Erkki Esimerkki on 39 vuotias Asiakaspalvelupäällikkö, 3:n lapsen isä. Hän työskentelee kovan paineen alla organisaatiossa joka pyrkii säilyttämään operatiivisuutensa minimiresurssein. Erkki tekee töitä 10-12 tuntia päivässä saaden palkkaa kahdeksasta. Yksi burn-out takana, kuten myös epämiellyttäviä kokemuksia psykiatrian tavasta toimia.
Erkki kasvattaa itselleen hamppua, jota käyttää satunnaisesti stressinlievittäjänä. Hän ei tee sitä myydäkseen tai luovuttaakseen sitä eteenpäin. Alkoholia Erkki käyttää lähinnä sosiaalisen paineen alla juhlissa ja muissa vastaavissa tapahtumissa joissa hänet voitaisiin leimata poikkeavaksi, koska ei juo.
Erkki on hoitanut kaikki asiansa paremmin kuin hyvin. On talo, perhe, autot, kesämökki, vene ja muut hyödykkeet mitä voi vain kuvitella. Perhe on onnellinen ja voi hyvin.
Kysynkin nyt sinulta, mitä sellaista pahaa Erkki on tehnyt, että hän ansaitsisi ilmiantosoiton, nöyryytyksen, työpaikan, perheen ja omaisuuden menettämisen ja sitä kautta syrjäytymisen?
Yhtä lailla kysyn, mitä on sinulta pois, jos Erkki jatkaakin valitsemallaan tiellä? Mitä sinulla on vähemmän sen takia?
Koska edelläkuvailtu toisten elämään puuttuminen on Suomessa vieläkin mahdollista, päihdelainsäädäntöä on saatava muutettua. Jotta pystymme takaamaan jokaiselle ongelmattomalle työkykyiselle veronmaksajalle mahdollisuuden elää elämäänsä -jopa silloin kun mukana kuvioissa on poikkeavat päihde/lääkitsemis tottumukset.
Erkki Esimerkki
11
1261
Vastaukset
- ettei huumeita,
sallita,mutta pössyttele kotonasi sinne eivät tule,
- huumeita
mutten myöskään miellä hamppua huumeeksi, joten antaisin erkin olla.
- 0+90
Kyllä minua ainakin vituttaa se, että joku pallopää polttelee pilveä kotonaan, eikä kärsi edes lauantaiaamuna järisyttävästä krapulasta.
Vittumaista on myöskin se, että toiset pystyy nauttimaan elämästään _enemmän_ kuin minä. Myöskin se iloisuus mikä kannabisteilla on ottaa ns. "kupoliin."
Kateutta?? - HraHuuKukasMuu
Pahin uhrihan tuossa on virallinen valistus ja sen uskottavuus, jos sellaista edes on jäljellä.
- ja osuit...
"Pahin uhrihan tuossa on virallinen valistus ja sen uskottavuus"
Olihan muuten hienosti muotoiltu!
Missähän vaiheessa muuten tuossa Virallisen Valistuksen Uskottavuuden Murenemisessa mennään? Näissä asioissa tyypillisesti ennen totaalisen kaatumisen hetkeä ilmapalloon puhalletaan vielä lisää ilmaa - juuri niinkuin bensasyöppöjä hyökkäysvaunun painoisia Amrikkalaisia autoja valmistava teollisuus tekee nyt. Minusta alkaa näyttää siltä, että tähän päihdevalistuksen kuplaan puhallettava ilma on jo käynyt taitekohdassaan, mikä on oikeasti hyvä asia. On mahdollista, että kannabis laillistetaan minun elinikänänä - mikä on hieno asia. Voin siis muuttaa eläkepäivikseni takaisin Suomeen!
- erkki sattuukin olemaan
keski-ikäinen yrittäjämies, tyyppiä 'simo vaatehuoneelta, terve!'
ainoa lapsi. Hän säilyttää äitivainajansa kalmoa kotonaan, omassa huoneessaan ja käyttää sitä insestisesti hyväkseen. Joskus, kun tekee niin mieli.
Kysynkin nyt sinulta, mitä sellaista pahaa Erkki on tehnyt, että hän ansaitsisi ilmiantosoiton, nöyryytyksen, työpaikan, perheen ja omaisuuden menettämisen ja sitä kautta syrjäytymisen?
Yhtä lailla kysyn, mitä on sinulta pois, jos Erkki jatkaakin valitsemallaan tiellä? Mitä sinulla on vähemmän sen takia?- ytimessä
Kannabiksen pössyttely onkin täysin rinnastettavissa negrofiliaan. Olet nero. Sulla kun tuntuu olevan paljon sanottavaa, niin vedä nyt vielä Hitler -kortti esiin.
- panteisti
Mätänevä ruumis ei ole ainoastaan sen säilyttäjälle terveysriski, vaan se houkuttelee erilaisia hyvinkin vahingollisia elukoita paikalle; jos ei ihan rotan kokoisia, niin ainakin bakteereja ja hyönteisiä. Asia ei tietenkään häiritse niin kovasti jos asuu omakotitalossa, mutta kerros- tai rivitalossa kyllä. Lisäksi mädäntyvä ruumis haisee kammottavalle! Uskokaa tai älkää, on siitä ihan omakohtaista kokemusta Ö_Ö (olin rappusiivoojana talossa jossa äijä oli puukottanut tyttöystävänsä ja jättänyt kesähelteillä ruumiin kylpyammeeseen kuukaudeksi mätänemään... hyi helvetti sitä hajua käytävässä)
Muutoin: ainakaan mun moraaliani vastaan tuo ei sodi. Samahan se on mitä raadolle tapahtuu, pistetäänkö multiin mätänemään vai kaappiin kuivumaan. Mikä mahtoi olla pointtisi? - insider
ytimessä kirjoitti:
Kannabiksen pössyttely onkin täysin rinnastettavissa negrofiliaan. Olet nero. Sulla kun tuntuu olevan paljon sanottavaa, niin vedä nyt vielä Hitler -kortti esiin.
hasista? Oli siinä sitten jotaan hyvääkin! (Ei ollut sentään juoppo).
- JokuMuuKuinHraHuu?
insider kirjoitti:
hasista? Oli siinä sitten jotaan hyvääkin! (Ei ollut sentään juoppo).
Aatulle taisi maistua pervitiini, eli kotoisammin piri. Kato niitä puheita missä se paasaa hirveellä kiihkolla ja raivolla, selkee piripää. Jostain lukenu että olisi pitänyt kupan oireet hallinnassa tai piilossa. Ajatella että Eurooppaa ja maailmaa pyöritti alimittainen kupan tyhmentämä piripää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091267
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!381035Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka41915- 102888
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa46727Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56708Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r78679Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s66658- 34616
- 57597