klas1 / Schuco ikkunat

Etsimme vaihtoehtoa Schuco ikkunoille. Käsittääkseni Klas1 ikkunoilla on vastaavantyyppisiä alumiini-ikkunoita. Kokemuksia klas1 tai schuco ikkunoista (tai vastaavista alumiini-ikkunoista)?
56273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitä järkeä on ostaa näin kalliita ikkunoita. Ei läpinäkyvässä materiaalissa voi olla niin paljon lisäarvoa merkillä, että kannattaa maksaa kohtuuttomia hintoja (vrt. Evian vs. vesijohtovesi)

Osta tiivi-ikkunat!

Äänestä
  • Ensinnäkään ei ole kysymys hinnasta, vaan laadusta kun paneutuu ikkunoihin. Vertailimme aikoinaaan Schucon ja Klas1 ikkunoita. Kokonaishinnanero näiden kahden väillä oli meillä 4000€. Päädyimme Schucoon, sillä ikkunat ovat molemmin puolin alumiinisia eli huoltovapaita. Lisäksi Schucot ovat modernimmat näköiset - meidän mielestä.
    Ihmiset, jotka haluavat laatuikkunoita, kiinnittävät huomion ulkonäköön (sori vaan Pihlat ja Fenestrat, mutta ovat mielestäni mökki-ikkunoita), pestävien pintojen määrään (Klas1 ja Schuco 2 pestävää pintaa), kippiominaisuuteen (käykää katsomassa kaupassa mitä tarkoitan). Siinä se pieni ero.
    Itse siis päädyimme Schucoon ja olemme olleet parin vuoden asumisen jälkeen todella tyytyväisiä valintaamme. Naapurissa samanikäinen talo ja omista ruikuttaa, että voi hitsi kun tuli pihisteltyä ikkunoissa!

    Äänestä

Siis Schuco on täysalumiini-ikkuna ja Klas1 on puualumiini-ikkuna. Googlaa ja katso ketkä Suomessa valmistavat alumiini-ikkunoita. Itse kilpailutin ja Schuco oli edullisempi kuin kotimainen valmistaja.

Äänestä

Miksi tarvii ottaa Schucon alumiinikarmiset ikkunat kun voi ostaa saman
komposiittikarmisena Glasier-ikkunoilta, edullisempi hinta ja paremmat energia-arvot, niistäkin löytyy jo 50 vuoden ajalta positiivisia kokemuksia, kovin monesta puu-alumiini-ikkunasta ei voi samaa sanoa...

Hinnasta sen verran, että välillä tuntuu ja kuulee tarinoita miten joku sai todella
halvalla ikkunat ja sitten kun katsoo näiden ikkunoiden laatua niin huomaa kuinka nämä ikkunat on jo jonkun toisen aiemman ostajan reklamoimia tuotteita... keskivertosuomalainen ostaa ikkunat ~0,5 kertaa elämänsä aikana, eli tällöin ainakin kannattaa ostaa suoraan tehtaalta.

Äänestä
  • Höpöjä puhut.

    Komposiittia ei ole ikkunoissa ollut kuin 10 vuotta.

    Ja 30 - 50 vuotta vanhat muovikarmit on kiikutettu aikoija sitten ongelmajäteasemalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


komemuksia kirjoitti:

Etsimme vaihtoehtoa Schuco ikkunoille. Käsittääkseni Klas1 ikkunoilla on vastaavantyyppisiä alumiini-ikkunoita. Kokemuksia klas1 tai schuco ikkunoista (tai vastaavista alumiini-ikkunoista)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu