Koirani himoitsee ruisleipää!

-Nata-

Onkos teidän koirilla vastaavanlaisia erikoisia "himoja" outoihin ruokiin?

Ei voi muuta kuin nauraa, kun yrittää itse syödä näkkäriä tai ruisleipää niin tämä yks istuu takuulla siitä vieressä ja kerjää leipää... niin syvässä unessa se ei koskaan ole etteikö se kuulisi/haistaisi milloin syödään ruista... ;)

Ja kyseessä kun on vähän nirsompi otus niin ruokahan ei kelpaa. Maksalaatikko ja nakit menee kyllä mutta muut ei. Luin sitte yhdestä koiranhoito kirjasta,että kannattais kokeilla ruuan lämmittämistä. Okei! Tuumasta toimeen: kuppiin raksuja, sika-nautaa ja koiranmakkaraa sekä hiukan vettä. Ja mikroon vähäksi aikaa ja sekoitus päälle. Haju oli tyrmäävä, mulla alkoi oksettaa. Mutta kas! Kuppi tyhjeni alta aikayksikön ja vielä nuoli sen pariin kertaan! ;)

3

1920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pystis myös

      tykkäsi nuorempana kovasti ruisleivästä. Kuivatin leipää makupaloiksi. Ei siitä ainakaan koskaan tullut mitään vaivoja. Kyllä mielestäni näkkäriä voi hyvin antaa jos kerran noin kovasti tykkää. Aivan tuore ruisleipä ei ole hyväksi koiran,niinkuin ei isännänkään vatsalle.

    • appelsiinit

      ovat himonkohde, mutta syy tähän on happo-emästasapaino, joka ei ole kohdallaan, tämä saa koiran himoitsemaan sitrushedelmiä.

      (Mutta asia on tiedossa ja sitä tietysti hoidetaan oikealla ruokinnalla)

    • Pikku-Hukka

      Magnesiumin puute aiheutta koirilla leivänhimoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      83
      3739
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1802
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      107
      1114
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1085
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      865
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      801
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      745
    Aihe