siis jos esim on lesbo pariskunta niin miksi joskus toinen pukeutuu poikamaisesti? eli lyhyet hiukset ym..
miksi joskus toinen
leikkii
71383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse naisiin kuin miehiikin viehtyneenä olen pohtinut samaa, koska oma sisäinen kokemus jakautuu
kun ihastumisen vietti heittää mieheen, hän on mies
(enkä tarkoita kaapinkokoista testosteroni uhoa, vaan kaunista miestä)miehisine piirteineen ja kun taas nainen vie jalat alta, ihastun naiseen sen naisellisuuden ilmennyksenä, kuin kauniina kukkana ylpeänä omasta naiseudestaan. On vaikea ymmärtää miksi nainen tahtoo näyttää mieheltä, tarkoitan kaikessa suvaitsevaisuudessa.. Tämä asia on askarruttanut minua, joten olisi hienoa kuulla ihmisen oma ymmärrys sisäisestä kokemuksestaan näyttää mieheltä.. Yhtälailla tämähän on kovin kiehtovaa.. Onko kyseessä tasapaino maskuliinin ja feminiinin välillä feminiinisen sisällä ? vai onko seksuaalinen identiteetti sekoitus miehen ja naisen olemusta naisessa?
näkeekö/kokeeko nainen ristiriidan oman naiseutensa ja ulkoisen (ja sisäisen) olemuksen kanssa, kun miehinen olomuoto vetää puoleensa..?
pidä kampausta joka on naisellinen, tekeekö se hänestä miehen? Käsittääkseni miehen ja naisen erovaisuudet on ihan jossain muualla kuin ulkonäöllisissä asioissa. Joten jos itse haluaa puhua miesmäisistä naisista jos nainen ei mene omaan mielikuvaan naisellisuudesta, olisiko kysymys enemmänkin omaasta ahtaasta ajattelutavasta kuin siitä että kyseinen nainen haluaa näyttää/olla mies.
Jos nyt katsoo heteronaisiakin, ja ajattelisi samalla periaatteella, herättää se ihmetystä varmaan monen heteronaisen miehen roolista kotona.
itsensä enemmän pojaksi kun tytöksi.Niinku mä.jos laitan hameen ja meikit...tulee transu olo ;)
Eräs ystäväni on poikatyttö tai androgyyni,ei kuitenkaan tyttömäinen.Erään kerran näin hänet pukeutuneena hameeseen pakon sanelemana,siis hän pukeutui vastentahtoisesti hameeseen.
Hame oli tosi kaunis ja hänkin hiukset ja kaikki laitettuna kaunis.Mutta kun se ei kertakaikkiaan sopinut hänelle.Oikeesti tuli semmonen olo että transu korkkareissa.En voinut mitään kun nauraa hekottaa.Onneksi hän ei loukkaantunut moisesta,vaan koiranpentumainen ilme kasvoillaan kärsi kun "mies" päivän "transuna",muahahhahaaa.
joka on syntynyt tytöksi? Vai joku tasapää taas joka ei ymmärrä selkeesti ajatusta siitä että hame tytöllä ja housut pojalla- ajattelumalli on aika muuttunut. Eli kun nainen laittaa housut se ei tarkoita että hän haluaa olla mies tai poikamainen.
Mutta luulen että sä olet yksi niitä jotka luulee että kun on lyhyet hiukset ja ei mekkoa niin on poikamainen. Ihan vain siksi koska pojilla usein on lyhyet hiukset ja housut. On se ihanaa kun ihmiset ajattelu kehittyy.
2007 ja lesbot ajattelee itsekkin että on miesmäinen kun käyttää housuja ja lyhyttä tukkaa, ja naismainen kun on pitkät hiukset. Hurraa. Toivon menestystä ajattelutyöllenne.
Vastaus on varmaan se, että kyseessä on vain sinun stereotypiasi siitä millainen lesbopariskunta on.
Tuolla ulkona kaupoissa näkee todella paljon sellaisia heteronaisia, jotka ovat pukeutuneet tuulipukuun, leikanneet hiuksensa lyhyiksi ja ovat näin hieman miehekkään näköisiä. Silti en lähtisi puhumaan "miehenä leikkimisestä" heidänkään kohdalla. Luultavasti kyse on vain mukavuudenhalusta ja käytännöllisyydestä.
Meikit, hiusten laittaminen, mekot ja paljastava pukeutuminen on myös usein suunnattu miesten silmille ja viestittämään siitä, että on vapaa nainen iskettäväksi. Joten ehkä myös osa lesboista haluaa pukeutua rennommin ja olla meikkaamatta ja viestittää sillä, ettei halua miehiä ympärilleen.
Lisäksi rento pukeutuminen/olemus saattaa vain olla eräänlainen tapa ilmaista suuntautumistaan ja erottua. Lesbo ja transut tarkoittaa myös ihan eri asioita. Se että pukeutuu "poikamaisesti", eli rennosti ei tee yhdestäkään naisesta transua!
ovat niin poikamaisen näköisiä,oli ne sitten lesboja tai heteroita,ettei sukupuoli selviä muuten kun jalkovälistä koittamalla.