Autossani tehtiin melkoinen jarruremppa, mutta nyt kuulema (katsastuksessa) jarruneste vuotaa edessä, poljintuntuma vajoaa. Eli onko isotöinen homma ja mitä suunnilleen maksaa??!! autoni on aika vanha enkä haluaisi enää hirveän isoja remppoja siihen tehtävän ja kun laitoin jo jarruihin useita satasia. Osaako joku siis kertoa, kun tuntuu että jsn. autokorjaamoissa "kusetetaan" tälläistä tyttöstä ja tehdään vähän enemmänkin ja hintaa tulee..
KIITOS jo etukäteen! =)
KIITOS jo etukäteen! =)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joku ilmausruuvi jaanyt loysalle, ajat lahimmalle Teboilille jossa on huoltamo, laittavat sen kiinni ja lisaavat nestetta, maksaa ehka 20 eur koko paska.
kun tuon perusteella uskottelet pikkuvikaa
jarruputki on hajonnut vanhuuttaan. Mikä auto mahtaa olla kyseessä?
Toyota. Onko jarruputken laitto iso/kallis homma??
kuulostaa pahalta!?!
ei tuo etujarruputki varmaan yli 10€ maksa tarvikkeena mallista riippuen ja pätkän matkaa jarrunestettä
jos vuotaa jommankumman etujarrun putkesta. Takajarrujen putket kulkevat monesti tankkien ym alitse joka lisää työtä.
Putki maksaa muutamia euroja metri ja liittimetsaman verran.
Jos alkoi heti korjauksen jälkeen niin ensimmäinen homma on tietenkin viedä työn tehneelle korjaamolle/henkilölle tarkistukseen. Korjaavat takuuseen.
jollekkin ulkopuoliselle ,joka ymmärtää niitten päälle ennen korjaamolle menoa.
Näin tietäisi mitä on tehty ja mistä se vielä vuotaa.
Näin sanoillasi on enemmän painoarvoa jos jotain filunkia on tehty firman puolesta.
Jarruputket on just siitä ikäviä vanhemmiten että ne saattavat pienenkin liikuttelun jälkeen katketa ajan päästäkin. Laitoin just muutama viikko sitten kaverin autoon jarrut katsastuskuntoon ja siitä katkesi viikkoa myöhemmin jarruputki. Huono tuuri sillä kertaa.
Missä päin Suomea tämä Jessican homma on tapahtunut?
Jotenkin tuntuu tyhmältä kun ensimmäisenä AINA väitetään korjaamoiden kusettavan!!!!
Elämä on vaikeeta jos joka asiaan suhtautuu noin nekatiivisesti.
Asia olis jo nyt todennäköisesti kunnossa jos olisit soittanut kyseiseen korjaamoon ja kysynyt sieltä miten toimia.
Ihan mahoton täällä arvella mikä vuotaa kun ei edes tiedä mitä siinä jarruremontissa tehtiin.
Lähinnä sitä onko mahdollisesti takuuvika vai jokin muu vuoto millä ei ole mitään tekemistä edellisen remontin kanssa.
Mutta kuitenkin...
Jos edestä vuotaa niin vaihtoehtoja on mm.jarrusylinteri(kumit),jarruletku,jarruputki.ilmausruuvi(löysällä tai poikki,mehii).Onhan pääsylinterikin tietysti edessä,mutta en usko että sieltä vuotaa.
Soitappa nyt kuitenkin sinne korjaamolle:)
Kiitos paljon vastauksista, loppujen lopuksi oli noista mikä vaan, kuulostaa suhteellisen pienitöiseltä ja halvalta työhommalta =)
Enkä todellakaan ole ihan syyttä suotta epäluuloinen, on vaan sattunut vuosien varrella muutaman kerran niin että on sitten siinä sivussa korjattu vähän enemmänkin kysymättä.
Ja kun kustannusarvio on ensiksi ollut 50€, niin autoa haettaessa lasku onkin ollut 350€, mutta yleensä kyllä ja 90% on ollut ihan luotettavia, en minä sillä.
Se vaan on kun naisena en sitten ymmärrä autosta yhtään ainutta asiaa, enkä osaa, heh, niin on helpompi jsn hieman "korjata enemmän" vaikka ei olisi ollut ihan tarvetta.
No näin tääl Turkkuses =)
et ole ensimmäinen etkä viimeinen jolle noin on käynyt ja tulee käymään olen tässä elämäni aikana noita autoja ropannut ja tulen ropaamaan kierrellyt ympäri suomea ristiin ja rastiin autojen ja muiden korjattavien laitteiden perässä niitä toivottomiksi korjattaviksi todettuja korjaamassa nykyään ne osaa jo tulla ovelleni kolkuttelemaan ja kyselemään tässä lähellä turgusta
Laitappa puhdasta pahvia auton alle ,nestesäiliö täyteen moottori käyntiin ja paina jarrua niin löytyy vuotokohta. sen jälkeen on helpompi etsiä vuotopaikka.