lapinkoiran luonne

arabia

Hei!
Minulla on kaksi koiraa. Lapinkoira narttu 9kk ja kultainen noutaja narttu 1v6kk. Otin lapinkoiran pari kk sitten. Nyt kuitenkin sen luonteesta. Lapinkoira on ihana otus, mutta voi kuinka kateellinen ja ei anna toisen koiran syödä edes omaa luutaan, vaikka molemmilla on samanlaiset. Piilottaa omansa ja varastaa toiselta sen luun. Haukkuu kimeällä äänellä tahtoen huomiota ja kaikessa on vain hän eka. Se vielä menettelee, mutta kun ulkona ovat kahdestaan irti, puree toista kintereistä, syö selästä karvat niin että iho näkyy. On hirveän ilkeä. Osaa kyllä olla joskus kilttikin. Kultainen noutajamme on hyvänluontoinen, eikä osaa pitää puoliaan, vaikka on puolet isompi. Onko tuo ominaista sen rodun koirille vai johtuuko siitä, että oli emänsä ainoa pentu ja sen luona 7kk vanhaksi.Voiko luonne muuttua enää? Onko kokemusta tällaisesta?

4

5545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmj

      meillä oli sama ongelma, lappari vaan söi toisen hännän melkein karvattomaksi. Se meni meillä ainakin ohi kun koira täytti 1 1/2 vuotta. Tosin luut ovat edelleen vain kaikki mulle heti-periaatteella. Luonnemuutos muuten oli kuin katkaisijasta käännetty parempaan suuntaan, kun ikää tuli. Jopa kaikki raastavat tuokiot koulutuksen parissa vuoden ajan tuntuivat menevän perille yhdessä yössä. Malttia vaan:)

    • vuotias

      Meidän jo 7-vuotias narttu on hyvin samanlainen suhteessaan meidän toiseen koiraan. Kateellinen on, ja aika herkästi kiusaa toista koiraamme(10v). Koulutuksessa vahtii, ettei vieraat koirat pääse lähellekään minua. Salakavalasti takaa nyppää hännästä. Kimeästi haukkuu, ja ekana haluaa olla. Muuten aivan ihana ihmisille, seurallinen, iloinen ja oppivainen.

      • Elmeri

        Möh!
        minulla on kohta 9-vuotias lapinporokoira uros. Tästä ei koira parane!Ihana luonne,joskin täytyy sanoa että on myös tosi fiksu! Haastaa monesti kolutajansa- mutta kyllä se sitten palkitseekin! pentuikä on sitä minkä toivon jokaisen kestävä,tulokset ovat sen mukaiset miten paljon jaksat siihen panostaa.Koirani tulee kaikkien koirien kanssa erittäin hyvin toimeen , sekä lasten. (paitsi saksanpaimenkoirat;(.Koirani on saanut hyvän koirakoulutuksen ollessaan pentu "vanhalta" koiralta joka näytti "kaapin "paikan.Näin se menee- koiran elämä.


      • Mie10

        Meillä myös 8kk lapparipentu. Ja on todettava, että tämä koira ei kyllä anna yhtään mitään käytöstapoja ilmaiseksi vaan joka ikinen perustapa pitää opettamalla opettaa. Parhaillaan ohituksia harjoitellaan, vaihtelevalla menestyksellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe