alueen IP-osoiteavaruudesta jota se sitten kierrättää asiakkaillaan ns. lease-menetelmällä.

Elikkä jos satut avaamaan koneesi sopivalla hetkellä
niin saat operaattorilta automaattisesti uuden
IP-osoitteen ja vanhasi joutuu jollekulle muulle.

Voi tapahtua huomenna tai ensi vuonna.

Kukaan ei ilahdu saadessaan bannissa olevan osoitteesi joten ymmärettävästi saat pitää sen
vielä melko kauan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepqe kirjoitti:

Haluaisin kysyä että miten saisi laitettua sellasen asetuksen koneeseen että aina kun tietokone käynnistyy uudelleen niin Ip- osoitekkin vaihtuu samalla?

Jos joku tietää niin voisiko neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu