kirjallisuuden opiskelu

Voisin kuvitella, että forumilla liikkuisi jonkin verran kirjallisuutta opiskelleita/opiskelevia ihmisiä. Jos olen oikeassa, niin kiinnostaisi kovasti tietää aiheesta enemmän: sekä Suomen, että maailmankirjallisuuden opiskelusta. Missä yliopistoissa voi opiskella, onko vaikea päästä, onko "kivaa" ja hyödyllistä? Kiitos kaikille vastanneille!
2289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen kotimaisen kirjallisuuden opiskelija. Suosittelen käväisemään Turun yliopiston (www.utu.fi)sivuilla kurkistelemassa, sieltä löytyvät oppiaineista molemmat kirjallisuudet sekä linkki ainakin Muusaan, kotimaisen kirjallisuuden ainejärjestöön. Myös Tampereella, Jyväskylässä, Helsingissä, Oulussa ja Joensuussa voi lukea jossakin muodossa jompaa kumpaa kirjallisuutta.
Itse olen pitänyt paljon kotimaisen opiskelemisesta. Kirjallisuuden opiskelu on pitkälti asioiden perustelua opeteltuja teorioita apunakäyttäen, mutta se on myös valtaisia kirjapaketteja ja englanninkielisen lähdekirjallisuuden kanssa valvottuja öitä. Silti tämä on ehdottomasti minun alani; ja nautittavaa. Tämä on myös hyödyllistä siinä mielessä, että tämän alan opiskelu vaikuttaa maailmankuvaan avartavasti. Itse pääsin sisään toisella kerralla, mutta kyllä opiskelemalla sisään pääsee. Ehkä parasta tässä alassa on se erikoistumismahdollisuuksien runsaus, joka on tarjolla.
Jos haluat kysellä lisää, ota yhteyttä johonkuhun Muusan hallituksesta, vaikkapa sihteeriin, joka voi kertoilla hiukan lisää esimerkiksi eri yliopistojen kirjallisuustieteiden erilaisista painotuksista.

Äänestä

Useissa suomalaisissa yliopistoissa voi opiskella kirjallisuutta, mm Helsingissä. Käy yliopistojen sivuilla katsomassa esittelyjä.

Kirjallisuuden opiskelu vaatii hyviä kirjallisen esityksen taitoja ja innokkuutta lukea. Itse opiskelin sivuaineena kirjallisuutta ja eräs opiskelutoverini jäi puoleksi vuodeksi pelkästään lukemaan maailman kirjallisuuden klassikoita, koska niitä täytyy lukea niin paljon, eikä hän ollut aiemmin harrastanut niitä.

Aineyhdistelmänä työelämä ei tosin kirjallisuutta arvosta, jos et satu pääsemään tutkijaksi tai toimittajaksi tai ole lahjoja itse kirjailijaksi. Useat nykyiset kirjalijat opiskelivat samaan aikaan kanssani, itse on pitäytynyt työelämän kirjoittamiseen. Suuri haave on saada itsekin jotain kaunokirjallista joskus aikaan, mutta se vaatii paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ann kirjoitti:

Voisin kuvitella, että forumilla liikkuisi jonkin verran kirjallisuutta opiskelleita/opiskelevia ihmisiä. Jos olen oikeassa, niin kiinnostaisi kovasti tietää aiheesta enemmän: sekä Suomen, että maailmankirjallisuuden opiskelusta. Missä yliopistoissa voi opiskella, onko vaikea päästä, onko "kivaa" ja hyödyllistä? Kiitos kaikille vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu