kuka auttaa

Lautasantenni muutti itse suuntaa.Olisko joku joka osaisi auttaa suuntauksessa.Kysyin hintaa liikkeestä,110.00euroa.Mielestäni liikaa.Asun Vantaalla.Maksaisin bensat ja vähän muutakin.
4770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kaverin.. toinen tuijottaa kuvaa ja toinen veivaa katolla. siihen ei tarvita ku kaks kännykkää. ja kaljat kaverille :)

Äänestä

Rupesi kiinnostamaan tuo muutenkin maksu. Asun Oulussa ei kai haittaa? Mutta että Vantaalle ei helv....

Äänestä

Lainaa jokin lautasantennikirja esim. Ari
Ikonen, Jari Valtonen. Kun tiedät satelliittisi
nimen, kaiva kirjasta taulukko, joka kertoo
satelliitin suunnan aurinkoon nähden tietyllä
kellonajalla. Aurinko on hetken joka päivä
jokaisen satelliitin kohdalla. Katsot maasto-
merkin esim. puunlatvan ko. kellonajan mukaan.
Se on sitten suunta itä-länsi-suunnassa. Koro-
tuskulman saat ko. kirjasta, mutta sen voi
hakea kokeilemallakin 18-20 asteen seutuvilta.

Kaksi kertaa vuodessa, lopputalvesta ja syksyllä
aurinko paistaa suoraan satelliitin takaa, jol-
loin tuota korotuskulmaakaan ei tarvitse hakea.
Nuo päivämäärät ja kellonajat löytyvät noista
taulukoista.

Asiaa auttaa, kun hankit jonkin halvan singaali-
mittarin, jonka kytket antennijohtoon lautasen
ja vastaanottimen välille.

Sitten se yksinkertaisin tapa, katso kompassilla
suunta huomioiden eranto. Valitettavasti vaan
pitää tietää ensin se satelliitin parkkipaikka
maan geoteettisella radalla. On muuten uskomat-
toman tarkaa touhua, sillä tuo parkkiruutu on
vain noin 75 km kanttiinsa.

Kyllä se sieltä löytyy, jos ei sixbäkillä, niin
ainakin mäyräkoiralla edellyttäen, ettei koko
kylä ole säätämässä.

Äänestä

Mullakin lautanen liikkuu ihan ittekkseen, juu.

Todennäköisesti vain sivusuunta mennyt pieleen. Hanki halpa piippari, pistä johtoon kiinni ja liikuttele lautasta hiataasti sivusuunnassa, pitäs löytyä.

Täällä on paljon alan asiaa
http://huoltovalikko.keskustelupalstat.com/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa0202 kirjoitti:

Lautasantenni muutti itse suuntaa.Olisko joku joka osaisi auttaa suuntauksessa.Kysyin hintaa liikkeestä,110.00euroa.Mielestäni liikaa.Asun Vantaalla.Maksaisin bensat ja vähän muutakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu